logo

KBÜ’de Rektör Polat ile İşler Yolunda…

Karabük Üniversitesi göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Mevcut KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın göreve geldiğinden bugüne yaptığı doğru ve yerinde çalışmalarla 93 farklı ülkeden Bin 500’den fazla Üniversitenin değerlendirmeye alındığı Times Higher Education (THE)’ın 2021 Dünya Üniversiteleri sıralamasında Karabük Üniversitesi bu yıl da 801-1000 bandında yer alarak “Dünyanın En İyi 1000 Üniversitesi” arasındaki yerini korudu. Ayrıca Türkiye’de ise Devlet Üniversiteleri arasında ilk 5’te yer alan KBÜ’nün bu sene de doluluk oranı çok yüksek oldu.


ÖSYM’de ilan edilen kontenjan ve gelen öğrenciler arasında oran olarak %95 oranında doluluk sağlayan KBÜ’yü bu yıl 7 Bin 500 öğrenci tercih etti. Yüksek lisans, doktora sınavları, yine 2 Bin civarında gelecek olan uluslararası öğrenciyle birlikte bu sene Karabük Üniversitesine yaklaşık 11 Bin öğrencinin gelmiş olacağı öğrenildi.

“2 yıl Üstüste Bu Liste de Olmamız KBÜ’nün Başarısını Perçinlemiş Oldu.”


Konuyla ilgili bir açıklama yapan KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat; Karabük Üniversitesini bilindiği üzere genç bir üniversite olduğunu söylerek, dünya da her yıl yayınlanan birçok sıralama listesi olduğunu ve en zirvedeki listenin KBÜ’nün girmiş olduğu bu liste olduğunu belirterek şu açıklamaları yaptı.


Polat: “Burada biz geçen yıl da ilk 1000 içinde yer almıştık. Bu yıl da şükürler olsun ki ilk 1000 içerisinde yer aldık. İki yıl üst üste bu listede olmamız Karabük üniversitesinin başarısını perçinlemiş oldu. İnşallah gelecek yıllarda da olacağımızı veyahut daha da yukarıda olacağımızı tahmin ediyorum. Genç üniversite olmamıza rağmen, çok köklü üniversiteler arasında yer almak bizim için ayrıca çok gurur verici tablo.

Göreve geldiğim 5 yıldan beri nerelere temas etmemiz gerekiyor, nasıl hareket etmemiz gerekiyor, nokta atışı hedeflerimizi belirleyerek hareket ettik ve bunda da başarılı olduk.İnşallah bundan sonrada aynı yolda devam edip, aynı başarıyı yakalamak istiyoruz.”dedi


“Öğrencileri Getirmeyi Çok İstiyoruz Ama Karabük’ün Bu Salgına Olan Direncini de Altüst Etmek İstemiyoruz.”

Bu sene Covid 19 pandemisi nedeniyle bir çok üniversitenin yüz yüze eğitimi ertelemeyi tercih ettikleri KBÜ’NÜN bu konuda ne yapmayı düşündüğü konusunda değerlendirme yapan Rektör Polat, Aslında bizim niyetimiz uzun süredir yüz yüze eğitim yapmak ve Karabük’e öğrencileri taşımak yönündeydi, derken ,” Ama biliyorsunuz bizim öğrenci sayımız 50 bin. Herhangi birisinde virüs tespit edildi diyelim, bizim o sınıfı hocalarıyla beraber karantinaya almamız söz konusu. Bu nasıl sağlanır bilmiyorum, şuanda biz kendi içimizde bunu istişare ediyoruz. Öğrencileri getirmeyi çok istiyoruz ama Karabük’ün bu salgına olan direncini de altüst etmek istemiyoruz. Ne kadar bu salgını durdurabilirsek o kadar kardır diye düşünüyoruz. O yüzden biraz daha beklemek istiyoruz ve Eylül ayının sonuna kadar bir karar vermek istemiyoruz.” İfadelerini kullandı.


“KBÜ’ye Bu Sene 11 Bin Öğrenci Gelmiş Olacak.”


KBÜ’ye bu sene yaklaşık 11 Bin öğrencinin gelmiş olacağını ifade eden Polat, doluluk oranının bu yıl oldukça yüksek olduğunu söyleyerek, “ ÖSYM’de ilan edilen kontenjan ve gelen öğrenciler arasında oran olarak üniversitemizde %95 oranında doluluk sağladık. Bu yıl 7500 civarı öğrenci Karabük Üniversitesini tercih etti. Ancak bu yıl gelen öğrenci sayımız 7500 ile sınırlı değil. Yüksek lisans, doktora sınavları var, yine 2500 civarında gelecek olan uluslararası öğrenci var, hepsini topladığımız zaman bu sene Karabük Üniversitesine yaklaşık 11 bin öğrenci gelmiş olacak.
İstiyorum ki öğrencilerimizle haşir neşir olayım. Sabah kampüste yürüdüm, buralar da cıvıl cıvıl öğrencilerin olması lazımken kimsenin olmaması inanın benim içimi cız ettiriyor. İnşallah salgın bir an önce biter ya da aşısı ilacı bulunur da tekrar öğrencilerimizle üniversitemiz cıvıl cıvıl havasına kavuşur diye düşünüyorum.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Karabük Üniversitesi göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Mevcut KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat KBÜ’yü zirveye taşıyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ