Hoşgeldiniz  

KARADAYI’NIN SÖZLERİ CHP’NİN TARİHİ ÖZETİ ASLINDA

Okan Küçük | 02 Mart 2013 | Okan Küçük, Yazar A- A+

              Malum CHP İl Örgütü istifa etti. İstifa toplantısında Zeki Karadayı; dikkat çeken cümlelerle “birilerine ” sert göndermeler yaptı.

          Sayın Karadayı : “İstifalar il yönetimini düşürmeye yetmiyor ama esas olan CHP’nin çıkarıdır diye istifa ettik.Bir türlü rahat bırakılmadık.Sürekli dış saldırılar yapıldı.” dedi.

  Aslına bakarsınız Karabük’te son yıllarda CHP tarihinin net bir özetiydi o cümleler.
          Son dönemler de CHP’de yöneticiler hep, kendilerinin daha iyi CHP’li olduğunu iddia eden “birileri” tarafından rahatsız edildi.
Hep, biz CHP’nin çıkarlarını düşünüyoruz, kendimizi/şahsımızı değil diyen “birileri” tarafından saldırıya uğradı.
          Hep, önemli olan CHP’nin kazancıdır, koltuklar makamlar geçicidir, diyen “birileri” tarafından, yıpratıldı.
*
HEP AYNI TERANE, HEP AYNI PLAK
*
   Kendileri görevde, iş başında oldukları zaman “birileri” tarafından yine yukarıda yazdığımız gibi, saldırıya uğrayanlar, kendileri bir şekilde gittikleri zaman gelenlere de kendi başlarına geldiğini söylediklerini , bu sefer kendileri ve bu sefer belki de daha acımasız olarak yapmaya başladılar.
CHP var ben yokum, partim var diyenler gittiklerinde ya da istedikleri sıralarda çıkmadıkların da , istedikleri yani şahsi menfaatlari gerçekleşmediğinde bu partiden bir b.k olmaz, bundan sonra bir çay bile içilmez diyenleri de çoktur, çok olmuştur yani.
*
BU İŞLER NEDEN OLUYORMUŞ BİLİYOR MUSUNUZ. BİAT KÜLTÜRÜ YOKMUŞ CHP’DE, GÜLMEYİN ONDAN OLUYORMUŞ.
*
Şimdi sorsanız CHP’lilere (ki biz sorduk n’ooluyor, bu iş neiş diye?) biz de biat kültürü yok , biz de demokrasi var derler/diyorlar.
Yani yıllardır o, bunun arkasından konuşacak , bu onun arkasından attıracak; çoğu zaman aynı yönetim içinde olanlar zaten birbirlerine selam verip, birbirleriyle ortak çalışma yapıyor görüntüsü içinde birbirinin kuyusunu kazacak, istikrar , ortak hareket etme kültürü değil de dedikodu kültürü yerleşecek, “birileri” hep dışarıdan saldıracak, rahat vermeyecek, istifalar patlayacak, tüm bunların adı da “biz de biat yok , demokrasi var”olacak.
İşte burası Karabük CHP oluyor. Karabük CHP’nin geçmişinin ve geleceğininde fotoğrafı oluyor bu. Başka bir yorum yapmaya gerek var mı ?
*
KAYYUM HAFTAYA ÇARŞAMBA GÜNÜ ATANACAK.
*
CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in; kayyum atamasının haftaya Çarşamba günü yapılacağını ve kayyum ataması yapılıncaya kadar mevcut yönetimden (Zeki Karadayı ve ekibi) partinin ve görevlerinin başlarında durmalarını istemiş.
CHP’de bundan sonra gözler ilk olarak kayyum’a kimlerin atanacağında olacak. CHP Genel Merkez’in belirleyeceği ve 45 gün içinde il örgütünü seçime götürecek olan ve 7 kişiden oluşan kayyuma Sayın Karadayı ve ekibinin de ataması yapılabilir.
CHP’de merak edilen daha önemli konu ise kongrede kimlerin aday olacağı. Şu ana kadar ismi geçen bir kaç kişi olduğunu okuyucu zaten biliyor. Bizim tercihimiz; BİR BASIN AÇIKLAMASIYLA ÇIKIP “ben adayım” diye açıklama yapan biri ya da birileri çıkıncaya kadar herhangi birinin ismini boş yere/yoktan yere yazmamak olacak.
*
SÖZLEŞMELER N’OOLDU
*
Kardemir işçileri ve Çelik İş Sendikası zorlu süreçlerden sonra yetkiyi alındı. Birlik sağlandı. Toplu Sözleşmeler başladı. Ya Sonra…
Sonrası muğlak, sonrası belirsiz işte. Önceleri Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Gül; dönem dönem Sendika binasında düzenledikleri basın toplantılarıyla yetki süreci ve sonrasında toplu sözleşme talepleriyle ilgili tüm basına ortak basın açıklaması yapardı. Bilgiler verirdi. Şimdilerde yok , öyle bir şey kalmadı. Açıklama yapmak yerine gizleme, saklama sonuç ya da süreç hakkında sessizlik süreci yürütülüyor uzun zamandır. Sır bir süreç yürütülüyor.
*
NELER OLDUĞUNU BİLMEK, MÜMKÜN DEĞİL Kİ.
*
Son durumun ne ? Neler oluyor ? bilen yok. Bir önceki yazımız da;
” İşçi merakta,işçi aileleri merakta, Karabük’ün esnafı, bakkalı, lokantacısı, giyimcisi merakta , basın merakta top yekün Karabük merakta.
Son durum nedir? Sendikanın talebinde istediği zam oranında bir değişiklik var mı ? Zam talep oranları aşağıya mı çekildi, yerinde mi kaldı ? Yani neler oluyor herkes merak içinde… ” diye yazmıştık.
Çelik İş Sendikası Yönetiminin %65 olarak açıkladıkları zam taleplerini , aşağıya çektiğini duyduğumuz için öyle yazmıştık, o zaman.
Bir ses gelmediği için, daha yazmamıştık ta , ortak bir basın açıklamasının zamanının çoktan geldiğini ifadee etmiştik. Yine ses gelmedi , şimdilik.

*
DUYDUKLARIMIZI YAZSAK ,DEDİKODU YAPIYORSUNUZ DİYECEKLER. BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPIN DA DEDİKODULAR ORTADAN KALKSIN O ZAMAN, BU ZOR MU YANİ ?
*
Geçen de yazdığımız, bir çoğunu da yazmadığımız dedikodular şunlar. ” Birileri” (bu CHP’de de var bu “birileri”nden ) anlaşma patronların isteği doğrultusunda imzalandı, ama açıkanması için son gün bekleniyor diyor, başka “birileri” zam vermediği için patronlar greve gidilecek onun hazırlığı yapılmaya çalışılıyor, diyor… Yani herkes bir şeyler söylüyor. En doğrusunu siz biliyorsunuz tabi. Onun için lütfen bir basın açıklaması düzenleyinde süreç , gidişat ve son durum hakkında bilgi verin.
Geçen ki yazımız da; ” Bilmek Kardemir işçisinin, Karabük’ün/Karabüklünün hakkı tabi ki.” demiştik. Şimdi de söyle diyelim ;
Bilmek Kardemir işçisinin, Karabük’ün /Karabüklü’nün yoksa hakkı değil mi ?
*
KANTAR TOPLANTILARI VE SONUÇLARı
*
“Aldığımız bilgilere göre toplantılar yapılmıştı. Bizimde bu köşeden yazdığımız sorunların çözümü için çözümler ilgililere iletilmişti.Gelinen süreçte hiç bir kurumdan bir açıklama gelmedi. O toplantılar da neler konuşuldu, neler iletildi ve sonuç için adımlar ne zaman atılacak?” diye yazmıştık
TSO Meclis Başkanı Sayın Ziya Ünsal; toplantılarla ilgili bilgiler verdi, sizinle paylaşalım.
Bolu Ulaştırma Bölge Müdürünün de katılımıyla; Başta Sayın Valimiz, Şoförler Odası, Minübüsçüler Odası, Cumayanı/Kemal Oyman Sanayi Sitesi bir kısım esnafı, Karabük Belediyesi ve TSO Meclis Başkanlığı’nın katılımıyla yapılan toplantıda Sayın Valimiz bu işin çözümü için net bir talimat vermiş.
*
YÖNETMELİK, BİR TÜRKİYE YÖNETMELİĞİ
*
Sorunun yönetmeliklerden kaynaklanan eksikliklerin olduğu kesin. Toplantıda sıkıntılar net olarak ifade edilmiş. Bir araçtan iki belge istenmemesi gerektiği, bunun mümkün olmadığı ve bu yüzden cezaları bundan sonra kesilmemesi istenmiş.
Yönetmeliklerdeki eksikliklerin yani insiyatifin Karabük’lü aleyhine değil de lehine kullanılması rica edilmiş. Aslında iş yönetmelikte. Anlaşılan yapılmış bir yönetmelik ama çok fazla konu araştırılmadan yürürlüğe sokulmuş., hani kervan yolda düzülür hesabı, şimdi de bunun sıkıntılarını vatandaş yaşıyor.
*
ABİLER, ORADAKİ GÖREVLİ ABİLER, TAMAM SİZ DE GÖREVİNİZİ YAPIYORSUNUZ AMA İNSİYATİF KONUSUNDA BİRAZ VATANDAŞA YARDIMCI OLUVERİN , SİZE DE YAKIŞAN BUDUR.
*
Ha oradaki kişiler de görevlerini yapıyorlar. Cezai işlem uyguluyorlar. Bizim bir Karabük’lü olarak Bakanlığın görevlendirdiği kişilerden ricamız. Bu yönetmelikte ilgili düzenlemelerin yapılması falan belki çok zaman alabilir o zamana kadar Karabük’e yönelik sizin kullanacağınız insiyatifin önemi ve etkisi çok büyük ve önemli.
Yani kalem de kağıtta sizde, bu süreçe bir destek te siz veriniz lütfen. İlgili düzenlemeler gelişip oturuncaya kadar, insiyatifinizi olumlu yönde kullanıverin lütfen. Bu size de Karabüklüyü de yakışır çünkü.
Not: Denetim İstasyonunun şehir dışına çıkartılması da kararlaştırılmış. Ama bunun yapılmasının da 2 yılı bulacağı tahmin ediliyor.

* *
GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ PLAKETLERİNİ ALDI.
*
24. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir törenle Karabük Gelir ve Kurumlar Vergisi rekortmenleri ödüllerini aldılar.
Kurumlar Vergisinde birinci olan KARDEMİR Karabük Demir Çelik San. Tic. A.Ş. adına Genel Müdür Fadıl Demirel’e plaketini Vali Yardımcısı Abidin Ünsal takdim etti.
Kurumlar Vergisi ikincisi KARÇELSAN Karabük Çelik Yapı A.Ş. adına şirket yetkilisi İsmail İnce’ye plaketini Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan verirken, Kurumlar Vergisinde üçüncü olan KARÇEL Karabük Çelik Yapı A.Ş. adına Kenan Sungur’a plaketini Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Kurumlar Vergisi dördüncüsü ÖZMETAL Demir Çelik Ltd. Şti. adına İbrahim Öztürk’e plaketini Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Çalık, Kurumlar Vergisi beşincisi AYGÜNSAN Demir Çelik Ltd. Şti. adına Fatih Aygün’e plaketini Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan verdi.

Not: Bu yazı 01.03.2013 Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

oki4

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle