logo

Karabük Milletvekillerinden Cezayirliler Açıklaması

Ak Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş ; Karabük‘e gönderilen Cezayirliler konusunda Karabük Kamuoyuna yazılı bir açıklama yaptılar. Açıklamanın tamamı aşağıdadır.

Takdir edilir ki hem kendi vatandaşlarımızı korumak hem de ülkemizde kalmış ve ülkelerine gidememiş kişileri misafir etmek devletimizin görevi olduğu gibi, bir insanlık borcudur.

Bir anda Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs Ülkemizde de yaşanmaktadır. Her ülke bu virüsten korunmak, virüsün etkisinden kurtulmak için mücadele etmekte ve çeşitli tedbirler almaktadırlar. Küresel olarak yaşanan bu hastalıktan dolayı ülkeler ciddi koruma tedbirleri almakta, ülke sınırlarına giriş ve çıkışlarını kapatmakta, her şeyi kontrol altında tutmak için gayret göstermektedir.

Umreden dönen vatandaşlarımız da yurt içinde farklı illerdeki yurtlarda koruma altına alınmakta, bu kapsamda Karabük ’lü hemşehrilerimiz de Ankara, Konya gibi illerdeki öğrenci yurtlarında gözetim altında tutulmaktadır. Burada amaç, hem şahsı korumak hem de akrabalarını ve dostlarını korumaktır. Olası bir hastalığın da önüne geçmektir.

Ülkemizde yaşayan, ticaret amaçlı ülkemizde bulunan ve de ülkelerine geçmek için aktarmalı uçuşla havaalanlarımızı kullanan yabancılar ülkelerine gitmek istemiş, kendi ülkelerinin almış oldukları tedbirler ve diğer taraftan yasaklanmış uçuşlar nedeniyle ülkemizden çıkış yapamamaktadırlar.

Bu kapsamda komşu illerimizde dahil olmak üzere çeşitli illerdeki Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurtları planlanmış, planlanan bu yurtlarda hem umreden ya da yurt dışından gelen hemşehrilerimiz, hem de ülkelerine gidememiş yabancı uyruklu kişiler misafir edilmekte, Türkiye genelinde 40 civarında öğrenci yurtları tedbir ve korumak amacı ile geçici olarak kullanılmaktadır.

İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu bu planlama içinde Karabük’te de şehre uzak mesafede olan İsmail Necati Efendi yurdu uygun görülmüştür.

Bu yurdumuzda kalacak şahıslar düzensiz göçmen statüsünde ya da bir hastalık sebebiyle ülkelerine dönemeyen kişiler değil, ülkeler arası uçuşlara hava sahalarının kapanması nedeniyle mecburiyetten ülkemizde kalan kişilerdir. Ayrıca bu kişilerin ülkelerine en kısa zamanda dönüşünü sağlamak için hükümetimizce üst düzey çalışma yapılmaktadır.

Bir müddet misafir edeceğimiz yabancı uyruklu bu kişiler tamamen izole şekilde belirlenen yurda getirilecektir. Karabük veya Safranbolu ‘ya çıkmalarına asla müdahale edilmeyecek, Emniyet mensuplarımızca yurt koruma altına alınacak, burada gözlemde tutuldukları süre içinde sağlık kontrolleri burada gerçekleşecek ve en kısa sürede de geldikleri şekilde ilimizden ülkelerine gitmek üzere göndermeleri sağlanacaktır.

Bu kişilerin şehrimizle bu yurtta kalmanın dışında hiçbir bağı olamayacak, yurttan çıkartılmayacak, şehrimizin sokaklarında dolaşmayacak, sadece kalacakları süre kadar bu yurtta misafir edilecektir.

Zor bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde hükümetimizin gerek kendi ülke vatandaşlarımızı, gerekse yabancı uyruklu kişilerin korunması amaçlı yaptığı bu planlama ve uygulamaya insanlığın sınavdan geçtiği, hoşgörünün had safa da olması gerektiği şu zamanda insanlığımız, medeniyetimiz ve mensubu olduğumuz dinimizin bize emrettiği gibi göstereceğimiz vicdani duruş takdire şayan bir duruş olacaktır.

Tüm hemşehrilerimize ve Kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz.

Niyazi GÜNEŞ Cumhur ÜNAL

Karabük FARKLI Gazete / Karabük Ajans 78

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ