Hoşgeldiniz  

İşçi; işçiyle büyüyen Kardemir İstiyor.

Okan Küçük | 24 Ocak 2013 | İletişim, Okan Küçük, Yazar A- A+

Bunu Paylaş

          Biz işçiyiz, işçiyi severiz arkadaş diyelim ve  sonda söyleyeceğimizi başta söyleyerek başlayalım. Kardemir İşçisi, hakettiği zammı almalı. Yani , ağır sanayi işçisi olarak , yeri geldiğinde amiyane tabirle bi nevi  kelle koltukta çalışıyor işçiler.  Bugün üretim kapasitesinin 3 milyon tona çıkartma hedefine ilerleyen bir Kardemir’de işçiye komik zam önerilerinde bulunmak hem doğru değil hem de adil değil. Tamam, kapitalist bir dünya da yaşıyoruz  işveren de kendi çıkarlarını /karlarını düşünüyor/düşünmeli burası tamam da, nalıncı keseri gibi hep bana, hep bana denilirse bunun sonucunda Karabük’te bir gurubun diyelim dönem dönem ortaya attığı bazı iddialar tekrar konuşulur hale gelir. Hem bu sefer bir gurubun değil işçinin ağzında konuşulmaya başlar. Bu da işverenlere karşı başka bir tepkinin doğmasına  neden olur.

     Zaten Karabük’te  uzunca bir süre  öncesinde sendikal mücadelelerin  işçileri karşı karşıya getirmesinin ardından da yetki sürecinin beklenmesi noktasında sıkıntılı süreçler yaşadı  Kardemir A.Ş. çalışanları. O günleri geride bırakıp tekrar birlik beraberlik görüntüsü içine giren işçinin huzuru  bu kez ve bir daha bozulmamalı. Ondan sebep yani işveren kesenin ağzını açmalı.

      Hem zaten işçiler arasında ciddi bir ayırımcılıkta var. Özellikle sendikal mücadele döneminde işe alınan Bin 100 küsur işçi ( hani o süreçten önce işçi ihtiyacı yok denilip sonrasında  aniden varmış ya işçimiz eksikmiş ya bizim işçimiz falan denilerek alınan )  ile diğer işçilerin arasında da ciddi ücret farkları var. O işçiler için 5 yıllık sözleşmeye imza attılar deniliyor, Şöyle deniliyor/böyle deniliyor. O işçi arkadaşlar da zaten iş bulmanın sevinciyle önlerine getirilen kağıtların ne olduğunu bilmeden imzaladılar, bugünde  tam olarak bilmiyorlardır heralde tam olarak neyin altına imza attıklarını.

Sonuç olarak, yetki tespitinin yapılmasının ardından tekrar tek yürek/tek bilek olan işçinin, birlik berberlik içinde olan işçinin 1 arasındaki ücret farkları giderilmeli (aynı işyerinde aynı işi yapıyorlarr sonuçta 2 hepsine adam gibi bir zam verilmeli. ( Bi sosyal paylaşım sitesinden aldığım  bu haberin başlığında yayımlanan resimde yazılı miktar uygun değil mi acaba ? Baktım , gayet makul geldi, bana.) 

   Şu an Kardemir’de işçi maliyetinin işverene yükü yüzde kaç acaba ? Yüzde 10’un üstünde midir acaba ?

 

Etiketler:

İşçi; işçiyle büyüyen Kardemir İstiyor. için 1 yorum

  1. ahmet dedi ki:

    Yolbulan , o kadar parayı vermez. Kalp krizi sebebidir ya.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle