Hoşgeldiniz  

KARDEMİR FİNANSAL TABLOSU AMA ÖNCE HATIRLATMA…KARDEMİR BUGÜNLERE ÖYLE KOLAY GELMEDİ TABİ Kİ… KARDEMİR TARİHİ BİR REKORA GİDİYOR… AKP ARTİ KONGRELERİ. YENİCE’DE BAŞKAN KIRIK İLE YOLA DEVAM…07.08.2017

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 07 Ağustos 2017 | Genel A- A+

                                                

 Okan Küçük Yorumluyor… KARDEMİR FİNANSAL TABLOSU AMA ÖNCE HATIRLATMA…

                                           

 Son günlerin en önemli gündem maddesi olan Kardemir’in, 30 Haziran Tarihinde sona eren altı aylık ara hesap dönemine ait özel konsole finansal tabloları KAP’ta açıklandı.

                Kardemir’in 6 aylık tablosunu değerlendirmeye geçmeden önce  bizim ısrarla vurguladığımız mevcut yönetimin güçler ayrılığı ilkesini koruyarak yola devam etmeleri gerektiği yönündeki düşüncelerimizi hatırlatmak isteriz.

 Yani  yıllardır mücadelenin içinde olan Sayın Mutullah Yolbulan ve Sayın Kamil Güleç’in  Kardemir’in bugün geldiği  iştah kabartan süreçte ciddi  emekleri ve katkıları olduğunu yazdık.

Hem Sayın Mutullah Yolbulan, hem Sayın Kamil Güleç, kendileri Karabük’te ikamet eden kişiler. Sayın Kamil Güleç  ma aile Karabük’te zaten. Artı olarak, içimizden çıkmış öz be öz Karabüklü bir aile.

  Mutullah Yolbulan’dan ayrı olarak, çoluğu, çocuğu Karabük’te olan bir aile Güleç Ailesi… Ve Hem Sayın Mutullah Yolbulan, hem Sayın Kamil Güleç’in Karabük’te ikamet etmelerinden hareketle, Karabüklünün dertlerini, sorunlarını bilen kişiler olduğunu ve bu dengenin, bu güçler ayrılığının mutlaka korunmasının KARDEMİR açısından hayati öneminden bahsetmiştik.

20 yıldır emekleri olmuş, bir ailenin ve Karabüklülerin hakkı korunmalıdır. Kardemirin sigortası attırılmamalıdır, Kardemir hep Karabüklü olarak kalmalıdır, demiştik.

KARDEMİR BUGÜNLERE ÖYLE KOLAY GELMEDİ TABİ Kİ…

                                          Her bir işçiyle, her bir Karabüklüyle birlikte bir zamanlar 500 Milyon Dolar zarar eden, eskimiş , borç batağında bir Kardemir tablosuyla karşılaşıldığında ve kimsenin taşın altına elini koymak istemediği dönemler de  Sayın Mutullah Yolbulan ve Sayın Kamil Güleç’in ellerini değil vücutlarını Kardemir’in altına koyduklarından bahsetmiştik.

                O süreçler de ortalıklar da olmayanların bunları belki çok iyi bilmeyecekleri ama bilmelerinin, öğrenmelerinin gerekli olduğunu söylemiştik.                                                          

                Bugün 3.5 milyon ton üretim yapmak için yatırımlarını tamamlamak üzere olan bir KARDEMİR’in , Karabük ve ülke ekonomisinde de önemli bir yeri olan Kardemir ‘in varlığını işaret etmiştik.

                Aslında el birliğiyle tüm Karabüklüler’in,  bir nevi bir imkansızı başardıklarını, Karabüklüler’in üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını ifade etmiştik.

 Uzatmayalım, devletin süreci izlediğinden , hisse yapısına kadar çeşitli görüşlerimizi ifade etmiştik.  Karabük’te yönetim yapısından kimlere ulaşılabilir olunduğunu söylemiş ve bu göstergelerin bile aslında durumu  net olarak ortaya koyduğunu söylemiştik.

İstanbul’dan değil Karabük’ten baktığınızda zaten her şeyin net olarak okunduğunu, görüldüğünü söylemiştik  vs. vs.

 İşte bunları sadece ve sadece Kardemir yararına , Karabük yararına söylemiştik.  Sonradan “Yıllardır süregelmekte olan Kardemir A.Ş. Yönetim Kurulu kompozisyonunu bozmak gibi bir niyetin, hiçbir zaman olmadığı…”nın kamuoyuyla paylaşılması sonucu, bir Karabüklü olarak  ve doğal olarak memnun olduk.

 Bunun daha önce  bu şekliyle bilinmemesinin nedeni ise bizim tespitimize göre KARABÜK ve Karabüklü Gazetecilerle olan kopukluk olsa gerek… Karabüklülerin bu nokta da ve Karabüklü Gazetecilerin bu nokta da bir olumsuz durumunun, bir eksi durumlarının, bir yanlış durumlarının olmadığı orta da aslında, değil mi ?

Çünkü Karabük te bura da, Karabüklü Gazeteciler de bura da… Karabük’ten bakıyor , Karabük’ten görüyor ve aslında bir çok şeyi de sırf Karabük’te olduklarından , Karabük’ten baktıklarından daha net ve daha berrak görülebiliyor aslında…

 Sonuç olarak kısa süre içinde belirlenmesi beklenen Kardemir Genel Kurulu’nun,  güçler ayrılığının korunması  noktasından  yola girmesinden hareketle , KARDEMİR’e ve Karabük’ümüze hayırlar getirmesini tabi ki her Karabüklü gibi  arzu ederiz, dileriz…

       KARDEMİR 400 MİLYON TL NET KAR YARATACAK TARİHİ BİR REKORA GİDİYOR…

 KARDEMİR’in, 30 Haziran Tarihinde sona eren altı aylık ara hesap dönemine ait özel konsole finansal tabloları geçen hafta KAP’ta açıklandı.

               Çünkü   ilk çeyrekte bilindiği gibi 5 Milyon TL  eksiyle kapatmıştı Kardemir ve bu konu  çok spekülasyonlara neden olmuş,  çeşitli görüşler ortaya çıkmıştı.

                İlk çeyrek –  5 Milyon TL idi, ama finansal tablo da net olarak görüldüğü gibi , İkinci  çeyrek 110 Milyon  TL,  toplamda da  yaklaşık 105 Milyon TL net kar açıklandı.

       Yani ilk çeyreği  5 Milyon TL eksi ile kapatan Kardemir de durumlar oldukça iyiye gidiyor. Artı yönlü , olumlu yönlü ve ciddi bir gidiş var.

         O zaman çok spekülasyonlar yapılıyordu, şimdi bu tablonun da okunması lazım. Bu tablodan görünen , bu temposuyla,  yıl sonu artan çelik fiyatlarıyla da birlikte değerlendirildiğinde 350- 400 Milyon  TL NET kar’a gidiyor Kardemir.

       Bakınız,  İkinci çeyrek  110 Milyon TL net kar açıklandı. Önümüzdeki  Üçüncü Çeyrek ve Dördüncü Çeyrek’te,  çelik fiyatının daha  da yüksek satılan dönemler dikkate alındığında  150 Milyon TL+ 150 Milyon TL  olacaktır.

 Bugünkü tablodan bakıldığında net okuma budur. Bununla da bir kez daha görülüyor ki,   Kardemir’in mevcut   Yönetim Kurulunun, mevcut Genel Müdürünün ve mevcut tüm yönetimin  daha çağdaş ve vizyoner bir yönetim anlayışına sahip olmaları sonucu  400 Milyon TL, net kara adım adım gidiyor KARDEMİR

      Özetle ilk çeyreği piyasanın durgunluğuyla   5 Milyon eksi kapatan Kardemir, ikinci çeyrekte  KAP’ta açıkladığı 110 Milyon TL net kar’a  3.ve 4. Çeyrekte daha da artacak olan  çelik fiyatlarını dikkate alırsak, Kardemir 400 Milyon TL gibi net  kar yaratacak bir tarihi rekora gidiyor…

                Mevcut Yönetimi, Mevcut Genel Müdürü,   mevcut KARDEMİR çalışanlarını ,tabi ki topyekün Kardemir ailesini tebrik ediyoruz.

                  Hem İkinci çeyrekteki   110 Milyon TL net Kar için, hem de mevcut tabloyu okuduğumuz da, 3. Ve 4. Çeyrekler de 400 Milyon TL GİBİ TARİHİ REKORA ADIM ADIM KOŞAN bir KARDEMİR yapısını  en üstten , en alta kadar  emek veren, üreten ,bir dünya şirketine dönüştüren  herkesi  tek tek tebrik ediyoruz.

 Bir küçük not. 3. Ve4. Çeyrek sonra bu öngörümüzün gerçekleştiğini hepimiz göreceğiz inşallah. Bu öngörümüzü, bu okumamızı bir kenara yazınız. Zamanı geldiğinde tekrar bu yazımıza döneriz biz de haklı olarak, sevinçle, gururla inşallah…

NURETTİN EMLİK, KONGRE TARİHLERİNİ AÇIKLADI. 19 AĞUSTOS YENİCE VE EFLANİ, 20 AĞUSTOS SAFRANBOLU KONGRELERİ YAPILACAK.

 Karabük’te, 19 Ağustos itibari ile Ak Parti ilçe teşkilat kongrelerinin başlayacağı bildirildi.

AK Parti Karabük Teşkilat Başkan Yardımcısı Nurettin Emlik, ilk olarak 19 Ağustos’ta Yenice ve Eflani, 20 Ağustos’ta da Safranbolu ilçelerinin kongrelerini gerçekleştireceklerini söyledi.

GÖZLER YENİCE’YE ÇEVRİLDİ.

                    

Tabi tüm kongreler önemli ama özellikle konu Yenice olunca daha da bir önem arzediyor. Çeşitli  bilinen nedenlerle hemen herkes Yenice İlçe Kongresinde değişiklik olacak mı, olmayacak mı merak ediyor.

 Yaklaşık 10-12 gün var kongrelere ama bizim okumamız Yenice Teşkilat’ında yönetimde değişiklikler olacağı yönünde.

            Ama öngörümüze, okumamıza göre bu değişiklik İlçe  Başkanı üzerinden olmayacak. Yani Mevcut Yenice Ak  Parti İlçe Başkanı Yılmaz Kırık Başkanlığında yeni bir yönetim yapılanması gerçekleştirilecek.

 Yönetimden bazı isimler gidebilir, bazı isimler gelebilir ama an kadro, çekirdek kadro Yenice’de yine görev başında olacak.

                Eflani  ve Safranbolu İlçe Teşkilatlarında da  bazı değişikliklerin, yönetimde bazı isimlerin değişebileceğini ama yine Mevcut İlçe Başkanlarının Yönetiminde yola devam edileceğini düşünüyoruz.

 Özetle merak edilen Yenice başta olmak üzere, Eflani ve Safranbolu İlçe Başkanlarıyla yola devam edilecek ama yönetim içinde bazı  değişiklikler mutlaka yapılacak. Bizim öngörümüz bu şekilde.

 Kısa süre sonra da  ne olup , olmadığı  ortaya çıkacaktır zaten…

Not: Bu yazı 7 Ağustos 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

*

 

Bu haber 9.527 kere görüntülendi

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle