logo

Karabük’ten Uygur Türkleri’ne Destek…

Doğu Türkistan Platformu, Müslüman ve Soydaşımız olan Uygur Türkleri‘ne yapılan zulümleri duyurmak için, bir süredir Türkiye’de Çin’deki toplama kamplarındaki aileleri için mücadele ettiği aile nöbetleri yapıyorlardı.

Aile nöbetleri kapsamında daha önce yaptıkları paylaşımda ‘AK Parti Genel Merkezine randevusuz gitmemize rağmen Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan Bey, bizi kabul etti.Ve derdimizi dinledi, kendisine çok teşekkür ederiz ve somut adımlar atmasını da temenni ederiz .’ şeklinde mesaj paylaşmışlar Kamp Mağdurları adıyla twitter’da hesapları olan Uygur Türkleri, hesaplarında yaptığı paylaşımda ayrıca MHP Genel Merkezi’nden randevu taleplerinin kabul edilmediğini ifade etmişler , Ak Parti Genel Merkezi ziyaretlerinden sonra ,Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi Genel Merkezlerini de ziyaret ederek taleplerini ifade ettiklerini paylaşmışlardı.

O haberimiz için burayı tıklayınız

Doğu Türkistan Platformu 81 il de 1 Nisan 2021’de ortak basın açıklaması yapacak. Platformun bu insanlık ayıbının son bulması için ‘Şaka Değil Soykırım’ başlığıyla yayınladığı çağrı mektubunda şu ifadeler kullanıldı:

“1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Çin yönetimi Doğu Türkistan’da sistematik gözaltılara başladı. 2014 tarihinden itibaren devasa arazilere kurulan kamplar, II. Dünya Savaşı Nazi kamplarının günümüz uygulamasından farklı değil. Nitekim Doğu Türkistan nüfusunun hatırı sayılır bir miktarı olan, Çin kaynaklarına göre 8 milyonu bulan, insan ailesinden koparılarak toplama kamplarında tecrit edilmiş durumdadır. Toplama kampları dünyanın en yaygın hak ihlallerinin yapıldığı, soykırım merkezlerine dönüşmüş durumdadır. Öldürme, işkence, tecavüz, beyin yıkama ve tıbbi-biyolojik deneylerin yapıldığı toplama kamplarına entegre olarak inşa edilen fabrikalar da yine milyonlar köle işçiler olarak çalıştırılmaktadır. Aileleri toplama kampına alınan çocuklar ise yatılı okul ve yetimhane görünümlü çocuk kamplarında yine beyinleri yıkanarak birer Çinli olarak yetiştirilmektedir. Toplama kamplarına alınan erkeklerin evlerine yerleştirilen Çinli memurlar, burada aile ile kalmakta, mahremiyet ayaklar altına alınmaktadır. Evler QR sistemleriyle takip edilmekte tüm alanlar yüz tanıma sistemli kameralarla izlenmekte, en ufak bir şüphe bile insanların toplama kamplarına alınmasına yetmektedir!

1 Nisan tarihi bu sistematik mezalimin dördüncü yıldönümüdür.  Dört yıldır Doğu Türkistan adeta cehenneme çevirilmiş, insanların yaşam güvenliği tamamen ortadan kaldırılmıştır. Başta ABD, Kanada ve Hollanda olmak üzere dünya ülkeleri işlenen hak ihlallerini soykırım olarak tanımakta, birçok ülke meclisi de soykırım ilanı için çalışmalarını sürdürmektedir. Soykırımın bir an önce durdurulması bütün insanlık için var oluş vazifesine dönüşmüş durumdadır.

Biz de insan hakları savunucuları olarak, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır insanlık suçlarının işlenmekte olduğu Doğu Türkistan’daki açık soykırıma dikkat çekmek için 1 Nisan 2021 tarihinde bir dizi etkinliklerde bulunmaya karar verdik. Çin yönetimince ilan edilen 75 Aşırılık belirtisi ve terör yaftalamaları modern dünyadan ziyade insanlığın hatırlamak istemediği orta çağ uygulamaları olarak dikkat çekmektedir. Doğu Türkistan’da yaşananları paylaştığımızda insanlar bunu tahayyül edememekte, anlamakta zorlanmakta ve bunun olsa olsa kötü bir şaka olabileceği kanaatine varmaktadır. Maalesef yaşananlar kabul edilemez ve en doğal insan haklarını dahi ihlal edecek niteliktedir. Bu çerçevede dünyada “şaka günü” olarak farklı bir biçimde hatırlanan 1 Nisanda ŞAKA DEĞİL SOYKIRIM başlığı altında etkinliklerimizi düzenleyecek, tüm dünyaya soykırımın resmi binaları hüviyetinde olan toplama kamplarının kapatılması için çağrıda bulunacağız.

Siz insan haklarına saygılı ve duyarlı paydaşlarımızı, hem sosyal medya üzerinden, hem de eylemlerimizde aynı duyarlılıkla etkinliklerimize katılmaya, bireysel olarak bile olsa bugüne has bir çalışma yapmaya davet ediyoruz. Etkinlik 1 Nisan günü tüm dünyayı kapsayacak şekilde icra edilecektir. İçerik, slogan ve görsellerin aynı olması ve gündem oluşturulması hedeflenmektedir. Tek başınıza yaptığınız bir faaliyeti bile icra ettikten sonra, görüntülerini bizimle paylaşmanız tüm dünyada bu etkinliklerin yapıldığı, Çin zulmüne karşı ortak bir tavır alındığı ve bunun tüm dünyayı kapsadığının gösterilmesi anlamında çok önemli olacaktır. Hedefimiz Doğu Türkistan’ın çığlığını İstanbul’da, Londra’da, Alma Ata’da Roma’da, Viyana’da, İslamabad’da, New York’ta, Joennesburg’da, Kuala Lumpur’da, Kudüs’te, Moskova’da velhasıl ulaşabildiğimiz her yerde duyurabileceğimiz etkinlikleri yapabilmektir. Öyle ki tek kişi yüzünde Doğu Türkistan maskesi, elinde pankartı bir caddede sadece dursun ya da yürüsün ama bu eylemin bir parçası olsun.”

1 Nisan’da yapılacak etkinlikler:

Türkiye genelinde 1 Nisan’da Konferans düzenlemek, fotoğraf sergisi açmak, broşür dağıtmak, yürüyüş yapmak, basın açıklaması düzenlemek, bina ya da duvarlara Doğu Türkistan’daki zulmü anlatan görseller yansıtmak, aynı hashtag ile TT çalışması yürütmek, medyada haber olmasını sağlamak, TV’lerde program yapmak, 1 Nisan için özel video ve klipler hazırlamak, şeklinde etkinlikler de yapılacak.

Karabük‘te de 1 Nisan 2021 Perşembe Günü 100.Yıl Pazaryeri Cami yanında 13:30’da yapılacak olan ‘Şaka değil Soykırım” basın açıklamasına İHH, Türkiye Gençlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti , M.T.T.B. , Evrensel Hafızlar Derneği, Ensar Vakfı, Altın Safran Öğrenciler i Derneği, Genç İHH, Memur Sen’in paydaş olarak katılacağı öğrenildi.

Karabük’te 1 Nisan 2021 Perşembe Günü 100.Yıl Pazaryeri Cami yanında 13:30’da Uygur Türklerine destek olarak ‘Şaka değil Soykırım” basın açıklaması yapılacak

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ