Hoşgeldiniz  

Marzinc ÇED İçin Bakanlık Kararını Verdi.

Okan Küçük | 07 Ağustos 2019 | Genel A- A+

                  Kurulduğundan beri Karabük’te sürekli bir tartışma konusu olan Karabük’te tehlikeli atıklar ve ağır metaller denildiğinde hemen akla gelen Marzinc firması bir süre önce Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına  kapasite artışı için yani tesisi daha da büyütmek için müracaat etmişti. Müracaat öncesi yapılan halkı bilgilendirme toplantısında ise katılanlar tarafından yoğun bir şekilde protesto edilmişti. Geçen süre de Bakanlık kapasite artışı için cevabını verdi. Bakanlık cevabında

         “Bilindiği üzere; Karabük Organize Sanayi Bölgesinde baca tozu geri kazanımı ile çinko oksit üretimi faaliyeti gösteren Marzinc A.Ş. Karabük Şubesi tarafından “Baca Tozu Geri Kazanımı Kapasite Artışı” için ÇED Yönetmeliği Ek-1 kapsamında Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuru yapılmıştır.

             25.11.2014 Tarih 29186 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 08.07.2019 tarih ve 156721 sayılı yazısı gereği 25.07.2019 tarih saat 13:30’da “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenmiştir.

          Toplantıya Bakanlığımızın ilgili temsilcisi bahse konu firmanın çevre danışmanlık temsilcileri yönetmelikte belirtilen kurum kuruluşların üyeleri ve halkımız gerekli katılımı göstermiştir.

               Toplantı esnasında alınan kayıtlar ve vatandaşlarımızın itirazları ile toplantıya ilişkin tutulan tutanak 25.07.2019 tarihli yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilmiştir.

                      Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Valiliğimize gönderilen yazıda, bahse konu firmanın kapasite artışı talebi ile ilgili ÇED müracaatının, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği gereğince sonlandırıldığı ifade edilmiş olup, Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi. Halk diliyle söyleyecek olursak Bakanlık  Marzinc’in Kapasite arttırım talebini reddetti.

ADLİ TIP KURUMU RAPORU GELDİ PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK? BAKANLIK “İŞÇİLERİ ZEHİRLENEN TESİS KAPATILDI” DEMİŞTİ. YENİCE KOMİTESİ MEHMET ALİ ŞAHİN İLE GÖRÜŞTÜ. ŞAHİN ÇED RAPORUNU KİM VERMİŞ SORGULANMASI GEREK. 02.01.2017

Marzinc toplantısı vatandaş tepkisiyle yapılamadı

DAVETLE GELİP KURULAN TESİS. İŞÇİLERİ ZEHİRLENEN TESİS KAPATILDI DENMİŞTİ. İŞÇİLERİN ADLİ TIP RAPORU GELDİ. AĞIR METALLER NASIL BULAŞMIŞ? EMEKLİYE MÜJDE , ŞİMDİ DE OTOBÜSÇÜ ESNAFI İSYANDA…06.12.2016

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle