Hoşgeldiniz  

KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI.ÇİN SORUNU YİNE GÜNDEMDE.KARABÜK , TAKİP ALTINDA MI ? 31.05.2016

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 02 Haziran 2016 | Genel, Güncel, Yazar A- A+

Okan Küçük  Yorumluyor… KARABÜK ŞEHİTLERİ  KENT MEYDANI …

  okankosekentmeydani           

Şehitlerimiz Türk Milletinin aziz hatırasının en mukaddes yerinde yaşıyorlar, yaşamalılar.Türkiye’deki bu terör belası maalesef can yakıyor, acı veriyor.Devlet ciddi operasyonlara imza atıyor. Mücadele tam gaz sürüyor ve  Türk Milleti bu terör belasından bir an evvel kurtulmak istiyor. Ve kurtulacak inşallah.Tabi ülkemizin birliği ve bekası için yapılan  operasyonlar da maalesef can kayıpları yaşanıyor.Vatanın evlatları toprağa düşüyor, ülkesi  ve milleti için, Şehadet şerbeti içiyor.Ve , evet inancımız tam ki, şehitlerimiz ölü değiller ve yaşıyorlar.Peki, manen yaşamakta olan aziz şehitlerimizin şanlı isimlerini yaşatmak bu kadar zor mu ? Kaç kez yazdık. Karabük Kent Meydanı  ismi  “KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI” olarak değiştirilemez mi ? Ve KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI’NIN NADİDE BİR YERİNE BİR ŞEHİTLİK ANITI YAPILIP KARABÜK’LÜ BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİN İSMİ YAZILAMAZ MI ? Anıları yaşatılamaz mı ?Bunun önünde bir engel mi var ? Neden yapılmıyor ? Türkiye genelinde birçok il de ŞANLI ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ MESELA MEZUN OLDUKLARI OKULLARA VERİLİYOR.Karabük’te de böylesi güzel  bir iş yapılamaz mı ?Şehitlerimizin en azından isimlerini maddi olarak yaşatarak, küçücük bir vefa borcu ödeyemez miyiz ?Yoksa ölen  öldüğüyle mi kalıyor ? Valla, Karabük’te ciddi bir toplumsal talep olmasına rağmen, özellikle Kent Meydanı’na KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI ismi verilmesi ciddi bir şekilde talep edilmesine rağmen nedense hiçbir adım atılmıyor.Bakınız isteyen REFERANDUM yapsın kesinlikle inanıyorum ki, % 100 bir neticeyle tüm Karabüklüler, KARABÜK  ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI ismine onay verecektir. İlimizi yöneten değerli Valimize, Değerli Belediye Başkanına ve  değerli Milletvekilllerimize ve değerli siyasetçilerimize AÇIK TEKLİFİMİZDİR.KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI ismine kavuşması için gerekli düzenlemeyi, çalışmaları yapmalarını bir Karabüklü olarak hassaten rica ediyoruz. Bu teklif KARABÜK’ÜN GENEL TEKLİFİDİR. Gerekirse bir referandumla bunun TOPLUMDAKİ %100’lük karşılığı da   görülebilir.Son söz, bu işte emeği geçecek olan herkesten Allah razı olsun, şanlı şehitlerimizin duaları KARABÜK ŞEHİTLERİ KENT MEYDANI ismini hayata geçirenlerle olsun inşallah.

                             TÜRK ÇELİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ.

                                

  Demirin çeliğin Başkenti Karabük diyoruz. Ve son zamanlarda demir çelik sektöründe ciddi krizler yaşanıyor.Mimar Sinan Mühendisler Birliği tarafından  geçen hafta düzenlenen panelle Tük Demir Çelik sektörü sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, , “Son 3 yıldır ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız. Bugün geldiğimiz noktada çelik sektörümüzün sıkıntı yaşadığı için geri adım atacağı bir durumda değiliz. Hiçbir zaman şuanda yaşadığımızı sıkıntılar, geçmişte yaşadığımız sıkıntılarla karşılaştırılamaz” dedi.

                    ÇİN SORUNU YİNE GÜNDEMDE.

                            Çelik İhracatçıları Birliği Matil A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Soykan da, katıldı panele. Ve yaptığı konuşma da   “ İhracatımız  dünya da başta Çin olmak üzere temel sorunlardan etkilenerek düşme eğilimine giriyor. 2015 yılında 20.6 milyon ton ihracatımız vardı. 2016 yılında ihracat düşmeye devam ediyor. Yurt içi talebimiz, yani tüketim sürekli artıyor ama üretim düşüyor ve açığı ithalatla karşılıyor. İhracatımız düşüyor ve burada bir sorun var. 2015’in Nisan ayından sonra yurt içi tüketim üretimi geçti, ithalat ihracatı geçti. Bu sektörde kırılma noktasıdır. “ dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Danışmasını Ahmet Taşkın’ında katıldığı panel de ÇİN ETKİSİ konuşuldu.   Bakalım ilgili merkezi birimler ,bu konuda içerideki yerli üreticiyi koruyacak adımlar atacak mı ?

KARABÜK , TAKİP ALTINDA MI ACABA ?

  Çelik sektörü olmadan ülkemizin gelişmesi zor. Bu sektörle ilgili sorunların ana kaynağı ÇİN’in EN BÜYÜK ÜRETİCİ OLARAK ÇELİK SEKTÖRÜNE HAKİM OLMASI. Aslında hemen herkes bunu biliyor, ifade ediyor ama gerekli önlemler nedense alınmıyor. Ülke genelinde bir program uygulanmıyor bu konu da…  İflasların, el değiştirilmelerin yaşandığı bir sektör haline geldi demir çelik sektörü. Büyük kurumlardan bazıları iflas için müracaat etti malumunuz. Gerçi bazıları iflas erteleme de yaptı.Sonuçta DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜNÜN EL DEĞİŞTİRMESİNDE DE ETKEN BİR ROL OYNUYOR ÇİN ETKİSİ.  Sermayedarların el değiştirmesi noktasında ROL oynuyor. Ülke genelinde Demir Çelik Sektörüne girmek isteyen daha büyük firmaların varlığı konuşuluyor. Karabük’te bu süreç içinde takip ediliyor mu acaba ?  Takip altında mı yani Karabük ?Bilemiyoruz tabi. Biz de TAKİP EDİYORUZ, yani. İzliyoruz yani…

Not: Bu yazı 31 Mayıs 2016 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle