Hoşgeldiniz  

KARDEMİR İHL TEMELİ ATILDI.

Okan Küçük | 05 Nisan 2017 | Genel A- A+

KARDEMİR A.Ş. tarafından yapı üstlenilen Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesinin temeline ilk harç düzenlenen törenle döküldü.

       Başbakanlık tarafından başlatılan “Her İle Bir Okul” kampanyası kapsamında yapımı şirketimiz tarafından gerçekleştirilecek olan Kardemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin temeli Kardemir ve Karabük’ün kuruluşunun 80. Yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında atıldı.
 Yenişehir Mahallesi’nde mülkiyeti KARDEMİR’e ait 15.500 m2’lik bir alan üzerine kurulacak okulun temel atma törenine Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Cihan Ulukaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, Kardemir AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç ve Kardemir Yönetim Kurulu Üyeleri Çağrı Güleç, Ahmet Zeki Yolbulan ile Osman Kahveci, Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal, TÇÜD Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, Çelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvİ Ungören, Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse, Kamu Kurum ve Kuruluşlar ile Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, öğrenciler, Kardemir çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende konuşan Vali Aktaş “Kuruluşuyla kentimize hayat vermiş olan KARDEMİR, kurulduğu günden bu güne adeta kalbin vücuda kan pompalaması gibi, şehirdeki ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamın en önemli kaynağı olmuştur. Kuruluşu ile ülkemiz için umut ve övünç kaynağı, ilimiz için de iş ve aş vesilesi olan KARDEMİR, her dönem “bu şehirden aldığını yine bu şehre vermenin’’ kadirşinaslığını göstermiştir. Yarattığı ekonomik değerin yanında, ilimize birçok eğitim, kültür ve spor tesisi de kazandırmıştır. Temelini atacağımız Anadolu İmam Hatip Lisesi de bu zincirin en önemli ve anlamlı halkalarından biri olacaktır. Karabük, eğitim alanında çok mesafeler almış, ülkemizin önde gelen illerinden biridir. Bununla birlikte bugün, burada temelini attığımız eğitim kurumu Karabük’ün eğitim seviyesini çok daha yukarılara çıkaracaktır. Hizmete girdiğinde, milli ve manevi değerlerine bağlı, erdemli, ahlaklı ve idealleri için yaşayan bireyler yetiştireceğine yürekten inandığım okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”dedi.

 

KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, yaptığı konuşma da,

            “Şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal yıldönümlerinin, bir bakıma geçmişle bugünün muhasebesinin de yapıldığı, hedeflerle gelinen noktanın mukayese edildiği ve buna göre yeni hedeflerin de belirlendiği anlamlı günler olduğunu belirterek başladığı açılış konuşmasında, dünya ve ülkemiz çelik sektöründeki gelişmelerden örnekler sunarak Kardemir’in kuruluşundan özelleştirilmesine ve özelleştirme sonrasındaki gelişimine dair bilgiler verdi.

Şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal’ın yaptığı konuşmanın satır başları şöyle;

“Demir ve Çelik, 80 yıl önce bu kentte doğdu, bu kentte büyüdü ve gelişti. Kendisi büyüyüp gelişirken, beraberinde hayat bulduğu Karabük’ü de büyütüp geliştirdi. Karabük’te doğan demir ve çelik, ülkemizin endüstriyel gelişimine ve sanayileşmesine de büyük katkılarda bulundu…

1900’lü yılların başında dünya ham çelik üretimi 28 Milyon tondu. 10 yıl sonra dünya ham çelik üretimi ikiye katlanmış ve 60 Milyon tona ulaştı. 1930’larda ise 120 Milyon tondur.

Dünya ham çelik üretimi, Kardemir’in temellerinin atıldığı 1937 yılında 135 Milyon ton, Kardemir?in üretime başladığı 1939’da ise 140 milyon ton olarak kayıtlara geçmiştir. 10 Eylül 1939’da ilk Türk demirinin üretildiği Kardemir, yani Türkiye, yılın kalan bölümünde 13 bin ton sıvı hamdemir üretebilmiştir.

Kardemir’in özelleştiği 1995 yılında dünya, 750 milyon ton ham çelik üretirken, Türkiye 12 Milyon ton, Kardemir ise 600 bin ton seviyesinde ham çelik üretmiştir. 2002 yılında dünya ham çelik üretimi 900 Milyon tona ulaşmış, Türkiye ham çelik üretimi ise 16,5 Milyon ton olmuştur. 2002 yılında Kardemir’in üretimi ise 600 bin tonlarda kalmıştır. Geride bıraktığımız 2016 yılında dünya 1 Milyar 628 milyon ton, Türkiye 33,5 milyon ton, Kardemir ise 2 Milyon 172 bin ton ham çelik üretimi gerçekleştirmiştir.

Görüldüğü gibi dünya son 15 yılda üretimini ikiye katlamış, Türkiye üretimini ikiye katlamış, Kardemir ise üretimini ölçek ekonomisine uygun bir şekilde üç kattan fazla artırmıştır. Türkiye bugün dünyanın en büyük 8. ülkesi konumundadır.

Türkiye, bugün dünyanın en büyük 8. ülkesi ise, bu, çeliğin doğduğu bu kent sayesinde olmuştur. Burada yetişen beyinler, buranın yetiştirdiği nitelikli kadrolar ülkemizin dört bir yanına dağılmış, Türkiye’yi çelik sektöründe söz sahibi yapmıştır. Karabük’lüler bunun için gururlanmalıdır.

Kardemir’deki bu büyüme esasen 2002 yılından itibaren başlayan ve bugüne kadar devam eden yatırımların bir sonucudur. 2002’den bu yana 3 Milyar 127 milyon TL yatırım yapılmıştır. Bu yatırımlar sadece kapasite artışına yönelik değildir. 2002 yılına kadar sadece inşaat çeliği ve belirli ölçekte yapısal çelik üretebilen Kardemir, katma değeri yüksek ürün üretimine yönelik yatırımları ile ürün yelpazesini genişletmiş, bazı kalemlerde Türkiye’nin tek üreticisi konumuna ulaşmıştır.

  • Kardemir, Türkiye’nin tek ray üreticisidir.

  • Kardemir, Türkiye’nin tek ağır profil üreticisidir.

  • Kardemir, Türkiye’nin 5,5 mm çaptan 55 mm çapa kadar kangal üretimi yapabilen tek üreticidir.

  • Kardemir, halen montaj çalışmaları süren demiryolu teker fabrikası ile Türkiye’nin bu stratejik ürününde de tek üretici olacaktır.

  • 2016 yılında Şirketimiz ihtiyacı olarak temin edilen 3 Milyon tonu aşkın demir cevherinin %70’i Kayseri, Sivas Kırıkkale, Balıkesir, Bingöl, Erzincan, Elâzığ ve Malatya illerinden Karabük’e taşınmıştır. Bu bölgelerdeki cevher tedarikçileri de kendi sektörlerinin en büyük firmaları arasındadır. KARDEMİR, ülkemizde yerli cevherin en büyük tüketicisi konumundadır.

  • 2016 yılında şirketimize ihtiyacı olarak temin edilen yaklaşık 1,5 Milyon Ton koklaşabilir kömürün %16’si Zonguldak TTK’dan temin edilmiştir. Kardemir, Zonguldak TTK tarafından üretilmekte olan koklaşabilir kömürün hemen hemen tamamını satın alan bir şirkettir.

  • 2016 yılında şirketim ihtiyacı olarak temin edilen 100 bin tonu aşkın enerji kömürünün yaklaşık % 33 TTK’dan temin edilmiştir. TTK’nın enerji kömürü üretiminin % 25’i Kardemir tarafından satın alınmaktadır. Ayrıca TTK Amasra Müessesesinde üretilen enerji kömürünün tamamı ise Kardemir tarafından satın alınmaktadır.

  • Kardemir, TCDD’nin toplam taşıma kapasitesinin yaklaşık % 26’sını tek başına kullanan bir büyüklüktür.

Bu açıdan bakıldığında Kardemir sadece Karabük için değil, bu saydığımız iller ve kuruluşlar içinde hayati öneme sahip bir şirkettir.

  • Kardemir, enerji altyapısına büyük yatırımlar yapmıştır. 1939’da 37,5 MW kurulu kapasite ile yola çıkan şirketimiz, 50 MW’lık enerji santrali ve 22,5 MW’lık Hidroelektrik Santrali ile kurulu gücünü 110 MW’a çıkarmıştır. Halen atık enerjilerin elektrik enerjisine dönüştürülmesine yönelik yatırımlarımız devam etmektedir.

  • 100 Milyon $ çevre yatırımı yapılmış, 40 Milyon $’lık yeni çevre paketi uygulamaya alınmıştır.

Bu süreçte kurulan bağlı şirketler ve yapılan ortaklıklar ile de Kardemir, yeni açılımlar sağlamış, işbirliklerini geliştirmiştir.

Bağlı şirketlerimizden KARÇEL A.Ş., son olarak Japon firması ile birlikte İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün çelik konstrüksiyon imalat işlerini gerçekleştirmiş olup şu anda ise Etiyopya’da yapılan 400 km’lik demiryolu projesinin kataner direklerini ve benzer çelik konstrüksiyon imalatlarını yapmaktadır.

Diğer bağlı şirketimiz KARDÖKMAK ise yüksek döküm ve talaşlı imalat kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük fabrikalarından biridir. Hem KARDEMİR’e, hem de yurtiçi ve yurtdışına hizmet veren bu şirketimiz, ağır sanayinin ihtiyaç duyduğu büyük makine parçalarını hem dökerek hem de işleyerek tek elden imal etmektedir. Özellikle demir çelik sektörünün ihtiyaç duyduğu hadde merdaneleri, cüruf potaları, çimento sektörünün ihtiyaç duyduğu döner fırın ringleri ve dişlileri burada yapılmaktadır. Kardökmak tek parça 100 tona kadar makine parçaları imal edilebilmektedir.

Yine Kardemir’in; Ermaden, Karçimsa, Çankırıdaki Demiryolu Makas Fabrikası ve EPİAŞ’da da ortaklıkları bulunmaktadır.

Bilindiği gibi artan sıvı ham demir üretimimize paralel sıvı çelik üretim kapasitesinin artırılması amacıyla Çelikhane’de önemli yatırımlar gerçekleştirilmiş, bu kapsamda kurulan 120 tonluk yeni konverterimiz önceki yıllarda işletmeye alınmıştır. 90’ar tonluk mevcut diğer iki konverterin de 120 tona çıkarılması için çalışmalara başlanmıştır. Bunun için gerekli olan bütün mekanik ekipmanlar tedarik edilmiş durumdadır. Kısa vadede ki hedefimiz, bu projeyi de tamamlayarak ham çelik üretimlerimizi daha da yukarılara taşımaktır. Yine demiryolu tekeri fabrikamızı da gelecek yılın son çeyreğinde tamamlamak istiyoruz.

Emek ve gayretlerimiz, tüm paydaşlarımızın dengeli mutluluğunu esas alan sürdürülebilir bir faaliyet çizgisini yakalayabilmektir. Bu kapsamda, en değerli varlığımız olan çalışanlarımız iş ortamlarını daha mutlu kılacak yatırımlardan da geri durulmamıştır. Çalışanlarımızın sosyal kullanım alanları yenilenmiş, İş Sağlığı Merkezi modern bir yapıya kavuşturulmuştur. 2014 yılında Kardemir içerisinde kurulan ve bünyesinde 500 kişilik ve 100’er kişilik olmak üzere üç ayrı anfisi, bilgisayar eğitim ve iş sağlığı güvenliği eğitim dersliklerinin bulunduğu Eğitim Kültür Merkezi, 2014 yılında çalışanlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Çalışanlarımızın bilgi birikim ve yetkinliklerini artırmaya yönelik eğitim faaliyetlerine her yıl düzenli bir şekilde devam edilmiş, dünya ortalamalarına uygun şekilde kişi başı 50 saati bulan Kişisel Gelişim, İş Sağlığı Güvenliği, Mesleki ve Teknik Eğitimler verilmiştir. Bu merkez sadece eğitim amaçlı kullanılmamış, onlarca sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır.

2010-2016 arasında şirketimize alınan yeni personel sayısı 2.222 olmuştur. Bu rakama, 2017 yılında alınan ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “İstihdam Seferberliği” kapsamında alınacak olan % 10 ilave istihdam dahil değildir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kavramı bugünkü yönetim sistemlerinin en önemli unsurlarından biridir. 21. Yüzyılın iş yapma biçimlerinde artık sadece üretmek yoktur. Günümüz dünyasında, elde ettiğiniz iktisadi başarıları sosyal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştireceğiniz faaliyetlerle taçlandırmadığınız sürece, elde edilen başarılarda anlamını yitirmektedir.

Kurulduğu 1937 yılından beri Karabük’te ve yöremizde, eğitimden kültürel hayata, sanattan spora, sağlıktan sosyal hizmetlere kadar onlarca tesisin yapımını gerçekleştiren, sosyo kültürel etkinliklere sağladığı katkılarla güçlü bir toplumsal yaşam sağlanmasına destek olan Kardemir, bugün de bu hizmet halkasına bir yenisini daha eklemek için ilk adımı atacaktır.

2002- 2016 döneminde Sosyal Sorumluluk kapsamında yapılan harcama ve bağışlar toplamı yaklaşık 44 Milyon TL olmuştur. Bu rakama Kardemir Karabükspor desteklerimiz dahil değildir.

Kardemir, özelleştirme sonrasında mülkiyetinde bulunan çok sayıdaki arazisini toplum yararına tahsis etmiştir. Öyle ki; özelleştirme öncesi 1937-1995 devlet döneminde yaklaşık 165.522 m2 arazi kamu yararına tahsis edilirken, özelleştirme sonrası 1995- 2016 döneminde kamu yararına tahsis edilen arazi miktarı 406.637 m2 olmuştur.

Burada bir başka hususa daha dikkat çekmek istiyorum. Kardemir sadece okul yaptıran bir sanayi kuruluşu değil, aynı zamanda kendisinin de bir okul olduğu gerçeğidir. Yıllardır, yüzlerce üniversite ve lise öğrencisi Kardemir2de stajlarını yapmakta, teorik eğitimlerini Kardemir’de pekiştirmekte ve Kardemir referansı ile hayata atılmaktadırlar. Bu okuldan mezun olan binlerce öğrencimiz bugün ülkemizin dört bir tarafında Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye teknik eleman olarak hizmet vermektedir. Sadece 2016 yılında yurdun dört bir yanından şirketimize düzenlenen teknik gezilere katılan öğrenci sayısı 1.600 olmuştur.

Başbakanlık tarafından başlatılan “Her il?e bir okul” kampanyası kapsamında yaptırılacak olan ve az sonra temelini atacağımız Kardemir Anadolu İmam Hatip Lisesi, mülkiyeti şirketimize ait olan 15.500 m2’lik bu arsa üzerine kurulacaktır. Bina 6 katlı betonarme bir yapıdır. 4 bloktan oluşan binanın A bloğu 6.000 m2 olup, 16 derslik ve erkek öğrenci yurdundan oluşmaktadır. B blok 16 derslik ve kız öğrenci yurdu olarak planlanmıştır. B bloğun alını ise 5.700 m2’dir. Konferans salonu, idari bina, yemekhane ve 6 adet laboratuvar ile kafeterya ve kantinden oluşan C blok 3.600 m2’lik bir alana oturacaktır. D blok ise cami olarak inşa edilecektir. Toplam 32 derslikli okulumuzun toplam yurt kapasitesi de 200 kişi olacaktır. Okul yapımı için yaklaşık 20 Milyon TL bir bütçe öngörülmüştür.

Şüphesiz ki en önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. Yarınlarımızın teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımıza ne kadar iyi eğitim olanakları verebilirsek, ülkemizin geleceği de o kadar aydınlık olacaktır. Bu yeni eserimizin milli eğitim camiamız, Karabük ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Bu uzun konuşmam da ifade edilen böylesi büyük bir yatırım şüphesiz ki, siyasi istikrarın ülkemizde sağladığı güven ortamında ve yatırım ikliminde gerçekleşmiştir. Başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin olmak üzere hükümet üyeleri bu dönemde hep Kardemir’in yayında olmuşlar, Kardemir2e özel ilgi göstermişler ve destek vermişlerdir.

Eğer Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında şirketimize yaptığı ziyarette ray üretimi için yönlendirmeleri ve cesaretlendirmeleri olmasaydı, bugün belki biz Türkiye’nin tek ray üreticisi değildik. Ulaştırma Bakanlığı döneminde defalarca şirketimizi ziyaret eden ve ilk ray sevkiyatımıza dahi katılan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın destek ve katkıları olmasaydı başarmak çok zordu. 2002 yılında kapısında haciz memurlarının dolaştığı Kardemir’e eğer Başkanımız, Milletvekilimiz Sayın Mehmet Ali Şahin’in destekleri olmasaydı, bugün bu temeli atmamız mümkün değildi.

Kendilerine tüm Kardemir ailesi adına şükran duygularımızı ifade ediyoruz.

Bugünlere gelirken başta çalışanlarımız, yöre halkımız, Belediye Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, Karabük’ün mülki idarecileri, Çelik-İş Sendikamız, ülkemizin çok değerli yöneticileri büyük fedakârlıklarla hep yanımızda ve destekçilerimiz olmuştur.

Sonsuz teşekkür ediyoruz. Bu destek ve fedakârlıklar, gelecek için de en büyük moral ve güven kaynağımızdır.

Kardemir’in, özelleştirme sonrasında çok büyük badireleri atlatarak bugünlere gelmesindeki başat aktörleri olan Yönetim Kurulu Başkanımız Mutullah Yolbulan ve Başkan Vekilimiz Kamil Güleç başta olmak üzere tüm bu gelişmeye emek veren yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Bu vesileyle Karabük’ün ve Kardemir’in 80. Kuruluş yıldönümünü kutluyor, kuruluşuna gelişmesine 80 yıldır emek verenlere bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum” dedi.

Temel atma töreninde sırasıyla Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Valisi Mehmet Aktaş ve 23. Dönem T.B.M.M. Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’de birer konuşma yaparak, Kardemir Yönetimine ve çalışanlarına eğitim hayatına kazandırdığı okullar nedeniyle teşekkür ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından ilk harç dökülerek okulun temeli atıldı.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle