logo

Kardemir ve Karabük’e Büyük Müjde

Abdülhamit Han’ın 100 yıllık rüyası olan ve içerisinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı’nı barındıran Filyos Vadisi Projesi tam gaz devam ederken Karabük’ten Filyos Limanı’nın işletilme işinin KARDEMİR’in içinde olduğu bir konsorsiyum tarafından yönetilmesi talepleri dile getirilmişti. Karabük Valisi Fuat Gürel ve Ak Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş daha önce bu talebi Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mehmet Ali Şahin’e ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a iletmişlerdi.

ÜNAL- GÜNEŞ; CUMHURBAŞKANIMIZDAN İLGİLİ ONAYI ALDI

Karabük ve İlçelerinde dur durak bilmeden esnafıyla, işçisiyle, köylüsüyle hemhal olan Ünal ve Güneş, TBMM’de de Karabük’ün sorunlarını çözümlemek amacıyla düzenli olarak Bakan ziyaretleri yaparak her gün farklı bir konuyu çözüme ulaştırma yönünde ciddi gayret sarfediyorlar

Edindiğimiz bilgilere göre Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş; Karabük’ün her türlü konusunda olduğu gibi Karabük’ün tamamını ilgilendiren Filyos Limanının işletilmesi noktasında, KARDEMİR’in içinde olduğu bir konsorsiyum tarafından yönetilmesini içeren Karabüklülerin talebini bizzat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la görüşerek, konuyla ilgili Erdoğan’ın onayını aldılar.

Karabük için çok önemli ve büyük bir müjde olan ilgili konunun ayrıntılarıyla ilgili Ünal ve Güneş’ten önümüzdeki günler de bir açıklama bekleniyor.

Konuyla ilgili emekler veren Karabük Valimiz Fuat Gürel ve konuyu bizzat Cumhurbaşkanımıza götürerek büyük bir çözüme imza atan Ünal- Güneş Milletvekillerimize Karabüklüler olarak teşekkür ediyoruz.

Karabük FARKLI Gazete / Karabük Ajans 78

Not: Filyos Yatırım Havzasıyla ilgili kısa bir açıklama aşağıdadır.

Filyos Vadisi Yatırım Havzası

İçerisinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı’nı barındıran bu yatırım havzası Filyos Vadisi Projesi olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye’nin İlk Mega Endüstri Bölgesi

Türkiye belirlediği 2023 vizyonuna ulaşabilmek ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmek amacıyla sanayinin rekabet gücünün arttırılması, verimliliğinin yükseltilmesi, yüksek katma değerli ve ileri teknoloji ürünlerin üretilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Bu maksatla üretime ve ticarete yönelik uygun fiziki altyapı ve imkânlar yaratmaya başlamıştır. Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olan Filyos Endüstri Bölgesi, güneyindeki Filyos Serbest Bölgesi ve Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olan Filyos Limanı da Filyos Yatırım Havzası’nda yer alan ve Türkiye’nin önemle üzerinde durduğu ulusal bir yatırım projesidir. Projeyle birlikte yeni taşımacılık koridorları oluşturulması, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın trafik yükünün azaltılması, nitelikli üretimin arttırılması, ulusal ve uluslararası taşımacılık ve ticaretin geliştirilmesi planlanmaktadır.

Türkiye’nin Kuzey Kapısı

Filyos Limanı Türkiye’nin artan dış ticaretini karşılamak ve bölgesel bir aktarma merkezi olmasını sağlamak için planlanmış üç büyük yatırımdan biridir. Türkiye’nin Batı Karadeniz kıyısında, Zonguldak ili sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ulaşım ve Taşımacılık

Denizyolu: Proje kapsamında 25 milyon ton/yıl kapasiteli Filyos Limanı yapılmaktadır. Altyapı inşaatı devam eden limanın yap-işlet-devret modeliyle ihale edilmesi planlanmaktadır. Ayrıca Batı Karadeniz Bölgesi’nde halihazırda 5 farklı liman daha bulunmaktadır.

Demiryolu: Proje alanının hemen yanından Ankara’dan Zonguldak’a uzanan Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu geçmektedir. Ayrıca ihale süreçleri devam etmekte olan Adapazarı-Karasu-Ereğli-Bartın Demiryolu Projesi Filyos’u Marmara Bölgesi’ne bağlayacak önemli bir projedir.

Havalimanı: Proje bölgesine 5 dk. mesafede uluslararası uçuşların yapılabildiği Zonguldak Havalimanı bulunmaktadır.

Karayolu: Proje alanı İstanbul-Ankara otoyoluna 100 km mesafededir.

Yatırım İmkanları

  • Çok modlu taşımacılık imkânı 
  • 25 milyon ton/yıl kapasiteli Filyos Limanı 
  • 597 hektar Filyos Endüstri Bölgesi 
  • 1166 hektar Filyos Serbest Bölgesi 
  • 620 hektar Serbest Bölge Genişleme Alanı

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ