Hoşgeldiniz  

KARABÜK’TE GAZETECİLİK…

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 22 Şubat 2016 | Genel, Yazar A- A+

Bunu Paylaş

                                 Okan Küçük Yorumluyor…

okankosegazetecilik

              KARABÜK’TE GAZETECİLİK…

                             ***

      Karabük ilginç bir memleket oldu her zaman. Özellikle GAZETECİLİK yapıyorsanız ama bağımsız/bağlantısız gazetecilik yapıyorsanız işiniz her zaman çok zor.Çünkü gazetecilik zordur, meşakkatlidir, masraflıdır, türlü türlü sıkıntılarla boğuşularak yapılır, öyle karlı/paralı bir sektörde değildir. MESLEK AŞKI ile, yapılır.Şimdi kendi meslekdaşlarımızla ,  meslek büyüklerimizle en az 15 yıldır 20 yıldır tanıyoruz birbirimizi. Biz KARABÜK FARKLI GAZETEyi çıkarmadan önce  20 yıla yakındır TELEVİZYONCULUK yaptığımız için  meslekdaşlarımız  ile uzun yıllardır tanıyoruz. Onlarında sonuçta bir çok sıkıntı ile boğuştuğunu biliyoruz. Yani zor bir meslekteyiz. Ne diyelim sonuçta basın olarak yan yana, omuz omuza olmak durumdayız.Çünkü  sonuçta  “gazeteciye, gazeteciden başka “dost olmaz… Birbirimizi sevmek, saygı duymak, destek vermek durumundayız.Bunlar yapılmıyor diye değil, daha çok yapılması lazım olduğunu düşündüğümüz için bunu yapıyoruz… Sonuçta ölümlü dünya , bir gün hepimiz asıl hayatımıza gideceğiz…

***

      GAZETECİLERİN NEDEN BİR LOKALİ YOK.

Bugünkü köşe yazımız daha çok gazetecilerle  yani kendimiz ve meslekdaşlarımızla ilgili.Karabük’te 3 TELEVİZYON KANALI, 3 RADYO, 7 GÜNLÜK GAZETE VAR. Haftalık aylık, gazetelerle birlikte bu sayı çok daha artıyor.Yani  ilçelerimizle birlikte bakıldığında çok çok daha artıyor . Yani , Karabük ili ve ilçelerinde yaklaşık olarak 250 gazeteci var desek rakam yaklaşık olarak doğrudur herhalde.Yıllardır KENT MERKEZİ’NDE BİR BASIN LOKALİ yok. Gazetecilerin özellikle mesai saatinden sonra bir araya gelerek  dinlenebileceği, sohbet edebileceği, günlük haberleri ve Karabük’teki olayları KRİTİK edebileceği  ve bu vesileyle birbirleriyle daha iç içe, daha samimi olabilecekleri bir mekan yok…Karabük’te gazetecilerin , basın yayım hayatı açısından bu kadar güçlü, çok,  olmasına rağmen KARABÜK GAZECİLER LOKALİ’nin olmaması büyük eksiklik. Bu nokta da bizim de üyesi olduğumuz  hem Karabük Gazeteciler Cemiyeti’ne, hem Karabük Gazeteciler ve İletişimciler Derneği’ne büyük  görev ve sorumluluk düşüyor.Bu işi her iki değerli gazeteci örgütlenmesi yan yana, omuz omuza yapmalı. 2016’da artık Karabüklü Gazeteciler olarak bizlerin işte bizim lokalimiz, Karabük Gazeteciler Lokali diyebileceğimiz nezih bir mekanımız olmalı.

                                                    ***

      KARABÜK BASIN LOKALİ  İÇİN UYGUN BİR YERİN  SPONSORLA SATIN ALIMI DA YAPILABİLİR.

           Her iki değerli cemiyet yöneticilerine buradan bu çağrıyı yapmış olalım. Bu lokal hem gazeteciler olarak bizlerin günün stresini attığımız bir yer olacak. Hem mesleki dayanışma, birliktelik artacak, hem lokalimize siyasetçiler vs. ziyeretlerinde orası da bir HABER MERKEZİ ama Karabüklü GAZETECİLERİN TAMAMININ HABER MERKEZİ OLACAK. Bunun yapılması şart. Büyüklerimize  bu nokta da görev düşüyor biz de basının bir parçası olarak bu teklifi ortaya yapıyoruz. Örneğin her iki cemiyetten görevlendirilecek  1 heyet oluşturulsun. Bu  birlikte çalışarak öncelikle bir yer tespiti yapsın, ardından bu yerle ilgili düzenlemeler yapılsın ve  gazetecilerden kesilecek aidat vb. yöntemlerle bu iş kotarılsın. Güzel olmaz mı ?He aidatlar makul seyide olsun çünkü gerçekten kıt kanaat geçinen İNSANLARIZ GAZETECİLER olarak.Buna sponsor vs. bulunduğu taktirde satın alma yoluna gidilebilir.  Hatta basına bu güzelliği yapacak kişini adı o lokale verilebilir.

Örneğin MEHMET ALİ ŞAHİN KARABÜK BASIN LOKALİ…

 RAFET VERGİLİ KARABÜK BASIN LOKALİ… GİBİ… GÜZEL OLMAZ MI ?

*

NOT: Bu yazı  5 Şubat 2016 Tarihli “Karabük FARKLI Gazete” deki köşemizden alıntıdır…

    

 

Etiketler:

KARABÜK’TE GAZETECİLİK… için 1 yorum

  1. turan demir dedi ki:

    okan kardeşim çok haklı kimsenin uluşamadığı insanlara ulaşır bazen onlar ile yemek yer çay içersin,bazende dağdaki çoban ile kuru ekmek sır size haber ulaştırmak için ama kendine gelince bir şey isteyemez ve bizim dostumuz olmaz kırk yıl adamı öv ,bir kere eleştir senden kötüsü olmaz :ey vekiller ey başkan bir el atında su lokali açın .gazeteciler bi işiniz düşerse orada bulursunuz

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle