logo

KBÜ-TSO projesi devam ediyor

Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi’ protokolünde, Keltepe Kayak Merkezi ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi ziyaretlerinin ardından 3. durak Safranbolu oldu

Karabük Üniversitesi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ile 3 Nisan Karabük Bilim ve Araştırma Derneği iş birliğinde yapılan “Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi” kapsamında UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya ziyaret gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesinde öğrenim gören ve projede yer alan öğrenciler proje kapsamında Safranbolu’ya giderek hem ilçe tarihi hakkında kapsamlı bilgi sahibi oldular hem de gözlem yaparak keyifli bir gün geçirdiler.

Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Karabük Ticaret Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier tarafından geçen yılın Ekim ayında imzalanan “Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi” protokolü kapsamında Karabük Üniversitesi öğrencileri Safranbolu’ya ziyaret gerçekleştirdi.

“Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi’’ protokolü kapsamında ilk durak Keltepe Kayak Merkezi olurken ikinci ziyaret Karabük Organize Sanayi Bölgesine yapılmıştı. 

Programın üçüncü bölümünde öğrenciler Safranbolu’da faaliyet gösteren birçok işletmeyi yerinde ziyaret etti.

Ziyarete ilk olarak Meet Coffee’ den başlandı. İşletmeci Metin Gürbulak, Kahveyi bilmek, öğrenmek, tanımak için 26 ülke gezdiğini ve ticaret hakkındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Dış Ticaret Elçileri, Safranbolu’da birçok yerde bayiliği olan  ve dış hatlar havalimanına ihracat yapan İmren Lokumlarını ziyaret ederek üretim aşamaları hakkında bilgi aldılar.

Öğrenciler, Türkiye’nin birçok iline toptan ve perakende satış yapan Kahraman Hediyelik satış mağazası ve atölyesini gezerek, işletme sahibi Şerif Kahraman, hediyelik ürünlerin ticarette nasıl bir ivme kazandırdığını anlattı.

Öğrenciler, 1967 yılında Mehmet Çakır tarafından kurulan ve adını Safran çiçeğinden alan Safran Tat İşletmesini ziyaret ettiler.

Safran çiçeği kozmetik sahibi olan Can Kuş, Dış Ticaret Elçilerine,  Safranbolu’ya adını veren “Safran çiçeğinin” tarihçesi, faydaları ve kullanım alanları hakkında  bilgi verdi.

Öğrenciler, Kahve Müzesini ziyaret ederek  kültürümüze ışık tutan, 40 yıllık hatırı ile asırları aşan kahve hikayesini dinlediler.

Şifalı ürünler üzerine araştırmalar yapan Derman Ali Baba, öğrencilere 35 yıllık deneyimini gençlerle paylaştı.

Son durak Cocok Toys Ahşap Oyuncak oldu. İşletme sahibi Ali Gülşen, kendi tasarımı olan ahşap oyuncaklarda önceliğin sağlıklı ve eğitici ürünler olmasını belirtti.

Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesinin üçüncü bölümü sonunda öğrenciler, ulusal ve uluslararası faaliyette bulunan işletme sahiplerinden yatırımları, bilgi ve deneyimleri ile girişimcilik faaliyetleri gibi konularda çeşitli bilgiler edindiler.

KBÜ, TSO ve 3 Nisan Karabük Bilim ve Araştırma Derneği iş birliğinde yürütülen “Dış Ticaret Elçileri ve Uyum Projesi” ile Türkiye’nin en fazla uluslararası öğrencisine sahip şehirlerden biri olan Karabük’te öğrencilerin kent hayatına aktif katılımı, toplum tarafından benimsenmesi, öğrencilerin ülkeleri ile Türkiye ve Karabük arasında ticaret hacminin artırılması amaçlanıyor.

Bir dizi sınav ve eğitimin ardından sayıları 300’den 50’ye düşen öğrenciler Karabük TSO tarafından üyelerin de iş birliğiyle saha ziyaretleri kapsamında Karabük’teki ticari ve sanayii tesis, kuruluş ve kurumlarını yakından tanıyacak, ihracat süreçlerini yakından gözlemleyebilecek. En başarılı öğrencilerin istihdamı ve uzun dönemli stajları için kuruluşlarla ortak çalışma yapılacak. Öğrenciler bu süreçte Karabük’ün ilçelerini, doğasını, kültürel yapısını tanıyacakları gezi programlarına ve kültürel etkinliklere de dahil edilecekler.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ