Hoşgeldiniz  

KADRİYE KILIÇ… KALEMİ KIRMALI!

Kadriye Kılıç (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 12 Ocak 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

‘’ İnsanın işlediği suçtan dolayı toplum mu sorumludur yoksa kendisi mi? ‘’ münazaralarda sıklıkla karşılaştığımız konulardan biridir. Bence suçlu kişinin kendisidir. Sizce hangisi? Birçoğunuzun toplum dediğini duyar gibiyim. Hani toplum baskısı derler, aslında sen iyisindir meleksindir ama o baskı yüzünden gider cinayet işlersin değil mi? Peki, o zaman suçlunun toplum olduğunu ilan edelim hatta toplumunda senden benden oluşan insanlar olduğunu dahi unutalım. Şimdi eğer ki işlenen suç toplumunsa, kişinin iradesi yok sayılmış olunmuyor mu?

 Hepimiz biliyoruz ki her toplumun yazılı olmayan kuralları vardır ve sen de herkes gibi o kurallara uymalısın. Uymalısın ancak zorunda değilsin, eğer ki kurallar sana ya da bir başkasına zarar veriyorsa hayır demeyi tercih edebilmelisin. Unutma ki kendi iradenle hayatını nasıl yaşayacağına karar verirsin. Doğudaki aşiret kurallarını düşünün; aslında burada kendi iraden olsa ne olur olmasa ne olur (!) Hani aşiret reisleri bir araya gelir ve cezayı keser, kalemi kırar(!) ‘’Cezası ölüm‘’ derler ya hatta bu şanlı iş sana düşer git namusumuzu temizle derler değil mi? Değil, katil olarak yaşamak yerine ölmeyi tercih etmek de senin iradende.  Katil olarak yaşamak denilince nasıl olduysa aklıma ‘’Çocuk Gelinler ‘’ geldi. En çok da doğuda görülen bir durumdur. Hani sıklıkla duyarız ne yazık ki ‘’ 70 yaşındaki dede torunu yaşında kızla evlendi.’’ diye. Burada da bir cinayet yok mu sizce hatta canlı cenaze? Kalemi 70 yaşındaki dede için kıramaz mıyız? Hayır dedemiz suçsuz çünkü kişinin işlediği suçtan dolayı kendisi değil toplum sorumlu demiştik değil mi? Peki o suçlu toplum kim? Suçsuz dediğimiz insanlardan oluşmuyor mu? Biraz vicdanlı, ahlaklı olsa da bu suçsuz insanlar, bir araya gelse ve suçlu ilan edilen toplumu sustursa olmaz mı?

            Gündemimizde çocuk denilecek yaşta evliliklerin meşru kılınması ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘’Kız çocuklarının 9 yaşında gebe kalabilecekleri, yanlarında veli olmadan da evlenebilecekleri’’ açıklaması var ne yazık ki yani ‘’Çocuk gelinler’’. Eğer ki evlilik yaşı gebe kalınma yaşına göre ayarlanıyorsa Bülent Ersoy’un 2 defa evlenmesine kim izin verdi?  Kafamda deli sorular… Allahtan Diyanet İşleri Başkanlığı böyle bir açıklama yapmadığını basın duyurusu ile açıkladı da birazcık rahatladık. Peki, kimin düşünceleri bunlar? Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı ne yapacak, bu ve bunun gibi örümcek zihniyetli kendini din adamı ilan eden zavallı insanlara? Bir şeyler yapmalı hatta öyle ki kimse bir daha dini kullanarak insanların hayatına karışmamayı öğrenmeli kısacası Diyanet İşleri Başkanlığı artık kalemi kırmalı, bakalım ne yapacağını, bu konuda nasıl bir karar vereceğini bekleyip göreceğiz.

Her ne olursa olsun insan işlediği suçtan dolayı kendi sorumludur. Toplum baskısı kolaylıkla görmezden gelinebilecek bir durum değil tabi ki ama imkânsızda değildir. Suçlu toplum diyerek olacaklara alet olmak ya da sessiz kalıp seyretmekle sorumluluktan kurtulamayız. Kimlere nelere karşı çıkıyoruz, yapamazsın imkânsız denilen neleri başarıyoruz haksız mıyım? Ve son olarak Kutsal Kitabımız Kur’an’ı Kerim’in İsra Suresi 13. Ayetini yazmak isterim. Der ki, ’’ Biz insanların kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.’’

KİME NİYET, NEYE KISMET !

KADRİYE KILIÇ… AYŞE UÇAR’IN ANISINA ….

KADRİYE KILIÇ… BEDAVA CEHENNEM!

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle