Hoşgeldiniz  

KARABÜK VE TRAFİK VE PROJELER VE SONUÇ…ÜST GEÇİT NE OLDU ? KALDIRIMLAR DA RAHAT RAHAT YÜRÜDÜK DÜN. 20.09.2016

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 20 Eylül 2016 | Genel, Güncel, haber A- A+

                             

        Okan Küçük Yorumluyor… KARABÜK  VE TRAFİK VE PROJELER VE SONUÇ…

    okankosekaldirim                                     

               Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan ve hatta yurt dışında yaşayan Karabüklülerin  memleketlerinde bayram sevinci yaşamak üzere gelmesi sonucunda  bayram trafiği adeta çekilmez bir hal aldı.

 Karabük’ün yaşadığı trafik sorunu bayram öncesi ve bayram dönüşünde adete çileye dönüştü. On metrelerce kuyrukların oluştuğu bir Karabük gördük.

 Trafik sorunuyla ilgili yapılması gereken projeler vardı. Genel iktidar ve yerel iktidarın anlaştığı, uzlaştığı açıklanan trafik sorununun çözümüne yönelik projeler vardı.

 Onlar ne durumda acaba ?

Karabük’te trafik artık ciddi bir sorun haline dönüştü . Yetkililerin işbirliği içinde bu su sorunu çözmek için ortaya koydukları fikirleri, projeleri bir an evvel hayatiyete geçirmeleri  ve şehir trafiğinin çözümlenmesi şart.

ONEL AVM’DEN ZONGULDAK CADDESİ’NE ÜST GEÇİT….

Onel AVM’den ,  Zonguldak caddesine bir üst geçit yapılması planlanıyordu. Karabük Belediyesinin bir projesiydi.

     Konu aslında 2014 yılından gelme. Yani yaklaşık bir yıl önce 2015’te Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, bir açıklama yaparak  “Bir yıl önce demir yollarından belli bir ekibi buraya çağırdık. (konu böylece 2014’e uzanıyor) Karabük’ün bir iki noktası ile ilgili çözüm istedik. Şu anda ONEL’in yanından gelen yoldan direk karşıya trafiği verebilecek şekilde bir program yaptık. Ankara caddesine, Zonguldak Caddesine. Bu da şehir trafiğini bir hayli fazla rahatlatacak bir projedir. Projelerin hepsi çizildi, ön incelemelerden geçti, onaylardan geçti.” Demişti.

     Yani ,  ONEL’in yanındaki yoldan vasıtaların geçebileceği bir üst geçit yapılacaktı. Sayın Vergili’nin açıklamalarında  “Bu projenin her türlü noktası DDY ile anlaşıldı. Eğer bunu yapabilirsek Karabük’ün çok önemli bir problemini daha çözmüş olacağız.” Denilmişti.

İşte bu üst geçit noktasında son durum nedir acaba ? Bu güzel bir proje sonuçta. Şehir trafiğinin en azından şehir merkezindeki çarşı trafiğinin çözümü için önemli bir proje.

 Son durum nedir acaba ?

KALDIRIMLAR DA RAHAT RAHAT YÜRÜDÜK DÜN. NEDEN Mİ ?

c1Karabük esnafının  kaldırımla süren bir savaşı var. Yani bilindiği gibi kaldırımlar her şekliyle kamuya yani vatandaşların tamamına ait.

Karabük’te yola cephe dükkanı olan esnafın  çoğunluğu da her türlü satışını, pazarlamasını, ticaretini yaptığı ürünleri dükkanlarının önündeki kaldırımlara koyuyor.

       Bu bir alışkanlık olmuş Karabük’te maalesef. Hatta bazen işi öyle ileri götürenler var ki o dükkanların önünden geçen yayalar araç yoluna inmek zorunda bile kalabiliyorlar. TABELALAR, REKLAM PANOLARI FALAN KALDIRIMIN ORTASINDA ADETA.

Bu işin önüne mutlak bir geçmek üzere dün  Karabük Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, il genelinde kaldırım işgal denetimleri gerçekleştirdi.

          Belediye  haberinde “İzinsiz işgal yapan işletmeleri uyaran ekipler, esnaflardan duyarlı olmalarını istedi. Denetimler kapsamında izinsiz olarak masa, sandalye, şemsiye, buzdolabı ve yiyecek gibi malzemelerin kaldırılmasını sağlayan ekiplerce, yol ve kaldırımları işgal ederek vatandaşların cadde üzerinden yürümelerine engel olan işyeri sahiplerine 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 38/1 ve 1608 sayılı kanun gereğince çıkartılan emir ve yasaklar yönetmenliği gereğince işlem yapıldı. Zabıta Müdürlüğü ekiplerince denetimlerin aralıksız devam edileceği açıklandı.” Denildi.

  Yalnız,  o yukarıdaki paragrafın başında “İZİNSİZ İŞGAL” diye iki kelime var. Orasını biz anlamadık. Yani esnaf kaldırımı işgal etmesi değil de İZİNSİZ İŞGAL etmesi mi yasa gereği suç ?

 İZİNLİ İŞGAL de mi var ?

          Yüklerin indirilmesi falan bağlamına sabah bazı saatlerde izinler veriliyor onlar falan kastediliyor herhalde ?

    Konuya geldiğimizde evet kaldırımlar dün çok  rahattı, elini kolunu  sallaya sallaya  , rahat rahat gezdi vatandaş , BELEDİYE BU NOKTADAKİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜRSE VATANDAŞTA  RAHAT RAHAT GEZECEK, KAMUYA YANİ HERKESE AİT OLAN KALDIRIMLARDA.

Bu denetimler devam etmeli, yani…

Not: Bu yazı 20 Eylül 2016 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle