Hoşgeldiniz  

KARDEMİR GENEL KURULU ERTELENDİ.KARDEMİR’DE GÜÇLER AYRILIĞININ SÜRECEĞİ YENİ GENEL KURUL KAPI DA. İSTANBUL’DAN BAKANLAR GÖREMEYEBİLİRLER, KARABÜK’TEN BAKIN. KARDEMİR O KADAR DA ÖZEL BİR KURUM DEĞİL.02.08.2017

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 02 Ağustos 2017 | Genel A- A+

Bunu Paylaş


Okan Küçük Yorumluyor… KARDEMİR GENEL KURULU ERTELENDİ.

Karabük’te günlerdir en önemli gündem maddesi olan Kardemir Olağanüstü Genel Kurulu, ertelendi.
KAP’a yapılan açıklama da “ Bağımsız yönetim kurulu üyeleri aday belirleme süreci tamamlanmadığından 2.8.2017 tarihinde yapılacak olan Genel Kurulumuz ileride açıklanacak bir tarihe ertelenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadelerine yer verildi.
Küçükte olsa beklenen bir gelişmeydi. Küçük olasılık gerçekleşti ve Kardemir Olağanüstü Genel Seçimi ertelendi.Tabi yasal sürelere bağlı kalmak üzere kısa zamanda yeni Kardemir Genel Seçim Tarihi açıklanacaktır. Bakalım o zamana kadar hangi gelişmeler yaşanacak ? Neler olacak ?
KARDEMİR’DE GÜÇLER AYRILIĞININ SÜRECEĞİ YENİ GENEL KURUL KAPI DA.
Günlerdir sıcak gündem maddesi olduğundan ve Karabük’ün tamamını direkt etkileyen bir konu olduğundan tekrar tekrar ilgili konuyu yazdık.
Yazılarımız da , yorumlarımız da işlediğimiz konu gayet basit ve netti. Kardemir’de 20 yıldır emek vermiş ve tüm Karabüklülerle birlikte Kardemir’i bugünlere getirmiş YOLBULAN ve Güleç ailesinin güçler ayrılığını koruyarak yola devam etmelerinin Karabük için de Kardemir için de en doğrusu olacağına olan düşüncelerimizi işlemiştik.
KARDEMİR’İN KADERİ, KARABÜK’ÜN KADERİ ,demiştik. Kardemir’de güçler ayrılığının kaldırılmasının geri dönüşümsüz zararından bahsedip, görmezden gelinmemeli, Kardemir’in kaderiyle , Karabük’ün kaderiyle oynanmamalı yani. İSDEMİR de geçmişte yaşananları hatırlıyoruz, değil mi ? demiştik.Bazı küçük hatırlatmalar yapmıştık…
KARABÜK DÇ’NİN KAPATILMAYA ÇALIŞILMASI BİR DÖNÜM NOKTASIDIR.
Hatırlatmalarımız da, “Karabük’ün tarihinde, Karabük D.Ç Fabrikalarının kapatılma kararı Karabük için dönüm noktası oldu. 1994 yılında 5 Nisan Kararları Karabük’ü yok edecekti.
Tabi Karabüklüler topyekün direndi, Karabüklüler el birliğiyle o sürecin önüne geçti. O süreçte Mutullah Yolbulan ile Kamil Güleç’in KARDEMİR için yola çıkması, taşın altına elini koymaları da çok büyük önem taşıdı.
500 milyon Dolar zarar eden bir Kardemir, eskimiş ve borç batağında bir Kardemir vardı, değil mi ? Sonradan ortaya çıkmaya çalışanlar o zamanlar da hiçbir zaman ortada yoklardı.
Karabük’te yaşanan süreçte olmadıkları gibi…
Bugün 3.5 milyon ton üretim yapmak için yatırımlarını tamamlamak üzere, Karabük ve ülke ekonomisinde de önemli bir yeri olan Kardemir var.Aslında el birliğiyle tüm Karabüklüler bir nevi bir imkansızı başardılar. Karabüklüler üzerine düşeni fazlasıyla yaptı.
Tabi GÜLEÇ ve YOLBULAN Aileleri de bu başarıya imza atılırken ellerini değil, gövdelerini taşın altına koydular. Kardemir’e emek verdiler, güç verdiler, değil mi ? Yani unutulmaması gereken konular bunlar…” demiştik.
İSTANBUL’DAN BAKANLAR GÖREMEYEBİLİRLER, KARABÜK’TEN BAKIN…
Bu konu “İstanbul’dan nasıl görünür bilemiyoruz ama Karabük’e bakacaksınız görmek için bakacaksanız, Karabük’ten bakmalısınız.
Dışarılardaki görüntü farklı olabilir ama KARDEMİR, Karabük’te yaşayanların ve 20 yıldır emek verenlerin GÜLEÇ ve YOLBULAN Ailesinin de emek ve sermayesiyle bugün nerelerden nerelere gelmiş ve tabi ki Karabük dışından bakanların bugün iştahını da kabartmakta…
“ 1994 yılında 540.000 ton/yıl inşaat demiri üreten ve yılda 465 milyon $ zarar eden Kardemir; bu gün 3,5 milyon ton üretime koşuyor. Teknolojisini sıfırdan değiştirmiş, ürün yelpazesine katma değeri yüksek ve ülkemizde üretilmeyen ürünleri üreterek 2 milyar $ ın üzerinde bir yatırımı kendi gayreti ile gerçekleştirip ülke ekonomisine ve Karabük’e hayat veren modern bir kuruluş olması başlı başına Karabüklülerin bir mucizesidir.
Yönetim olarak ta, Sayın Mutullah Yolbulan ile Sayın Kamil Güleç’in Kardemir için o zor zamanlar da el birliği, iş birliği yapmalarının 20 yıllık emeğin , mücadelenin karşılığıdır.
Tabi ki, Yolbulan ve Güleç Ailesi özelleştirmeyi ve devam eden süreçteki başarıları Karabük’lülerin tek tek her bir ferdiyle birlikte başardılar.
Örneğin Sayın Kamil Güleç ve Sayın Mutullah Yolbulan; Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte taa, 1997 yılında Kardemir olarak Sakıp Sabancı ile Karçimsa’yı kurup Karabük de atık cüruftan çimento üretilmesi…
1997 yılında Kardemir’de yeni çelikhane ve sürekli dökümleri n kurulması… 2005 yılında ray ve profil haddehanesi kurulması… 2007 yılında Kardemir’in ray ve profil üretimi… vs. vs.
Kardemir bugün birilerinin iştahını kabartıyorsa Kardemir e emek vermiş Mutullah Yolbulan ve Kamil Güleç’in 20 yıldır bu mücadelenin içinde bir fiil bulunmuş olmalarının sonucundaki bugünkü Kardemir’dir.
20 Yıldır yapılan mücadelenin, verilen emeğin, yapılan yatırımların hepsinde Sayın Kamil Güleç ve Sayın Mutullah Yolbulan’ın imzası vardır. 20 yıllık mücadele de olduğu gibi bu ailelerin güçler dengesiyle Yönetimde bulunmaları, KARDEMİR’in ve Karabük’ün geleceği için büyük önem arzediyor. Bunun ayırdında olmak lazım. Çünkü Mesele Karabük…” demiştik.
DEVLETİN SÜRECİ İZLEDİĞİNİ , KARDEMİR’İN O KADAR DA ÖZEL BİR KURUM OLMADIĞINI, BAĞIMSIZ YÖNETİMDE DEVLET AYARININ GEREKTİĞİNİ YAZMIŞTIK.
Kardemir’in ” olağanüstü” maceralara sürüklenmek istenmesini, bir ailenin güçler ayrılığını bitirip tek başına yönetim yapmak istediğini Ankara’nın da bildiğini ifade etmiştik.
“En üst makamlar da konuyu biliyor. Onlarında bir değerlendirmesi olacak tabi ki. Onların sözünün de büyük bir önemi olacak tabi ki. Sonuçta devlet için de önemli bir kurum Kardemir. Her ne kadar vaktiyle 1 TL’ye Karabük halkına verilmişte olsa, özelleştirilmişte olsa bunu yapan da devlet, battı Kardemir denildiğinde bunu ayağa kaldıranda, destekleyen de devlet sonuçta.
Kardemir’i tek ailenin teslim alma yönündeki çabalarını devletin hoş görmesi mümkün değil herhalde. Kardemir Merkezinin yarın öbür gün İstanbul’a götürülmesi düşüncelerini , Kardemir alış verişler ,satışlar, işlemler bugüne kadar olduğu gibi Karabük’ten götürülmesi düşüncelerine Karabüklüler gibi devlette olumsuz, bakıyordur herhalde…” demiştik.
ZATEN 15-16 İLE KARDEMİR YÖNETİLİYOR FAZLASINI İSTEMEK AÇ GÖZLÜLÜK OLUR.
“Kardemir vaktiyle 1 TL’ye yöre halkına verildi. Tamam özelleştirildi ama, battım dediğinde herkes devlete koştu, değil mi ?
Bugün Kardemir’in işleri hep devletle zaten. Cevherin %90’ını devletten alıyor. TTK Kömürünün tamamını kullanıyor. Ray üretimi noktasında, tren tekerleği noktasında devlete verecek vs. yani her zaman devletin desteği var zaten Kardemir’e…Hal böyleyken kimse çıkıp burası özel kurum tek bir aile yönetir falan da diyemez, değil mi ? Devletin de bir söyleyeceği vardır mutlaka.” Demiştik.
Ailelerin elindeki hisseler % 15- %16 civarında. Tamam, tamamı halka açık ama %85 – %84’ü ’ küçük hissedarların elinde. Küçük hissedarların elinde olduğundan, bunlar da bir araya gelip bir güç oluşturamadığından mevcut hali sürüyor Kardemir’in.
Yani devletin, bu yüzde85’in hakkını da koruması lazım, değil mi ? Hal böyleyken tek başına yönetim isteyenler varsa sadece aç gözlülük yapmış olmazlar mı ? Şahsi oynamış olmazlar mı ? Bunun Karabük’e bir yararı olur mu ?” demiştik.
DEVLET BAĞIMSIZ YÖNETİM İÇİN İSİM ÖNERİRSE HER ŞEY YOLUNA GİRER HERHALDE.
“Devletin ben küçük hissedar ama %84 hissesi olan vatandaşlarımı da korumalıyım. Yönetiminizi belirleyin alın size 4 tane bağımsız yönetim kurulu önerimiz derse, bu konu rahatlıkla çözülebilir.Böylece her daim devletin bir nevi koruması altına girmiş olur Kardemir yönetimi de , dışarıda bir araya gelip güç oluşturamayan %84’te, değil mi ?
Devletin ne düşüneceğini, ne diyeceğini bir gazeteci olarak bizim bilme şansımız yok. Ama bir Karabüklü Gazeteci olarak, Kardemir’in maceralara sürüklenmemesi için , tek bir ailenin eline geçmemesi için , yarın öbür gün iş ve işlemlerinin İstanbul’da olmaması için, her daim Karabüklünün de hakkı olduğu için bu yukarıdaki gibi ( 4 Bağımsız önerisi) bir gelişme olursa, bundan yine Karabüklüler ve Kardemir kazanacaktır. Karabük’te, Kardemir’de bizimdir. Devletimiz de , büyüklerimiz de her şeyin takibini yapıyordur. Lüzumu halinde gerekli gördüğü adımları da atacaktır mutlaka…Bu kadarını görebiliyoruz en azından.” Demiştik.
Sonuç olarak gidişatın olması gerektiği yönde ilerlediğini görüyoruz. Karabük için, Kardemir için, yarınlarımız için seviniyoruz, mutluluk duyuyoruz.
Artık bir süre KARDEMİR yazılarımıza da ara verelim. Karabük’ün farklı konularında yazılarımıza devam ederiz. Yeri geldiğinde Kardemir’i de yine yazarız inşallah.

Not: Bu yazı  2 Ağustos 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

*

 

Bu haber 11.738 kere görüntülendi

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle