Hoşgeldiniz  

KBÜ’de “Toplam Kalite Yönetimi Konferansı”

Okan Küçük | 19 Aralık 2017 | Genel A- A+

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Bölüm Başkanları, Daire Başkanları, Fakülte ve Enstitü Sekreterleri ile Şube Müdürleri katıldı.

Konferansın açış konuşmasını gerçekleştiren Karabük Üniversitesi Strateji Daire Başkanı Kemal Özeken 20’nci yüzyılın son çeyreğinden itibaren yükseköğretime talebin yoğunlaşması sonucu yükseköğretim kurumları ve öğrenci sayılarının hızla arttığını söyledi.

“Yükseköğretim kurumlarının yönetsel vizyonları ile kalite güvencesinin teminatı olmaları gerekmektedir.” ifadelerini kullanan Özeken konuşmasını şöyle sürdürdü:” Kalite güvence sisteminin içselleştirilmesi ile ortaya çıkacak üniversiteler iklim, gerçek anlamda yapısal dönüşümü mümkün kılacaktır. Aksi takdirde öngörülen sistem, bürokratik bir değerlendirme sürecine dönüşme riski taşıyacaktır. Bu da sürecin bir aldatmacaya dönüşme, örtbas etme, usulen yapma ve kâğıt bürokrasisine dönüşme tehlikesini ortaya çıkaracaktır.”

Açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuba Çanvar Kahveci Sakarya Üniversitesi’ndeki yükseköğretim kalite çalışmaları ile ilgili yapılan uygulamaları anlattı. Çanvar, Yükseköğretimde kalitenin sürekli iyileştirme ve geliştirme yolu ile tüm paydaşların beklentilerini karşılayacak sistemler kurmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yükseköğretimde kalite hem çok seviyeli hem de sürekli değişim halinde olduğu için dinamik hale geliyor. Yükseköğretimde kaliteyi en iyi şekilde uygulamak için kendi iş modelinizi çok iyi tanımlamamız gerekiyor. Yükseköğretim kuruluşu olup kaynak sıkıntınız bulunuyorsa amaca doğru gidebilmek için imkanlarımızı doğru kullanmalıyız.”

Konuşmasına Sakarya Üniversitesi örneği üzerinden devam eden Çanvar; “Sakarya Üniversitesi olarak biz kısıtlı kaynaklarla 97 bin üzerindeki öğrenciye hizmet üretiyoruz. Bunun dışında araştırma geliştirme yapıyoruz, bunun dışında içinde bulunduğumuz ilde tek üniversite olarak da toplumun gelişimini de desteklemek için çalışmalar yapıyoruz. Özellikle kısıtlı imkanlarla bu çalışmaları yaptığımız için amacımıza doğru gidebilmek noktasında bu imkanları nasıl doğru kullanabilirim sorusunun cevabını çok iyi vermek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda açıklamalarda bulunan Karabük Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Bahar Aşçı, gerçekleştirilen konferansın amacının 2 yıl önce Karabük Üniversitesi’nde kurulmuş olan kalite komisyonunun yapmış olduğu çalışmaların üniversitedeki paydaşlara anlatmak olduğunu söyledi. Öncelikli bu çalışmaların hedefinin öğrenci memnuniyetini artırmak olduğunu ve bunun için öğrencilere anketler yapıldığını belirten Aşçı bu anketlerin sonuçlarının değerlendirildiğini ve bu anketlerden çıkan sonuçlara göre iyileştirmeler yapılacağını vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Tuba Çanvar Kahveci Rektörlük Toplantı Odası’nda Karabük Üniversitesi Kalite Komisyonu üyelerine ayrıca bir sunum gerçekleştirdi.

 

Andrei Şaguna Üniversitesi’nden Rektör Polat’a Ziyaret

Karabükspor Habertürk’te…

Okan Küçük Yorumluyor…LEVENT HOCA TAKIMIN BAŞINA GEÇSİN. TANKUT, İDDİALARI ÇEKMEK ZORUNDA. TANKUT’A SANSÜR UYGULANMIYOR. VARSA SÖYLEYECEĞİ BASIN TOPLANTISI YAPSIN. MARZİNC İŞÇİLERİNİN SAĞLIK RAPORU TEMİZ ÇIKMAZ MI ? 14.12.2017

REFİK POLAT’IN;  İLK UYGULAMALARINDAN BİRİ…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle