Hoşgeldiniz  

KBÜ’de “Çocuk Cerrahisi Ve Siber Hastalıklar” Konulu Konferans

Okan Küçük | 07 Mayıs 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

Karabük Üniversitesinde Gelişen Çocuk Kulübü’nün düzenlediği “Çocuk Cerrahisi ve Siber Hastalıklar” konulu konferansta konuşmacı olarak yer alan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Çiftçi, bilgisayar ile çocuk arasındaki ilişkilerden kaynaklanan problemlerin sadece psikolojik değil bazı fiziki problemler de oluşturduğuna dikkat çekti.

              Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta Doç. Dr. İlhan Çiftçi, özellikle son 10 yılda bilgisayar kullanımına bağlı fiziksel sorunların artmaya başladığını ve cerrahi operasyon yapılması gereken durumlar oluşmaya başladığını belirterek durumun ciddiyetine dikkat çekti.

             Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Çiftçi, şu aralar medyanın da gündeminde olan çocukların aşırı bilgisayar kullanımından kaynaklı psikolojik bozukluklarının yanında birçok fiziksel hastalığın da oluşabildiğini belirtti. Çocukları bilgisayardan ayırmanın zor olduğuna dikkat çeken Çiftçi, bilgisayara bağlı kalan çocuklarda, yetişkin yaşlarda görülebilecek hastalıkların görülme oranının hızla arttığını vurguladı.

            Obezitenin de uzun süre sağlıksız bilgisayar kullanımının sonucu oluşabileceğine dikkat çelen Çiftçi şöyle konuştu: “Obezite, fazla hareket etmeden hareketsiz yaşamdan kaynaklıdır. Sürekli bilgisayar başında olan birisi, hareketten kaçındığı için obeziteyle karşılaşabilir. Monitör başında sürekli kalmak çocuklarda yeme bozuklarına sebep oluyor, doyma hissi oluşmuyor. Sürekli yiyor ama yediğinin farkında değil. Bir problem de yeme alışkanlıkları değişiyor.Bütün bunlar obeziteyle ilgili sorunları karşımıza getiriyor.”

          Doç. Dr. İlhan Çiftçi, bilgisayar kullanımının sağlıklı ve düzenli olması gerektiği belirterek bu konuda ebeveynlere büyük görev düştüğünü vurguladı.

Not: Rakamlar her zaman gerçeği yansıtmaz.  Örnek aşağıda…

*

Bu haber 999.999 kere veya  9.618 kere görüntülendi

Yeniceli Esnaflar Çanakkale’de

Karaman:“Kaybettiğimiz İçin Üzgünüm”

AK Parti M.V,A.Adayı Çatalçam Kahve Dağıttı

Dışişleri Bakanlığı Afrika Dairesi Genel Müdürü’nden KBÜ’ne Ziyaret

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle