Hoşgeldiniz  

Kahveci , Açıkladı.

Okan Küçük | 13 Temmuz 2013 | Genel, Güncel, Yorum - Haber A- A+

Bunu Paylaş

 

      Ak Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci ; yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Marzınc’e Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müfettişlerinin bizzat  Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Sayın Mehmet Ali Şahin’in ilgiliBakan Erdoğan Bayraktar’ı odasına çağırıp konuyla ilgilenilmesi ricasıyla başladığını açıkladı.

*

İşte Kahveci’nin yazılı basın açıklamasının ilgili bölümü.

” Ben, Marzınc ile ilgili kişisel görüşlerimi 2011 yılı sonunda Fabrikanın kuruluşu aşamasında söylemiştim. Karabük kamu oyunun ve sivil toplum örgütlerinin endişelerini dile getiren sorularına şu cevabı vermiştim. İnsan sağlığına ve çevreye duyarlı her türlü yatırımın yanındayız. Ancak bunu dikkate almayan her türlü faaliyetin de demoklesin kılıcı gibi karşısında oluruz demiştim. Bugün de bu duruşumuzda bir değişiklik yoktur.

 *

Bilindiği üzere Marzinc Geri Dönüşüm Fabrikası 2013 ocak ayında üretime geçmiştir. Burada çalışan işçilerin benzer rahatsızlıkları nedeniyle başlangıçta 15 civarında işçi hemşerimiz kendi imkanlarıyla hastaneye yatmış, daha sonra ise gerek işçilerin kendi müracaatları, gerekse firmanın doktoru tarafından sevkleri ile Meslek Hastalıkları Hastanesine müracaat eden işçi sayısı 40’ın üzerine çıkmıştır.

 *

Olayın hastanede yatan işçilerimizden birisinin biz hastanedeyiz, bizimle kimse ilgilenmiyor diye beni araması ile konudan bilgim olmuş ve Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Ali Şahin Bey’ de bilgilendirilmiştir. İşçiler aradıkları gün akşamı hastanede ziyaret edilmiş ve nöbetçi doktordan ve işçilerden alınan bilgiler Sayın Genel Başkan Yardımcımızla paylaşılmıştır

*

Ertesi günü, Sayın Genel Başkan Yardımcımız Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’ı odasına davet ederek, benim de bulunduğum ortamda konudan haberdar etmiş bu konu ile ilgilenilmesi ricasında bulunmuştur. Sayın Bakan da hemen müfettişlerin gönderilmesi talimatını vermiştir. Konudan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilk haberi bu şekilde olmuştur. Daha sonra CHP Milletvekili bu konuyu TBMM gündemine getirmiştir.

 *

Birkaç gün sonra hastanedeki işçilerden işçi sayısının artarak 40 ‘ ın üzerine çıktığı bilgisi alınmış Sayın Mehmet Ali ŞAHİN Bey’i de bilgilendirmek suretiyle hastaneye ikinci defa gidilmiş ve İşçilerimiz hastane başhekimi ile birlikte ziyaret edilmiştir. Başhekim tarafından işçilerimizin muayene ve tahlillerinin devam ettiği, endişe edilecek bir durumun olmadığı ve bir hafta içinde sonuçların alınabileceği ve ondan sonra tedaviye ihtiyaç olanların tedaviye alınacağı diğerlerinin de evlerine dönebilecekleri bilgisi alınmış ve bu bilgiler Sayın M. Ali Şahin Bey’le de paylaşılmıştır..

 *

Birkaç gün sonra yine Aynı CHP milletvekili hastaneye gelen işçi sayısının arttığını öğrenmesiyle konuyu ikinci defa TBMM gündemine taşımıştır.

 *

Konunun ilgili bakanlıkça ele alması ile birlikte bizim siyaseten yapacağımız bir şey kalmamıştır. Bu aşamadan sonra ne yapılıp yapılmayacağı tamamen ilgili bakanlığın kendi mevzuatına bırakılmıştır.

 *

Bir haftalık Bakanlık incelemesinden sonra ilgili Genel Müdürlükten fabrikanın geçici bir süre üretiminin durdurulduğu bilgisi alınmıştır. Benim önceden bilgim olduğu ve kapatılması yönünde bir baskıda bulunmam söz konusu değildir. Bakanlığın bu konularda uygulayacağı mevzuat bellidir. Ben incelemenin başlamasından 4-5 gün sonra gelinen nokta hakkında bilgi almak için yetkilileri aradığımda, bu tip durumlarda işçilerin daha fazla zarar görmemesi için üretimi durdurur, incelememize devam ederiz, bilgisini sohbet esnasında bir medya mensubuyla paylaştım. Bu farklı şekilde ve yorumlarla medyaya yansıdı.

 *

Bu konuda son noktayı ilgili bakanlık koymuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Bakanlık web sayfasından yaptığı açıklamada “kendi talimatı ile ÇED Genel Müdürlüğü ekiplerini ilgili firmaya gönderdiğini belirtmiş ve Bakanın talimatı üzerine Marzinc Marmara Geri Kazanım firması hakkında inceleme başlatan ÇED Genel Müdürlüğü ekipleri, 130 çalışanı sağlık şikâyetleri ile hastanelere başvuran firmanın, gerekli olan önlemleri almadığı sonucundan hareketle Yapılan ilk incelemelerde; baca tozu geri dönüşümü üzerine faaliyet gösteren Marzınc Marmara firmasının 43 çalışanının, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildiği, ayrıca, hastaneye başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandığı, yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular sonucu Marzinc Marmara Geri Kazanım firmasının faaliyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tahlil sonuçları alınıncaya kadar geçici bir süre durdurulduğu “ belirtilmiştir.

 *

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan BAYRAKTAR’ ın;  da konu ile ilgili açıklamasının devamında “kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız” ifadelerine yer verilmiştir. “

kahvecisahin

Not: Konu ile ilgili yorumumuz bir sonraki haber de yapılacaktır.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle