logo

İyi Parti İl Başkanı Karabacak’tan Açıklama

İYİ Parti Karabük İl Başkanı Kenan Karabacak yazılı bir basın açıklaması yaptı, Vali başkanlığında, siyasi parti il başkanları ile yapılan toplantıyı değerlendirdi. İYİ Parti İl Başkanı Karabacak, siyasi parti il başkanlarına yapılan bilgilendirme hakkında açıklama yaptı,

Karabük yaptığı açıklamada, “Değerli Karabüklüler,

5 Nisan 2020 tarihinde Karabük valisi sayın Fuat Gürel’in davetiyle Emniyet müdürlüğü, jandarma komutanlığı, Sağlık İl müdürlüğü ve siyasi partilerin Karabük il başkanlarının katılımı ile Covid 19 salgını konusunda bir bilgilendirme ve görüş teatisi toplantısı gerçekleştirilmiştir.Toplantıda tarafımıza iletilen bilgiler özetle şöyledir.
Karabük genelinde 5 Nisan tarihi itibariyle toplam 600 test yapıldığı 36 kişide virüs tespit edildiği bunlardan 3 hastanın vefat ettiği, 33 hastanın 12 sinin Safranbolu da misafir edilen Cezayirlilerden olduğu 33 hastanın da tedavilerinin devam ettiği belirtilmiştir. Ayrıca yapılan testlerinde covid 19 tanısı konulmamış olmasına rağmen gösterdikleri semptomlar nedeni ile tedbir amaçlı olarak 47 hastanın daha hastanede denetim ve gözetim altında tutulduğu bilgisi verilmiştir.
Safranbolu daki yurta yerleştirilen Cezayirli lerin tamamının muayenelerinin yapıldığı şüpheli görülenlere yapılan testler sonucu 12 sinde virüs tesbit edilip hastanede tedavi altında tutuldukları, geri kalan bütün cezayirlilerin ülkelerine gönderildikleri, yurtta görev yapan bütün personelin ve temas içinde oldukları bütün kişilerin gözetim altında tutuldukları ve takip edildikleri, bunlara ilave olarak Karabük dışından ilimize gelen 4 binden fazla hemşerimizinde takip edildiği bilgisi verilmiştir.
Sağlık İl müdürlüğü şu an için il genelinde test kiti ve maske galoş eldiven gibi koruyucu malzeme eksikliği olmadığını, hastanemizde yeterli personel ve ekipmanın mevcut olduğunu, hasta sayısının giderek artması halinde kullanılmak üzere tesbit edilen bir yurtta ilave 200 yataklı bir karantina ve tedavi ünitesi oluşturmak üzere hazırlık yaptıkları bilgisi verilmiştir. Salgından vefat edenlerin ilgili mevzuata uygun tedbirler alınarak defnedildiği, virüs nedeniyle vefat etmese de yoğun bakımda tedavi gören hastaların da defin işlemlerinin virüsten vefat edenler gibi yapılmasını uygun gördüklerini bu nedenlede virüsten vefat edenlerin olduğundan daha fazla sanıldığı belirtilmiştir.
Değerli hemşehrilerimiz, tarafımıza verilen bilgiler özetle bunlar olup toplantıda tarafımızdan dile getirilen değerlendirmeler şöyledir.
Her şeyden önce kamuoyunda bilgi kirliliğini önlemek için tarafımıza verilen bu bilgilerin zamanında en yetkili ağızlardan uygun yollarla basın ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna aktarılması gerekmektedir. Başta Karabük ve Safranbolu belediye başkanlıkları olmak üzere bütün yerel yöneticilerle koordinasyon içinde bütün imkanlar kullanılarak çalışılmalıdır. Devlet Millet işbirliği kapsamında siyasi parti il başkanlarının dahil olduğu sosyal medya üzerinden Valinin başkanlığında bir iletişim ağı kurulmalıdır. Cezayirlilerin Karabük e getirilmesinde olduğu gibi Sağlık imkanları sınırlı bir il olan şehrimize dışarıdan herhangi bir grub getirilmemelidir. Cezayirlilerin tutulduğu yurtta görev yapan kişilerin ve onların temas ettiği kişilerin sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Marketlerde çarşı ve pazar yerlerinde sosyal mesafe, maske ve eldiven kullanılması için daha sıkı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Önerilerimizin bütün katılımcılar tarafından makul karşılandığı gözlenmiştir.
Sonuç olarak, Dünya genelinde olduğu gibi Karabükümüz de de büyük bir tehlikeyle karşı karşıya yız. Yapılan toplantıda da belirtildiği gibi, bu salgını enaz zararla atlatma ın tek yolu bulunmaktadır. Buda İnsanların bu virüsü birbirlerine bulaştırmasının önlenmesidir. Yani insanların birbirleriyle temasının, bir araya gelmesinin en aza indirmesi ve ilgililerin bütün uyarılarına ve kısıtlamalara sabır gösterip uyması gerekmemektedir. Her şeyden önce biz kendimizi korumaya almalıyız.
BU sorunla mücadelede en başta risk altında çalışan Sağlık personeline, kolluk güçlerine, belediye çalışanlarına ve diğer bütün görevlilere şükranlarımızı sunuyoruz. En kısa sürede içimizi aydınlatan günlere kavuşmak dileğiyle Sağlık ve esenlik diliyorum.”

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ