logo

Karabük’teki Covid 19 Rakamları Tehlikeli Boyutta.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ekranlarında katıldığı televizyon programında Covid 19 pandemisiyle virüsle mücadeleden, bahsederken ekim sonlarına doğru havalar soğuduğu zaman ölüm oranların çok daha fazla yükseleceğini tahmin ettiğini ifade etti. Karabük’te Türkiye ortalamasının 12-13 kat üstünde vaka olduğunu, bunun tehlike arz ettiğini söyleyen Vergili, şu ifadeler de bulundu.


“Dünyada Saatlerin Durduğu Bir Dönemde Bizimde Kurallara Uymamız Lazım.”
“Virüsün ilk başladığı Mart aylarında bu virüse nasıl önlem alınacağı pek bilinemiyordu. Şuanda havaların sıcak seyretmesi sebebiyle virüs ağır seyrediyor. Hastalık sayısı fazla olsa dahi ölüm sayıları az seyrediyor ama ekim sonlarına doğru havalar soğuduğu zaman ölüm oranların çok daha fazla yükseleceğini tahmin ediyorum.
Biz ülke olarak Avrupa’ya nazaran insanların bir arada oldukları olgulara daha fazla önem veriyoruz. Herkes çocuğuna çok iyi bir düğün yapmak ister ama artık dünyada saatlerin durduğu bir dönemde bizimde kurallara uymamız lazım. Düğünü bu döneme denk gelen gençler biraz şanssız bir döneme denk geldiler. Bu dönem gençler “düğünümüz olsun, dostlarımız gelsin” diye düşünmemeli. Her düğün merasiminden, her cenaze töreninden mutlak suretle 1-2 kişi nasibini alıyor. Bu iş böyle devam ederse sonu facia olur. Türkiye’de şuana kadar 22 bin 500 vaka var. Bu hasta sayısına göre Karabük’te ortalama hasta sayısının 70’i geçmemesi lazım. Biz şuanda Türkiye ortalamasının en az 12-13 kat üstünde seyrediyoruz. Bu gerçekten çok tehlikeli bir rakam. Bu rakamlar her tarafta sıkıntı yaratıyor.” Dedi.


“Virüs Bizim Çalışmalarımıza da Sekte Vuruyor.”
Covid 19 vakalarının Karabük Belediyesinde de sıkıntılar oluşturduğunu ve sürekli olarak telafi etmeye çalıştıklarını söyleyen Vergili; “ Virüse yakalanan belediye personeli arkadaşlarımızın sayısı toplamda 100’ü geçti. Geçenlerde itfaiye personelimizde ve su işleri personelimizde çıkan bir virüsten dolayı komple bir gurubu karantinaya aldık. Ama tabi vatandaşımız “5000 Evler’de öğlen su arızası oldu tam gece 12’ye kadar devam etti, bu nasıl bir vicdan” diye sosyal medyaya yazabiliyor. Virüs bizim çalışmalarımıza da sekte vuruyor.
İlla devletin “şunu yapma” demesi gerekmiyor. Bizim bireysel olarak dikkat etmemiz gereken bir yaşam tarzı içerisindeyiz. Böyle bir ortama bu düğün merakı neden bunu anlamıyorum. Ben bunu yalnız vatandaşlar için söylemiyorum. Bizim belediye başkanı arkadaşlarımızda bile var. Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya Bey başka bir belediye başkanı arkadaşının toplantısına gidiyor, toplantıyı düzenleyen belediye başkanı kendisindeki semptomları bildiği halde o toplantıyı düzenliyor ve etrafındaki bir sürü kişi hastalanıyor. Dediğim gibi çok dikkatli olmamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.


“Şu anda virüs programı önlemlerini Valilik ve Hıfzıssıhha Kurulu yönetiyor. Bana göre tedbirlerin hiç birisi yeterli değil. Bu Tip Tedbirlerle Hasta Sayısı Artar. Ölüm oranları artmaya Başlar.” .
Şu anda virüs programı önlemlerini Valilik ve Hıfzıssıhha Kurulunun yönettiğini belirten Vergili,. ‘Bana göre tedbirlerin hiç birisi yeterli değil’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü. “ Bu tip tedbirlerle bizim hastalık sayımız artmaya devam eder. Eylül – Ekim ayı gibi de ölüm oranlarımız artmaya başlar. Vatandaş olarak biz kendimizi korumalıyız. Devletin bize vermiş olduğu kuralların bir üstünde hareket edeceğiz. Bu şekilde kendi güvenliğimizi ve iş yerlerimizin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacağız. Her akşam dünyada ki virüs gündemini takip ediyorum. Biz bir ara tedavide Almanya’dan bile daha iyi durumdaydık. Şuanda Almanya ile aramız 6 bin 500 kişi kadar açıldı. Bilim adamlarının söylediği şu “Dünyada hiç bir virüs 2 seneden fazla etkin olmadı, 2 senede etkinliğini kaybetti.” demek ki aşı bulunana kadar bu virüs anlamını kaybedecek. Bu zamana kadar ölen ölecek, kalan kalacak. “ dedi.
“Bizim Mart Ayında Valiliğe Verdiğimiz Rapor da Maske Kullanımı vardı. O zaman Dünya da ve Türkiye’de Maske Uygulaması Yoktu.”
Valiliğin devletin almış olduğu kararların dışında başka kararlar alamadığını vurgulayan Vergili: “Mart ayı başında bizim valiliğe verdiğimiz 18 maddelik bir rapor vardı. O maddeler arasında olmazsa olmaz maddelerden biri maskeydi. O dönem dünyada da, Türkiye’de de maske uygulaması yoktu. Bundan 1 ay sonra maske mecburiyeti kararı alında. Türkiye’den 1 ay sonra da Dünya Sağlık Örgütü maske zorunluluğu kararı aldı. Çin bu kuralları çok katı uyguladı. Hasta sayısını 80 binle sınırladı ve dünyanın başına bu virüsü bela etti. Diğer bir ülke Kore. Şuanda orada hasta sayısı 20 bin, ölü sayısı 635. Hiç bir şeyi de durdurmadı, hayat devam etti. Durum böyle olunca bu ülkelerin eline çok büyük bir fırsat geçti. Bu ülkeler insanları kodlamaya başladı. Herkesin akıllı telefonuna kodlar verildi. İnsanlar sokağa çıkar çıkmaz yüz taramasından geçiyor ve bütün temas noktaları bulunuyor. Bu durum insanların mahremiyetini ortadan kaldırıyor. Zorlarsanız bizim devletimiz de yapar bunu. Önümüzde çok daha zorlu bir süreç olacak. Ekim, kasım, aralık ayları daha sıkıntılı olacak. Bu da tamamen bizim tedbirsizliğimizden olacak. Bizi uyarıyorlar. Devlet alabildiği kadar önlemleri almaya çalışıyor ama biz devletin aldığı bu önlemleri olabildiğince ihlal etmeye çalışıyoruz. Onun için sıkıntı olacak diyorum. İnşallah çok daha az zayiatla bu hastalığı atlatırız.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ekranlarında katıldığı televizyon programında Covid 19 pandemisiyle virüsle mücadeleden, bahsederken ekim sonlarına doğru havalar soğuduğu zaman ölüm oranların çok daha fazla yükseleceğini tahmin ettiğini ifade etti.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ