Hoşgeldiniz  

KBÜ’de Cerrahi hemşirelikte Son Gelişmeler Ele Alındı

Okan Küçük | 12 Aralık 2017 | Genel A- A+

Karabük Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği ortaklığında “Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireliğinde Güncel Yaklaşımlar 2017″ konulu bilimsel toplantı gerçekleştirildi. 

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda akademisyenler ve klinisyenler, cerrahi ve ameliyathane hemşireliğindeki en son yenilikleri paylaşarak katılımcılara bu konudaki bilgi ve deneyimlerini anlattı. Cerrahinin ilgi alanında olup da halen popülerliğini koruyan birçok konu gündeme getirildi.

Programın açış konuşmasını yapan Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Öğce, Derneğin kurulduğu günden bu yana cerrahi hemşireliğin önemini vurgulamak adına Türkiye’nin birçok ilinde eğitimler ve toplantılar düzenleyen, aktif çalışmalar yapan bir dernek olduğunu söyledi. Programda birçok farklı konulara değineceklerini belirten Öğce, toplantının düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Açış konuşmasının ardından Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Dilek Çakır Umar tarafından Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği’ni, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meryem Yavuz Van Giersbergen tarafından ise Avrupa Ameliyathane Hemşireler Derneği’ni tanıtan sunumlar gerçekleştirildi.

Programın birinci oturumunda Prof. Dr. Filiz Öğce ve Yrd. Doç. Dr. Işıl Işık Andsoy başkanlığında; Doç. Dr. Nuran Gençtürk “Ameliyathanede Güvenli Fiziksel Ortam”, Doç. Dr. Asiye Gül  “Ameliyathanede Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi” ve Yrd. Doç. Dr. Nevin Onan “Ameliyathanede Etkili İletişim” konularında bilgilerini paylaştı.

İkinci oturum ise Doç. Dr. Nurten Taşdemir ve Yrd. Doç. Dr. Elif Dirimeşe başkanlığında gerçekleşti. Oturumda Prof. Dr. Sevim Çelik “Cerrahi Alan Enfeksiyonlarının Önlenmesi”, Arş. Gör. Dilek Yıldırım Tank “Cerrahi El Yıkama”, Hemşire Küpra Çengel “Ameliyathane Temizliği ve Dezenfeksiyon” ve Arş. Gör. Fatih Göğüş “Ameliyathanede Atık Yönetimi” hakkında bilgiler aktardı.

Üçüncü oturumda ise Prof. Dr. Meryem Yavuz Van Giersbergen ve Doç. Dr. Nuran Gençtürk başkanlığında; Arş. Gör. Rabia Görücü  “Cerrahi Pozisyonlar”, Doç. Dr. Nurten Taşdemir “Yabancı Cisim Unutulmaları”, Yrd. Doç. Dr. Işıl Işık Andsoy “Cerrahi Sütür Materyalleri”,  Yrd. Doç. Dr. Elif Dirimeşe “Cerrahi Duman” ve Yrd. Doç. Dr. Selda Karaveli Çakır “Ameliyathanede Yangın Güvenliği” konularında bilgiler verdi.

Son oturum ise Prof. Dr. Sevim Çelik ve  Doç. Dr. Asiye Gül başkanlığında gerçekleşti. Oturumda Uzm. Hemşire Sibel Köstekli “Hasta Transferi”,  Arş. Gör. Duygu Kes “Cerrahi Girişim ve Diyabet” ve Doç. Dr. Hatem ÖCEL “Cerrahi Süreçte Mobbing”  hakkında bilgiler verdi.

 

Safranbolu’nun İçme Suyu İhtiyacını Uzun Yıllar Karşılayacak Proje

Marzinc için Savcılar, Göreve Davet Edildi.

Karabük Genç Eksen, Yenice Göktepe Yaylası Aday Kış İzci Kampını Tamamladı

Karabük’te Trafiğe Kayıtlı Araç 66 Bin 192 Oldu

 

 

 

 

 

 

 

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle