Hoşgeldiniz  

KARABÜK’ÜN MAKUS TALİHİ DEĞİŞMEYE BAŞLADI.

Okan Küçük | 06 Şubat 2014 | Yazar A- A+

               Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre,  Karabük’ün nüfusu  2012 yılına göre 5 bin 106 kişi artarak, 230 bin 251′e ulaştı.

*

Yani Karabük’ümüzün nüfus konusundaki makus talihi son yıllarda değişmeye başladı/değişiyor. Göç veren bir il yerine, yeniden göç alan nüfusu artan iller arasındayız.

*

 Demek ki kim ne derse desin  Karabük büyüyor, Karabük gelişiyor…

*

He şunu da ekleyelim bu sayının içinde 30 Bin küsur Üniversite Öğrencisi kardeşlerimiz yok. Onlarında nüfusları Karabük’e alınırsa (alınmalı bize göre ve Sayın Rektör bu konuda bir şeyler yapmalı artık) 260 Bin küsur olacak nüfusumuz.(İller Bankasından aldığımız pay nüfus sayısına endeksli malumunuz.)

*

Türkiye genelinde nüfusu artan iller sırasında 11. Sıradayız.

*

117 Bin erkek, 113 Bin bayan nüfusuna sahibiz.

*

        Şimdi Karabük ;  önceki yılların aksine büyümeye başladı. Peki, büyüme nasıl başladı? Bir de şöyle soralım,  Karabük’ün büyümesi ve gelişmesi, yeniden göç alan bir il haline gelmesi kimin döneminde başladı?

*

   Herkes kendi cevabını versin, sonuçta  yeniden büyüyen bir Karabük…

    Hayırlı Olsun…

                                                                               *

                                           GÖKÇEBEYLİLER, KARABÜK’E KATILMAYI DÜŞÜNÜYOR.

                                                                                *

          Zonguldak’a   bağlı Gökçebey  İlçesi yaklaşık  28 Bin – 30 Bin nüfusa sahip. İlçeye bağlı 2 belediye başkanlığı ile 6 mahalle muhtarlığı ve 18 Köy var.

*

    BELDE BELEDİYELERİ :  Bakaçakkadı Belediyesi ve  Hacımusa Belediyesi

*

KÖYLERİ:   Aktarla Köyü, Aliusta Köyü, Aydınlar Köyü,  Bakiler Köyü, Bodaç Köyü, Çukur Köyü,  Dağdemirciler Köyü, Duhancılar Köyü, Gaziler Köyü, Karapınar Köyü,  Muharremler Köyü, Namazgah Köyü , Örmeci Köyü , Pazarlıoğlu Köyü , Saraçlar Köyü , Uzun Ahmetler Köyü , Veysioğlu Köyü,  Yeşilköy…

             İki yıla yakın bir süre önce, ilçelerindeki  Adliye Binası kapatılmak istenmiş,  bunu  duyan. Gökçebey’deki Sivil Toplum Kuruluşları, muhtarlar, esnaflar ve vatandaşlardan oluşan bir grup yürüyüş yapmışlardı.Yürüyüş eylemine katılanlar,  ilçelerinin kendi kaderine terk edilmiş olduğunu,  sahip olduğu değerlerin ellerinden alınmak istendiğini söylemişlerdi. Gerekirse referandum yaparak  Zonguldak’tan ayrılıp Karabük’e bağlanırız Karabük’e gidersek, Karabük’te Safranbolu’dan sonra İkinci büyük ilçe olma özelliğini kazanırız, demişlerdi. Sonradan gösterdikleri tepki ve kararlı duruşları sayesinde adliyeleri ilçelerinde kalmış ve bu süreçte kapanmıştı.

*

    Gelinen nokta da   bir kısım Gökçebey’linin  diyelim, tekrar Karabük’e bağlanmak istediklerini duyuyoruz. İlçe olarak üvey evlat muamelesi gördüklerini düşünen bir kısım Gökçebey’li, bizi de arayarak Karabük’e bağlanmak isteğinde olduklarını ama bunun öncesinde Gökçebey’den  oluşturacakları ve çeşitli siyasi partilerin temsilcilerinin de aralarında olacağı bir heyetin Karabük Milletvekilimiz Mehmet Ali Şahin ile görüşmek istediklerini , istenirse Karabük’e, istenirse Ankara’ya Sayın Şahin’in makamına gidip bir ön görüşme yapmak istediklerini konuyla ilgili yardımcı olmamız noktasında bize ilettiler.

*

Malum yerel seçimler kapı da. Böyle bir süreçte bu görüşme gerçekleşebilir mi, ya da seçimler sonrasına mı kalır bilemiyoruz?  Biz bu konuyu Sayın Şahin’e   iletiriz,   Şahin’in vereceği cevabı da bu köşeden yazarız bir aksilik olmazsa.

                                                                                        *

                                SAFRANBOLU’YA DA  BAĞLANMAK İSTİYORLAR.

                                                                                         *

     Araç ilçesine bağlı   50 küsur  köy ahalisi  Safranbolu’ya bağlanmak için Karabük Valiliği’ne vermişler. Bu aralar Karabük’te bir talep patlaması var ya ne diyelim hayrolsun inşallah…

  İlgili dilekçe Karabük Valiliğimiz tarafından  İçişleri Bakanlığına ulaştırılmış ve  Bakanlık İller İdaresi Genel Müdürlüğü  kanalıyla gereğinin yapılması üzere Kastamonu Valiliği’ne göndermiş Kastamonu Valiliği ilgili dilekçe ve eklerini inceleyerek bir takım eksiklikler tespit etmiş ve  küsur köyün  Muhtarlıklarına tebliğ edilmek üzere Araç Kaymakamlığına geri gönderilmiş.

   Yani, geri iade edilmiş…

  Yani , şimdilik  yan yatmış çamura batmış.

  İlgili köylerdeki ahali, yeniden bir dilekçe yazarlar mı ve bu konu hakkında bizimkilerden yani Karabük’lü yöneticilerimizden konuyla ilgili bir çalışma/takip ve benzeri bir çalışma başlar ya da başlatılır mı bilemiyoruz ?

                                                                                  *

                                       FİLYOS VADİ PROJESİ’NE DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURDU.

                                                                                    *

       Bölgemiz için çok önemli olan ve yıllardır (1994’ten bu yana  ülke gündeminde var olan) ,  başladı başlayacak diye  Karabük kamuoyuna umut  vaat eden FİLYOS PROJESİ için Danıştay, verdiği ara kararda ‘acele kamulaştırma’ yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

        GEREKÇE OLARAK “ÇERÇEVESİ ÇİZİLMEMİŞ” TESPİTİ YAPILMIŞ.

              “ Bugüne kadar , 90 milyon liraya yakın bir kamulaştırma bedeli ödenen projenin tam olarak neleri kapsadığı ve neler yapılacağı net olmadığı tespitiyle,  Danıştay  ‘acele kamulaştırma’ yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini bu gerekçeyle durdurdu. Danıştay, çerçevesi çizilmemiş projeyle ilgili acelelik halinin nedeninin somut olarak belirtilmediğine vurgu yaptı. “

     “ Danıştay’ın verdiği kararda özellikle üzerinde durduğu bir başka hususun  ise Filyos Serbest Bölgesi’nin sınırları. Filyos Vadi Projesi 459,5 hektarlık alanı kapsıyor. Ancak Bakanlar Kurulu NEDEN  tam 1900 hektarlık bir alanı Serbest Bölge ilan etti.

Danıştay; Neden proje alanının üç katından daha fazla alan Serbest Bölge ilan edildi? “  diye soruyor yani.

                                                                                        *

                           ESKİ;  DÖNEMİNİN DOSYALARI NE DURUMDA ACABA ?

                                                                                       *

              Orta da kamuoyuna açıklanan hiçbir gerekçe yokken görevden alınan, mahkeme kararıyla görevine döndükten sonra yine kamuoyuna açıklanan hiçbir gerekçe yokken yine görevden alınan , yine mahkeme kararıyla döndükten sonra ve bugün hala İl Özel İdare Genel Sekreterliği görevini icra eden Mehmet Uzun; çalışmalarını yine sıkı bir şekilde yürütüyor.

         Uzun,  gerekçesini kamuoyunun bilmediği bir şekilde görevden alınmasından sonra, Kastamonu’dan  İl Özel İdare Genel Sekreterliği görevine getirilen  ve dahi mahkeme kararıyla Uzun tekrar geri dönünce tekrar tekrar görevden alınıp yerine getirilen Hakan Eski’nin dönemine ait  bazı ihale dosyalarının hukuki incelemeye tabi tutulduğuna dair bazı haberler yapılmıştı.

   Ne oldu sonra netleşmedi, inceleme sürüyor sanırım. Ne olur ne olmaz bilmiyoruz ve kimseyi suçlamıyoruz ya da kötülemiyoruz kamuoyunda daha önce bir kaç kez çıkan ilgili haberin bir hatırlatmasını yapıyoruz sadece.

    Belki inceleme sonunda hiçbir şey çıkmayabilir. Kimseyi suçlu falan ilan etmiyoruz yani. Bir durum tespiti yapıyoruz sadece.  Biz, Mehmet Uzun, döneminde ve şimdi hala Uzun dönemine ait bir inceleme durumu görmedik ,bilmiyoruz.

                                                                                      *

                                         AK PARTİ ADAY TANITIM TOPLANTISI…

                                                                                     *

                           Ak Parti Aday Tanıtım Toplantısı geçtiğimiz Pazar Günü, yapıldı. Malum il de Mehmet Ceylan, ilçelerde ise mevcutlarla devam kararı çıktığı için m tanıtım  toplantısından çok yeniden bir merhaba demiş oldu adaylar.

    Karabük adayı Mehmet Ceylan ise projelerinin bazılarının  (son dönemde artık Karabük’te çok ilgi gören) animasyonunu izletti.  Projenin animasyonu salondan bol alkış aldı ve beğeni topladı.

*

     “BAŞBAKANIMIZI KARABÜK’TE MİSAFİR EDECEĞİZ.”

*

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Mehmet Ali Şahin; “Başbakanımızın sizlere özel selamları var. İnşallah seçim öncesi mitingler planlanırken, Karabük’ü unutmayacaklarını söyledi. Bende Karabüklerin kendilerini çok özlediğini söyledim. En kısa zamanda Şubat sonu ya da Mart başı Başbakanımızı Karabük’te misafir edeceğiz.” Dedi.

*

“ERDOĞAN’IN ;CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN ÖNÜNÜ KESMEK İSTİYORLAR”

*

       Şahin:    “ Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken acaba aday olursa Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü nasıl keseriz düşüncesi ile bir takım adımlar atılmaya çalışıyor. Biz bunun farkındayız. 17 ve 25 Aralık operasyonunun gerçek sebebi budur, yapabilirler. Bunu yadırgamıyorum. Bu projede kardeş bildiklerimizin yer alması beni üzüyor, yaralıyor.”

Bir buçuk ay önce   Fethullah Gülen’e yaptığı Türkiye dönün çağrısını yineleyen Şahin;  16 yıldır Amerika’dasınız, artık dönün  lütfen, dedi.    

Şahin ; konuşmasını “Bütün bu oyunlar 30 Mart’ta bozulacak. Türkiye’nin geleceği ve istikrarı için destek istiyoruz.” Cümleleriyle bitirdi.  

                                                                              *

                                  GÜNEŞ; İKTİDARI FENA BOMBALADI

                                                                              *

    CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş; 1 Şubat Cumartesi Günü Karabük’e gelerek parti  CHP İl Binasında bir Basın Açıklaması yaptı. Basın açıklamasında iktidara yönelik hani yenilir yutulur olmayan  sözler sarfetti. Güneş’in o sert sözlerinden bazıları aşağıda.

 ”Ben Başbakan’ın hangi Cami’de Cuma Namazı kıldığını biliyorum. Çünkü Cumhuriyet tarihi boyunca Cami Avlusunda   Basın Toplantısı yapan tek Başbakan budur. Ne Demirel yaptı ne Rahmetli Özal yaptı ne de Rahmetli Menderes yaptı.”

” Bilin ki 11 yıldır yaptıkları satışların, özelleştirmelerin tamamı CHP’nin eserleridir.”

“Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’de  hiçbir hükümet komşusuna silah sevketmedi,bu hiç olmadı, bunlar yaptı”

” Cumhuriyet tarihinde hiç bir zaman dolar 2 Lira 39 kuruş olmamıştı, bunlar yaptılar. Kuru Fausulyenin fiyatı 15 TL, Patatesin kilosu 5 TL”

” Özel okullarda okunan kitaplar bedava olacakmış. Özel okullar da zenginler okuyor.  Zenginlerin çocukların kitaplarını bedava dağıtacaksın.Fakirleri düşünen yok. Bu hükümet zenginin partisidir.”

” Allah’ın bütün vasıfları Erdoğan’da toplanmış diyor kendi milletvekili.  İslamdan biraz anlayan bunun şirk olduğunu bilir. Partinin içinde müşrikler var.”

   Güneş; Karabük Merkez ve ilçelerinde CHP adaylarının desteklenmesini istedi.

   Gerçekten 20-25 dakika süren  o eleştiriler çok sertti. Bir eleştiri de biz yapalım. CHP’de  bu konuşmalar yapılırken toplasan 20 kişi yoktu. Sonradan  çarşıda gördüğümüz bir çok CHP’li  abilere  neden yoktunuz diye sorduğumuzda tek bir şey söylediler bize. “HABERİMİZ YOKTU Kİ.”

   Bir CHP Milletvekilinin Karabük ziyaretinden CHP’LİLERİN HABERİ YOK. Şimdi bu İŞ Mİ Yani. Haberleri olmadığı da salondan belliydi zaten. Dedik ya 20 kişi yoktu.

 Bir de basınla tartışma yaşandı sonunda. Bir CHP’li bütün basını para yemekle suçladı bir konuda da. CHP İl Başkanı , CHP Merkez İlçe Başkanı öyle baktı…  Neyse bunu da yarın yazarız artık. Çok uzadı yazımız.

Bu yazı 05.02.2014 Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle