logo

Karabük’te İlave Covid 19 Tedbirleri…

Karabük İl Hıfzıssıhha Meclisi; Karabük Valisi Fuat Gürel başkanlığında toplanarak Covid 19 Pandemisiyle ilgili ilave tedbirler aldı.

Alınan kararlara göre; 10 gün süreyle evde takip edilen vakaların test yapılmaksızın 10. günün sonunda, hastanede yatarak tedavi gören hastaların ise 14. günün sonunda test yapılmaksızın izolasyonlarının sonlandırılacağı ayrıca Karabük’te yeni hizmete girecek olan iş yerlerinde toplu açılış törenlerinin yapılmasının yasaklandığı, geçerli kuralları ihlal edenlere idari para cezası ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin uygulanmasına karar verildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklama da ; “Bilindiği üzere Dünyada ve Ülkemizde insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi halen devam etmektedir. Koronavirüs (Covid-19) salgınını önleme amacıyla, sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak için Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun verdiği kararlar doğrultusunda bugüne kadar birçok kısıtlamaya gidilmiş ve birçok ilave tedbir alınmıştır.

Bu kapsamda

İl Hıfzıssıhha Meclis Kurulunun 19.10.2020 tarih ve 108 no’lu kararının 6.maddesi b bendinde belirtilen ” Kamu veya özel sektörde çalışma hayatı içinde yer alan PCR testi pozitif çıkmış ve 10 gün süreyle evde takip edilen vakalarla, hastanede tedavi görmüş ve 14 gün izolasyonda kalmış hastalara süre bitiminde işlerine dönmeden önce kontrol PCR testi yapılmasına ve testin tekrar pozitif çıkması halinde izolasyonun 7 gün uzatılarak kişiye istirahat raporu verilmesine,” şeklindeki kararın iptal edilerek;

  Sağlık Bakanlığının yayınladığı “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve    Filyasyon” rehberinde belirtildiği üzere 10 gün süreyle evde takip edilen vakaların test yapılmaksızın 10. günün sonunda, hastanede yatarak tedavi gören hastaların ise 14. günün sonunda test yapılmaksızın izolasyonlarının sonlandırılmasına,İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgının kalabalık ortamlardaki yayılım hızı göz önüne alınarak, İlimiz genelinde yeni hizmete girecek olan iş yerlerinde toplu açılış törenlerinin yapılmasının yasaklanmasına,

Ayrıca işyerlerinin, Sağlık Bakanlığının yayınladığı “Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”ndeki kuralları sekteye uğratacak şekilde kalabalık oluşturan etkinlikler yapmasının yasaklanmasına,

Alınan bu kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereği ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince idari para cezası ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin uygulanmasına; karar verilmiştir.” denildi.

Karabük İl Hıfzıssıhha Meclisi; Karabük Valisi Fuat Gürel başkanlığında toplanarak Covid 19 Pandemisiyle ilgili ilave tedbirler aldı.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ