Hoşgeldiniz  

Karabük’te 8 Metrekarede 29 Yıldır Anahtar Yapıyor

Okan Küçük | 12 Mart 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

Karabük’te, 8 metre karelik bir dükkanda 29 yıldır yaptığı anahtarcılığı devam ettiren 56 yaşındaki Hasan Özata,Artık tek başına anahtarcılığı götürme şansı yok, çok zor.

Yanına bir şeyler getirmek lazım. Anahtar işi elektroniğe dönmeye başladı dedi.4 çocuk babası Hasan Özata, 1937 yılında yapılan işhanının merdiven altındaki 8 metrekarelik dükkanda 29 yıldır yaptığı anahtar işini devam ettiriyor. Kardemir’de güvenlik görevlisi olarak çalıştığı 1989 yılında anahtar işini de ekleyen Özata, 8 yıl önce Kardemir’den emekli olduktan sonra da anahtarcılığı ara vermeden sürdürüyor. Hasan Özata, Kardemir’de güvenlik görevlisi olarak çalıştığı 1989 yılında anahtar yaptırmak için bir anahtarcıya gittiğini belirterek, O zaman elle çevirmeli makineler vardı. O makine de hemen yaptı ve bize teslim etti. Baktım ki bu iş kolay, ‘Ben bu işi de yapabilirim’ dedim. Kardemir’de çalışıyordum ve yeni evliydim. Eşimin altınlarını sattık öyle başladık işe. o zamanın şartlarında bir çok şeyimiz yoktu, eksikti. İlk zaman zorlandık biraz tabii. Bu işle ilgili hiçbir yerde çalışmışlığım, alt yapımız yoktu. Biraz uğraştık ama zamanla insan her şeyi öğreniyor. O yıllarda 2-3 tane anahtarcı vardı. Tabii şimdi çoğaldı. Elektrikçi de, sucu da, her kes anahtar yapıyor. Eskisi gibi değil. 20’nin üzerinde anahtarcı oldu Karabük’te. Makineler işi biraz daha kolaylaştırdı. Vatandaş ek iş arıyor. İşi azaldıkça yanına bir iş getirmeye çalışıyor. Mesela bende kaşe,yüzük içine yazı yazma makinesi, bıçak bilemek için makine aldık. Gelirimizi nasıl arttırabiliriz, 3-5 kuruş daha nasıl elde edebilirizin arayışına girdik dedi.8 metre karelik bir dükkanda çalışmanın kolay olmadığına ifade eden Özata şöyle devam etti.İmkanlar buna müsait. Daha büyük bir yere çıkma şansımız yok. Anahtar 4 TL, neresi kar olacak. Artık tek başına anahtarcılığı götürme şansı yok, çok zor. Yanına bir şeyler getirmek lazım. Anahtar işi elektroniğe dönmeye başladı. Daha ileride hepten elektronik olur diye düşünüyorum dedi.

Not: Rakamlar her zaman gerçeği yansıtmaz.  Örnek aşağıda…

*

Bu haber 999.999 kere görüntülendi

Okan Küçük Yorumluyor…KARDEMİR KARABÜKSPOR’U  BU HALE KİMLER GETİRDİ ?KAMUOYUNDA KONUŞULANLARI YAZIYORUZ…ÇAĞRI GÜLEÇ EŞBAŞKANLIK TEKLİFİ YAPTI. MUSTAFA YOLBULAN REDDETTİ VE KRİZ İYİCE DERİNLEŞTİ. HERKES İŞİN SAHİBİ OLARAK YOLBULANLARI GÖRÜRKEN ,ZİYA ÜNSAL VE EKİBİ ÇIKIP YÖNETİMİ ÜSTLENDİ.05.03.2018

Başkan Vergili Esnaf Ziyaretlerini Sürdürüyor

Kaçak Kazı Operasyonunda 4 Kişi Gözaltına Alındı

Feyzioğlu: “Çünkü bu proje 2013’te  pkk’yla elele faaliyet yürüten, fetönün hepimiz tarafından bilinen projesidir.”

EN SON HABERLER
© 2017 karabük haber, karabük haberleri, karabukajans78/ Karabük Farklı Gazete,karabük güncel haber,karabük haberler, Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle