logo

Karabük’te 6 bin 841 yabancı var.

Karabük‘te ikamet izni bulunan 6 Bin 841 yabancı var. Bunların içinden çalışma izni alan 63 kişiden 26 ‘sı Afganistan, 9’u Suriye, 10’u Irak 18’de diğer uyruklu yabancılar oluşturuyor. İlimizde göçmen statüsünde bulunan kişilerin ve diğer yabancıların parmak izleri alınmaya başladı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük İl Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret ederek Müdür; Osman Dorkaç’tan, ilimizde göçmenlere yönelik yürütülen faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Dorkaç, ilimizde dünyanın birçok ülkesinden çoğunluğu öğrenciler olmak üzere yabancının bulunduğunu ifade ederek bunların; Afganistan, Irak, Suriye, Çad, Somali, Yemen, Türkmenistan, Azerbaycan,  Ürdün, Cibuti ve diğer ülke vatandaşlarının eğitim,  savaş ve diğer sebeplerden dolayı ilimizde misafir edildiğini söyledi.

Okullarımızda bulunan yabancı öğrenci sayıları hakkında bilgiler vererek sunumuna devam eden İl Müdürü Dorkaç, İlkokul’da 392, Ortaokul’da 459 ve Lise düzeyinde 343 öğrencinin bulunduğunu ifade ederek Uyum Faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Uyum faaliyetleri kapsamında; Sosyal uyum ve yaşam eğitimi, öğrenci temsilcileri ile toplantı, Suriye uyruklu öğrenciler ile online toplantı, İl Göç Kurulu Toplantıları, İl İnsan Ticareti ile Mücadele Koordinasyon Komisyonu Toplantıları, 30 Temmuz İnsan Ticareti ile Mücadele Günü, Muhtarlar Çalıştayı ve İstişare Toplantıları düzenlediklerini, 2021 yılında ilimizde ikamet eden öğrencileri bilgilendirmek ve ‘‘Uluslararası Göçmenler Günü’’nü kutlamak amacıyla Karabük Üniversitesinde ‘‘Uyum Buluşmaları’’ etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

2022 yılı planlamaları hakkında bilgiler veren İl Müdürü Dorkaç, “İkamet İzni, Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma kapsamında bulunan tüm yabancıların parmak izlerinin alınması ve adres tescil işlemlerinin yapılması, Üniversite öğrencilerinin bilgilendirilmesi, Düzensiz Göç ve İnsan Ticareti noktasında farkındalık yaratılması hane ziyaretlerinin yapılması ve yabancı uyruklu kişilere bilgilendirme yapılması planlanmaktadır.”diyerek sunumunu tamamladı.

Türkiye’nin tarihi boyunca kendisinden destek bekleyen mazlumlara aidiyeti ne olursa olsun her zaman yürek kapılarını açtığını ifade eden Vali Fuat Gürel, “Yerlerinden ve yurtlarından olan mazlumlara karşı insanlık görevi olarak kapımıza gelen herkese kucak açmaya devam edeceğiz. Ayrıca Üniversitemiz en fazla uluslarası öğrenci barındıran üniversitelerden biri. İl Müdürü Osman Dorkaç ve ekip arkadaşlarına çalışmalarında başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ