logo

Karabük’te Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından organize edilen tatbikatta, senaryo gereği kent merkezinde 14 km derinlikte ve 5,8 Mw büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem sonrası 26 çalışma grubunun afet bölgesine intikaliyle tatbikat başladı. Gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmazken, senaryo gereği deprem sonrası kurtarma çalışması, nefes kesti. Tatbikatta senaryo gereği olası bir deprem afetinden dolayı yıkılan binalarda mahsur kalan vatandaşlar çeşitli yöntemlerle mahsur kaldıkları yerlerden çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edilirken, deprem nedeni ile çıkan yangına Karabük Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi.

Senaryonun ikinci aşaması olan Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde meydana gelen gaz sızıntısına müdahale eden AFAD ekipleri hastaneyi tahliye etti. Karabük Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından hastanenin çatısında mahsur kalan vatandaşlar itfaiye merdiveni ile kurtarıldı.

Tatbikatın başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından Yaşar Kaptan Çebi antrenman sahasına kurulan sahra hastanesini ziyaret eden Vali Fuat Gürel tatbikat ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde; “Haberli bir tatbikat yaptık daha önceki süreç içerisinde bazen haberli bazen habersiz tatbikatlarımız oldu. Kurumlarımıza daha önceden senaryo kapsamında bilgiler verildi, bu kapsamda kurumlarımız neler yapılabileceğini zaten planlamışlardı. Senaryo gereği deprem süreci içerisinde neler yapılması gerektiği ile alakalı bir bina içerisinden yaralıların kurtarılması ve daha sonra hastaneye nakli, hastane içerisinde gaz sızıntısına maruz kalan ve çatıda mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarılması vardı ve onlar kurtarıldı. Burada da çadır kurulması ile alakalı bir tatbikat sürecini tamamlamış olduk. Belli aralıklarla bunları yapacağız, arkadaşlarımız, kurumlarımız, kurumlarda çalışan arkadaşlarımızdan oluşan 26 hizmet grubu var. Bu grupta bir afet sırasında çalışması gereken arkadaşlarımız var, bunların pratik kazanması, bir afet sırasında neler yapmaları gerektiği,  sırasıyla kimlerin neler yapabileceğini öğrenmesi hususunda bu tatbikatlarımız devam edecek. 2021 yılı İçişleri Bakanlığımız tarafından “Afet Eğitim Yılı” olarak ilan edildi. AFAD Müdürlüğümüz belli aralıklarla bütün vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyor. Özellikle kamu kurumlarından başlamak üzere eğitimler verilmekte, bir depremde, bir sel afetinde, bir heyelan da veya başka bir afette neler yapılması gerektiğini vatandaşlarımızın öğrenmesi ama aynı zamanda buraya müdahale edecek yetkili kurumlarında eğitilmesi ile alakalı gerekli eğitimler verilmekte. Tatbikatın başarılı olduğunu düşünüyorum, ekiplerimizi dinamik ve hazır tutmak adına bu tatbikatlar devam edecek.”diye konuştu.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Karabük il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından organize edilen tatbikatta, senaryo gereği kent merkezinde 14 km derinlikte ve 5,8 Mw büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ