Hoşgeldiniz  

Karabük Sertifikalı İlkyardım da İlk 5’te

| 28 Aralık 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

          2018 yılı içerisinde Karabük ili  kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektörden ve kişisel başvuruda bulunarak İl Sağlık Müdürlüğü’nden ilkyardım eğitimi talebi olan toplam 1068 vatandaşa (ücretsiz olarak) sertifikalı ilkyardım eğitimi verilmiştir. 97 kişiye de güncelleme eğitimi düzenlenmiştir.

     Ülkemiz genelinde İl Sağlık Müdürlükleri tarafından verilen ilkyardım eğitimleri neticesinde, 18 – 65 yaşları arasında ilkyardımcı sayısının nüfusa  oranına bakıldığında Karabük ili  1. sırada bulunmakta ve sertifikalandırılan kişi sayısında da ilk 5’de yerini almaktadır.

     Ayrıca 2018 yılında Karabük ilinde faaliyette bulunan Proactive ve  Prof. Dr. Süheyl ÜNVER Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İlkyardım Eğitim Merkezlerinde eğitim verilen ve İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan sınavlarda başarılı olan toplam 342 kişiye İlkyardımcı Sertifikası verilmiştir.

      Söz konusu eğitimlerde, katılımcıların özellikle icra ettikleri görevlerin özelliklerine göre karşılaşabilecekleri acil durumlar ön planda tutularak; temel yaşam desteği, kanamalar, yaralanmalar, yanık, donma, sıcak çarpması, kırık çıkık, burkulma zehirlenme, hayvan ısırmaları, boğulmalar vb. konularda bilgi ve becerilerinin artırılması hedeflenmiştir.

      Ayrıca vatandaşlarımızın herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlayıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle ilk müdahaleyi yapabilmesi için gerekli donanım, bilgi ve becerilerinin arttırılması amaçlanmıştır.

      İlkyardım eğitimlerinin yanı sıra ilimizde 226 kişiye de OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) Eğitimi verilmiştir.

       Tüm bu eğitimlerin verilmesinde büyük gayret ve özveri gösteren sertifikalı ilkyardım eğitmeni toplam 18 personelimize İl Sağlık Müdürü tarafından teşekkür belgesi takdim edilmiş olup, benzer eğitimlerimizin bundan sonra da artarak devam edeceği ifade edilmiştir.

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
Access denied.