logo

KARDEMİR’den Atılıma Büyük Katkı

Karabük Demir Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) hızlı tren rayı üretimine başladı.

Ankara Tren Garı’nda düzenlenen “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam” temalı programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan programda yaptığı konuşmasında KARDEMİR’in demiryolu üretimine katkısından bahsetti.

Ayrıca tren rayı ve tekerinde yerli ve milli marka olan KARDEMİR’in bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisin kurulma çalışmalarına başlanladığını söyledi.

Öte yandan 2023 hedefleri doğrultusunda 5.509 kilometre daha yeni demiryolu hattının tamamlanacağını ve böylelikle demiryolu hat uzunluğunun 17.525 kilometreye ulaşacağının altını çizdi.

Demiryollarındaki millileşme oranlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bakan Turhan, “KARDEMİR AŞ tarafından uluslararası standartlarda hızlı tren rayının yerli olarak üretimine başladık. Bugüne kadar 770 bin ton rayı yerli imkânlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık. KARDEMİR AŞ bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi kurma çalışmalarına başladık. Keza bu çalışmaların sonuçlarını da alıyoruz” dedi.

“Uygarlığa Atılan En Önemli Adımlardan Biri”

Demiryolu serüveninin 1856’da İzmir-Aydın hattının inşası ile başladığını, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk döneminde başlatılan demiryolu seferberliği ile de yaklaşık 3 bin kilometre demiryolu inşa edildiğini söyleyen Bakan Turhan, bu hamlelerin 1950 yılından sonra yavaşladığını hatırlatarak, “Bunun bir sonucu olarak demiryolu mevcut sistemini dahi koruyamamış, taşıma payı yolcuda yüzde 2, yükte yüzde 4’e kadar düşmüş, dolayısıyla karayoluna dayalı bir ulaşım sistemi ortaya çıkmıştı. Geçmişi değiştirmemiz mümkün değil ama geçmişin kötü izlerini silip geleceğimizi inşa etmek bizim elimizdeydi. Bu bilinçle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yola çıktık. Demiryollarımızı gerek çevreye duyarlı teknolojisi, gerekse sağladığı ekonomik faydalarla uygarlığa atılan en önemli adımlardan biri olarak ele aldık” şeklinde konuştu.

Bir dönem kapısına kilit vurulması planlanan demiryollarını 2003 yılında devlet politikası haline getirdiklerini, 2023 hedeflerini belirlediklerini ve demiryollarında destansı gelişmelerin yaşandığı bir süreci başlattıklarının altını çizen Bakan Turhan, “TCDD’nin ödeneği artırıldı, tozlu raflarda çürümeye terk edilen projeler raflardan indi. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeler art arda hayata geçirildi. Türkiye YHT ile tanıştı ve dünyada 8, Avrupa’da ise 6. YHT teknolojisi kullanan ülke konumuna yükseldi. 2011’de Ankara-Konya, 2014’te Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hatlarını da hizmete açtık. YHT’lerle 2009 yılında Ankara-Eskişehir arasında başlattığımız konforlu, hızlı ve modern seyahat hizmetini 7 il ve ülke nüfusunun yüzde 40’ına ulaştırdık. Vatandaşlarımızın geçen 60 senede kaçırdığı treni, Yüksek Hızlı Tren ile yakalamasını sağladık. Demiryollarımız, Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi altın yıllarını yaşamaya başladı. Hizmete açılan hatların dışında Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir arasında YHT hattı çalışmalarını hızlandırdık. Halen 1.889 kilometre yüksek hızlı demiryolu hattı yapım çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“770 bin ton rayı yerli imkânlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık”

Ulusal demiryolu endüstrisinin oluşturulması için çok önemli adımlar attıklarını ve bu engebeli yolda Türkiye’nin yerli demiryolu endüstrisini oluşturduklarını söyleyen Bakan Turhan, “Travers ve bağlantı elemanları üretim tesisleri kurdurularak sektörün ihtiyaç duyduğu demiryolu üstyapı elemanlarının yerli olarak üretilmesini sağladık. Çankırı Hızlı Tren Makas Fabrikası (VADEMSAŞ) ve Sivas Modern Travers fabrikası ile hatlarımızda kullanılan her türlü makas ve beton travers imalatlarının yerli imkânlarla yapılmasını sağladık. KARDEMİR AŞ tarafından uluslararası standartlarda hızlı tren rayının yerli olarak üretimine başladık. Bugüne kadar 770 bin ton rayı yerli imkânlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık. KARDEMİR AŞ bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi kurma çalışmalarına başladık. Keza bu çalışmaların sonuçlarını da alıyoruz” diye konuştu.

“5.509 kilometre daha yeni demiryolu hattı tamamlanacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öncelikli misyonlarının bütün vatandaşların hizmetlerden eşit olarak yararlanması olduğunu anımsatan Bakan Turhan, geçmişte olduğu gibi şimdi de Anadolu’nun makûs talihini yine trenin değiştirdiğini belirterek, 2023 hedefleri doğrultusunda demiryolu yatırımlarının devam edeceğini ve 5.509 kilometre daha yeni hattın tamamlanarak toplam 17 bin 525 kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşılacağını kaydetti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ