logo

Karabük Protokolünden 3 Nisan Kutlama mesajları

Karabük Valisi Fuat Gürel’in 3 Nisan Kutlama Mesajı

Ülkemizin sanayileşmesi ve gelişmesinde ilk kıvılcımın yakıldığı “Fabrikalar Kuran Fabrika” unvanıyla emeğin sembolü olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı ve Karabük’ümüzün Kuruluşunun 85. yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğu içindeyiz.

Karabük’ün öyküsü, tek başına 1937 yılında 13 haneli bir köyden Ülkemiz ağır sanayiinin beşiği bir Cumhuriyet kenti olma öyküsü değil, bugün de toplumsal yapısıyla Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin her coğrafyasının özelliğini, kültürünü bir gökkuşağı yelpazesi gibi özümsemiş “hep birlikte daha ileriye” ülküsüyle alın terinin, üretmenin, gelişmenin, yenilenmenin, çağın gerekliliğine göre yapılanmanın; kısacası “birlikle, birlikte başarmanın” yaşayan ve yaşanan öyküsü gerçekliğidir. Ülkemizin her köşesinde Karabük’ün bir eserini görmek mümkündür ve bu eserlerin her biri bizlere bu değerleri anlatarak geleceğe dair yeni hedefler, yeni umutlar aşılar.

Bugün yeni ve modern üretim tesisleri, katlanarak sürdürdüğü üretim çeşitliliği ve kapasitesi ile Ülkemiz sanayiindeki yeri ve önemi perçinleşen fabrikamıza ilave olarak çeşitli sanayii dallarında birçok işletmeye ev sahipliği yapmanın, her geçen gün artan istihdam olanaklarıyla, gelişmiş sanayii altyapısının yanı sıra tarih, turizm, kültür ve eğitim şehri olarak da geleceğe koşmanın onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.  

Karabükümüzü, el ele vererek, tek yürek halinde, daha ileriye hep beraber taşıyacağız.

Karabükümüz Ülkemizde kuruluşu kutlanan tek ildir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millî ihtiyaç ve menfaatlerimizin kaçınılmaz kıldığı sanayi şubelerinin bir an önce gerçekleştirilmesine, hassasiyetle çalışıyoruz. Endüstrileşmek en büyük Milli davalarımız arasında yer almaktadır.”  kararlılığı ile Aziz Milletimizin hissiyatını dile getirmiş ve 3 Nisan 1937 tarihinde Karabük’te Ülkemiz için yepyeni bir sayfa açılmış, O gün Ülkemizin bu günlerine ufuk olmuştur.

Bu vesile ile başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kuruluşundan bugünlere kadar Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüze emeği geçen tüm Devlet Büyüklerimiz ile şehrimizi emek ve alınterinin bereketine musahhar eden tüm yönetici ve çalışanlarımızı minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz’den 3 Nisan Kutlama Mesajı

Ak Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, KARDEMİR’in ve Karabük’ün kuruluşunun 85’inci yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Altınöz mesajında, 3 Nisan 1937’nin ülkenin kalkınma dinamiklerinin hayata geçirildiği tarih olduğunu ifade ederek, “3 Nisan 1937 Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temelinin atıldığı, Demir çeliğin kalbi Karabük’ümüzün 85. kuruluş ve gurur günüdür.” dedi.

Altınöz, KARDEMİR’in ve Karabük’ün kuruluşunun 85’inci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajına şöyle devam etti:“Ülkemizin birçok ili düşman işgalinden kurtuluşunu kutlarken Cumhuriyet kenti Karabük 3 Nisan gününü ‘Kuruluş Günü’ olarak kutlamaktadır. Maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demir yolu güzergahında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeniyle Türkiye’nin ilk entegre demir çelik tesisi için en uygun yer Karabük seçilmiş ve 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikalarının temeli Karabük Köyü’nde atılmıştır ve böylece Karabük’te çeltik tarımından çelik sanayisine dönülerek Türkiye’nin ilk ağır sanayi hamlesi başlatılmıştır.Karabük’te kurulan Demir Çelik Fabrikası çevrede özel sektörün de kurulmasını sağlamış ve birbiri ardına irili ufaklı haddehaneler, dökümhaneler kurulmuştur. Karabük Demir Çelik Fabrikaları, fabrika yapan fabrika olması özelliği ile Türkiye’deki sanayi hareketinin öncüsü ve okulu olmuştur.Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu nadir şehir örneklerinden biridir. Karabük’te ülkenin her köşesinden farklı bir renk ve kültür görebileceğimiz gibi, ülkemizin her köşesinde de Karabük’ün bir eserini görmemiz mümkündür.

Türkiye’de birçok sanayi kuruluşunun -barajların, köprülerin kulelerin, antenlerin vb. gibi tesislerin- mimarı olmuştur. Kısaca genç Cumhuriyetin imarını ve sanayileşmesini gerçekleştirmiştir.Karabük; sanayileşme hamlesinin ilk adımının burada atılmasıyla, sanayileşmeyi simgeleyen kent olmanın haklı onurunu ve gururunu günümüze kadar taşımış ve aynı kararlılık ve azimle taşımaya devam etmektedir.

Karabük denildiğinde her ne kadar ilk akla gelen demir çelik ise de 2007 yılında kurulan ve bugün 50 bin öğrenciye sahip üniversitesiyle, sanayisiyle, UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya Miras Kenti Safranbolu’yu, Hadrianapolis Antik Kenti ve sarı mermerleriyle ün yapmış Eskipazar’ı, dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip Yenice’yi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani’yi içinde barındıran- Karabük, Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.“AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin her alanında yaşanan gelişim ve değişimi Karabük’te yaşamaktadır”Karabük’e eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye kadar her alanda ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve hizmetler yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. İnsanlarımıza imkân oluşturan, refahı ve adâleti tesis etmek için çaba gösteren, yeni fırsatlar arayan bir anlayış içerisindeyiz.

Şehrimizin tanıtımı, yatırım yapılan bir şehir olması, ihracat yapması, toplumsal bütünlüğünü koruması, sosyal yapısının güçlenmesi gibi her konuda gayret gösteriyoruz.“Karabük’ümüzü daha ileriye taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz”Her daim el ele, gönül gönüle vererek Karabük’ümüz için elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bu gelişmelerin ışığında, bizlere düşen görev ise hep birlikte, el ele, tek yürek halinde Karabük’ümüzü daha ileriye taşımanın ve her alanda öncü bir il olmasının mücadelesini vermektir.Bu güzel vesile ile Karabük’ün kurulmasında emekleri geçen başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm hemşerilerime saygı ve muhabbetlerimi sunuyor, Karabük’ümüzün kuruluşunun 85’inci yıl dönümünü kutluyorum.”

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’tan 3 Nisan Kutlama Mesajı

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 85. Yılı münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 85. Yılı’nda bir kutlama mesajı yayımladı. Rektör Prof. Dr. Refik Polat mesajında şu ifadelere yer verdi.  

“Türkiye sanayileşmesinin öncü kuruluşlarından biri olan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının, Karabük’ün kurulmasına ve şehirleşmesine yaptığı katkıların yanında, ülkemizin sanayileşmesinde de önemli bir yeri vardır. KARDEMİR’in Karabük Üniversitesine yapmış olduğu maddi ve manevi destekler de her zaman takdire şayandır. Örnek gösterilebilecek bir üniversite – sanayi iş birliği kültürü oluşmuştur. 1937 yılında Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılmasında ve şehrin bugünlere gelmesinde emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Karabük’ü Karabük yapan tüm değerli büyüklerimizi saygıyla anıyor, Karabük’ün 85. kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum.”

İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen’den 3 Nisan Kutlama Mesajı

İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen,Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 85.yılı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Sözen mesajında şunları vurguladı.:

“3 Nisan 1937’de sanayi hamlesinin başlatılmasıyla Demir Çelik Fabrikasının temellerinin atılmasının ve Karabük’ümüzün kuruluşunun 85.yıl dönümünün mutluluğunu yaşıyoruz. Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte kurulduğu ilk planlı sanayi kentlerinden birisidir. 13 haneli bir köy iken modern bir şehir haline gelen Karabük’ümüz aynı zamanda emeğin ve alın terinin başkenti olmuştur. “Fabrikalar Kuran Fabrika” ünvanı ile adını tarihe yazdıran Karabük Demir Çelik Fabrikaları ülkemizin sanayileşmesine ve gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır.

Yıllardır üretmiş olduğu demir-çelik ürünleriyle ülkemizin kalkınmasında önemli bir tesis olarak hizmet etmiştir. Bugün de yenilenen kapasitesi ve artan tesisleriyle Karabük’ümüz ve ülkemiz için önemli bir yer tutmaya devam etmektedir.Bizlere düşen görev ise ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine öncülük yapmış ilimizi ve Demir Çelik fabrikalarını dayanışma ruhu ile el ele vererek daha ileriye taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Karabük Demir Çelik Fabrikalarının ve Karabük’ümüzün kuruluşunun 85’üncü yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geçmişten günümüze emeği geçen tüm devlet büyüklerimizi saygı ve hürmetle anıyorum.”

Özçelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz’dan 3 Nisan Mesajı

“Cumhuriyetimizin ilk yılları olan 1937’de sanayileşme hamlemizin dev adımı Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluş günü olan 3 Nisan’dayız.


85 Yıl önce inancın, alın terinin, emeğin ifadesi olarak atılan temeller, dev bir sanayi kuruluşu ve modern bir şehir olarak şimdi karşımızdadır.

Kurulduğundan bu zamana kadar binlerce çelik işçisine iş, aş kapısı olan KARDEMİR’imizin daha da büyüyerek ülkemiz sanayisi ile ekonomisine ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüze katkıları da artarak devam edecektir.
Fabrikalar kuran fabrika ünvanını kazanan Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşundan bu yana emek verenleri saygıyla, aramızdan ayrılanları dua ve şükranlarımızla anıyoruz.


Gelecekte KARDEMİR’de çalışacakları ve bu şehirde yaşayacakları da şimdiden umutla selamlıyoruz.
3 Nisan, hepimize kutlu olsun.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ