logo

Karataş, ‘indirimdeki gerçekler’ paylaşımı yaptı

Karabük Belediyesi, kiracılarına, pandemi nedeniyle gördükleri zararın azaltılması amacıyla 4 ay süreli ve % 75 oranında kira indirimi yaptı. Malum ilgili Belediye Meclis Toplantısında Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili‘nin önerisiyle gündeme geldiğinin ve tüm meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul ettiğinin haberini yapmıştık. O haberimiz için burayı tıklayınız.

Haberimizden sonra telefonla bize gelen bilgi sonucu önergeyi Ak Parti Karabük Belediye Meclis üyeleri olan Muzaffer Atılkan ve Cemal Aybakır’ın verdiklerini o önerge de ‘3 ay süre ile belirlenecek oranda indirim uygulanması talebinin olduğunu’ öğrenmiş onun da haberini yapmıştık. O haberimiz için burayı tıklayınız.

Konuyla ilgili bir açıklama da; İyi Parti Karabük Belediye Meclis Üyesi Şahin Karataş‘tan geldi. Karataş, yaptığı açıklama aşağıdadır.

Karabük belediye meclisinde belediye mülklerinde kiracı olan esnaflara ve özel halk otobüsü sahibi esnaflara ve diğerlerine 4 aylık %75 oranında indirimin sağlanmasındaki gerçekler.

“Karabük’te falaiyet gösteren Özel Halk Otobüsü sahipleri, Belediye mülkünde kiracı olan kiracılar Belediyemize başvurarak belediyenin kendilerine yardımcı olmasını gerek yazılı ,gerekse şifahi olarak Belediye’ye bildirmişler. Zabıta md.ne havale edilen bu talepler komisyonumuza bildirilerek bir kaç kez Plan ve Bütçe komisyonumuz Özel Halk Otobüsü sahipleri Oda temsilcileri ile,Özel Öğrenci Servisi sahiplerini temsil eden yetkililerle toplanılmış ve belediyenin imkanları dahilinde nasıl yardımlar yapılır araştırması şahsım ve komisyon üyelerimizce başta komisyon başkanı Belediye başkan vekili,Plan ve Bütçe komisyonu başkanı Ahmet Arslan olmak üzere araştırılmış. En son Plan ve Bütçe komisyonumuz Esnaf Odaları Genel Sekreteri Yıldırım Yıldıray, Özel Halk Otobüsleri ve Özel Servis temsilcileri, belediyemiz kiracıları adına sayın Selahattin Akbulut’un komisyonumuzda dinlenmeleri sonucu toplantıya katılanlara “Komisyon olarak ve şahsen benim tüm Büyükşehir belediyeleri dahil yaptığım araştırmalarda bazı belediyelerin su’da belli oranlarda indirim yaptığını, bazı belediyelerin kiracıların aylık kira oranlarında indirim yaptıklarını, Plan ve Bütçe komisyonunda alınan kararın belediye meclisini ve Belediye başkanını ilgilendirdiğini, meclisin kabul ettiği kararın uygulayıcısının Riyaset olduğunu bildirerek konuya Ak Partili arkadaşlarımızın teklifinden önce var olan mağdur esnaflarımızın gerek yazılı, gerek şifahi talepleri olarak bakarak, bu konuda Ak Parti, MHP, Millet İttifakı üyeleri İyi parti ve CHP meclis üyeleri olarak ORTAK BİR KARAR olarak değerlendirerek,İLGİLİLERİ KOMİSYON OLARAK BİZZAT BELEDİYE BAŞKANINA BİZ YÖNLERDİK VE DURUMUNUZU BİZE ANLATTIĞINIZ GİBİ BELEDİYE BAŞKANINA ANLATIN,BAŞKAN BEY BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ORANIN ÜZERİNDE BİR YARDIM ÖNEREBİLİR”dedik.

AK Partili meclis üyelerimizin 02.12.2020 tarihinde bu konuda verdikleri önerge de rakamsal bir oran yoktu. Plan ve Bütçe komisyonunda AK Partili arkadaşlarımızın önergelerinden önce mağdur esnaflarımızın bu konuda talepleri zaten vardı. Buna AK Partili meclis üyelerimiz sayın Av Hülya Uğur ve sayın İbrahim Özçelik de şahittir. Biz hadiseye siyasi bir yaklaşımla yaklaşmadık,isteseydik MHP ve İYİ Parti grupları olarak bizlerde konuyu yazılı önergeye dönüştürürdük, bunu hiç bir zaman düşünmedik ve yapmadık. Mağdur esnaflarımızın ve temsilcilerini dinleyen Belediye başkanı sayın Rafet Vergili’de yetkisini ,insiyatifini kullanarak tüm belediyelere örnek olacak bir kararı belediye meclisine teklif ederek 4 ay % 75 oranında kira indirimini belediye meclisine göndermiş, belediye meclisi de bu teklifi oy birliği ile kabul etmiştir. Yani % 75 oranındaki 4 aylık kira indirimi AK PARTİLİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN TEKLİFİ DEĞİLDİR.

Evet sayın Cemal Aybakır ve sayın Muzaffer Atılgan’ın yazılı önergesi olduğu doğrudur,önergede rakamsal bir ifade yoktur. Mağdur esnaflarımızın talepleri, ilgili birimin teklifi, Plan ve Bütçe komisyonunun bu konudaki müşterek çalışması, söz konusu yazılı önergenin, belediye başkanının nihai kararı ve belediye meclisimizin oy birliği ile aldığı karar bu sonucu getirmiştir. Belediye başkanın ülke geneline göre çok yüksek olan 4 aylık % 75 kira yardımı bile mağdur esnaflarımızın durumunu düzeltmeye yetmezken, bu konuda “Önerge bizden geldi” bana göre gereksiz bir tartışmadır.Alınan Meclis kararından sonra görüştüğüm Oda temsilcileri ve mağdur esnaflarımız kararı çok olumlu bulmalarına rağmen”Mağduriyetlerin 4 aylık kira indirimi ile bitmeyeceğini, hükümetin tüm ülke genelinde bu konuda mağdur olan yüz binlerce esnafın, Özel Halk Otobüs İşletmecilerinin, Özel Servis İşletmecilerinin sorunlarının,çözümü,ticari faaliyetlerini devam ettirmeleri konusunda köklü çözüm beklediklerini,tabiri caizse bıçağın kemiğe dayandığını,ekonomik olarak güç durumda bulunduklarını” belirttiler .Durum bundan ibarettir.”

İyi Parti Karabük Belediye Meclis Üyesi Şahin Karataş, indirim konusunda açıklama yaptı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ