logo

KARDEMİR’DE ZARARDAN KİM SORUMLU ?

Her daim yazıyoruz yine yazalım, KARDEMİR Karabük’ün göz bebeğidir ve Karabüklülerin öz malıdır. Biz hep bu gözle baktık KARDEMİR’e. Ve her daim KARDEMİR’in daha iyiye daha güzele gitmesini istedik…

Bugün de aynı noktadayız.

Şimdi son dönemde KARDEMİR’de bir karışıklık, bir huzursuzluk olduğu açık… Daha da önemlisi bir belirsizlik var gibi görünüyor… Yani KARDEMİR nereye gidiyor, ya da KARDEMİR nerelere götürülüyor soruları ortalıklar da geziyor.

Malum 2020 yılı 1. Çeyrekte Türkiye Çelik Sektörü %9,6 büyüdü. ERDEMİR, 2019 ilk çeyreğine göre karı düştü ama sonuçta 2020 yılı 1. Çeyrekte 300 Milyon 438 Bin TL KAR açıkladı.

İSDEMİR aynı şekilde  ama sonuç olarak 210 Milyon 882 bin TL KAR açıkladı. KARDEMİR İSE 2020 yılı 1. Çeyrekte 161,7 Milyon TL net ZARAR açıkladı. Kaldı ki bazı çevreler de bu zarar rakamının bile makyajlandığı, yani zararın daha fazla olduğu yönünde söylemler de geliştiriliyor, ya neyse biz açıklanan resmi  rakamı baz alıyoruz.

Yukarıdaki veriler  Kamuyu Aydınlatma Platformundaki (KAP) resmi rakamlardır.

Sonuç olarak KARDEMİR Genel Müdürü Hüseyin Soykan, zorunlu izine gönderildi. Bu süreçle birlikte bir iç denetim raporu konusu ortaya atıldı. Daha önce iç denetimler yapılmıyor muydu, yapılırken Genel Müdürler izine mi gönderiliyordu ayrı mesele.

Peki stratejik alımlarda kömür alımıdır, cevher alımıdır, hammaddedir, stoklardır bunların yanı sıra bazı ürünlerin müşterilerden geri döndüğü yahut hurdaya gittiği söylentileri…

Hem zararın açıklanmasının hemen ardından Genel Müdür şöyle yeni işler yaptı, böyle verimli işler yapıyor haberleri ne oldu ? Yani  zarar genel müdürün, kar Yönetim Kurulu Başkanının mı ? Yani, zarar varsa Genel Müdür yaptı, kar olursa Yönetim Kurulu Başkanı mı yaptı oluyor ? Yönetim kurulu üyelerinin yine zarar da sorumlulukları yok mu? Yoksa sadece kar olunca mı Yönetim kurulu üyeleri sorumlu oluyor? Yani yaklaşık son 1 yıl da neler, nasıl oluyor ya da neler nasıl olmuyor da sonuç 161,7 Milyon zarar ve maalesef 2. Çeyrek sonuçları noktasında da karamsarlık sürüyor.

Diğer taraftan  son aylarda KARDEMİR Hisselerinde olağandışı fiyat ve miktar hareketleri yaşanması bazı hakim ortakların hisse satımları yapması sonrası hisselerin yukarı yönlü gelişmesi  KARDEMİR’den birileri çıkmaya mı hazırlanıyor, o zaman başka birileri de KARDEMİR’e girmeye mi çalışıyor , şu an tüm yönlerini bilmediğimiz bir operasyon mu yapılıyor sorularını ortaya çıkartıyor.

Karabüklüler, varsa bir operasyon buna müsaade eder mi ? Kardemir demek Karabük demektir diye boşuna demiyoruz. KARDEMİR olmazsa yani Kardemir Karabüklü olmazsa Karabük te adım adım  kaybolur çünkü…  Böyle bir ihtimal Karabük’ün  adım adım yok oluşunun işaretidir, düşünmesi / hayali bile ürkünç ,değil mi ?

Ama hiçbir şey sonsuza kadar gizli kalmaz. Her gerçek mutlaka zamanı geldiğinde ortaya çıkar. 2020 yılı 2. Çeyrek rakamları da bir açıklansın yazarız daha…

Kardemir’de 161,7 Milyon faturası Genel Müdüre mi kesildi ?

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ