Hoşgeldiniz  

MARZİNC DURUŞA GEÇTİ. PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK ? HALA NEDEN ŞİMDİ SORULARININ ARDINDA BİR ŞEYLER Mİ VAR ? HALK SAĞLIĞI VE  AÇIK KASALAR DA TAŞINAN EKMEKLER… TÜRKİYE’DE İHTİYAÇ İLE LÜKS BİRBİRİNE KARIŞTI  HERHALDE.05.12.2017

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 05 Aralık 2017 | Genel A- A+

  Okan Küçük Yorumluyor… MARZİNC DURUŞA GEÇTİ. PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK ?

                            

                  Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Marzinc’e  yönelik başlattığı adeta savaşın sonuçları alınmaya başladı.

             Beni takip edenler hatırlayacaklardır. Kimse Başkan Vergili’yi hafife almasın, bu sefer farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır , demiştim.

             Başkan Vergili, çalışmadığı  konuda ahkam kesmez,  dersine iyi çalışır bunu kimse unutmasın, demiştim.

                  Gelinen sürece baktığımızda birden bire Karabük’te çeşitli üst geçitler, minibüsler, taksi durakları vs. bir çok yer de önce kocaman MARZİNC’E HAYIR yazılı pankartlar asıldı.

            Ardından süreç Türkiye’de bugün 100 ü aşkın haber sitesinde bir çok il de haber oldu hatta kimilerinde manşet oldu.

            Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adeta teyakkuza geçti.  Ve Marzinc’e bir süre önce eski para ile 2 Trilyon  150 Milyar TL para cezası kesildi. Ayrıca 6 ay da süre verildi OSB’deki atıkları bertaraf etmeleri için…

               Eğer 6 ay da bertaraf edemezlerse ki teknik olarak mümkün olmadığı söyleniyor. Kapatmaya kadar gidebilecek bir süreç başlayacak.

            Bu arada Başkan Vergili, Karabük Belediyesi olarak Marzinc’ın kanalizasyon giderlerini mühürledi ve Marzinc’in kendiliğinden duruşa geçtiği iddia edildi.

             Bu saatten sonra hala neden şimdi sorusunu sormak,  mantıklı değil bana göre. Bir mücadele veriyor Başkan Vergili ve en baştan dediğimiz gibi hafife alınacak, yok sayılacak biri değil…

            Bir mücadele veriyorsa mutlaka önceden hesabını kitabını yapıyor da öyle harekete geçiyor. Görebildiğimiz kadarıyla mücadelesini sürdürecek Vergili…

               Onun için Başkan Vergili, mücadelesinden  çeşitli gerekçelerle dönmediği müddetçe, vaz geçmediği müddetçe  ilgili tesisin işi çok zor görünüyor.

                   Bu arada orada çalışan işçiler var. Onların tek derdi evlerine ekmek götürmek, Önümüz kış, kar kapıda. Eğer tesis kapatılma gibi bir sürece girecekse orada çalışan işçi arkadaşlar yok sayılmamalı ve Başkan Vergili, kapatma gibi bir durum olursa işçilere bir şekilde sahip çıkmalıdır.

                                                            

             HALA NEDEN ŞİMDİ SORULARININ ARDINDA BİR ŞEYLER Mİ VAR ?

                             Başkan Vergili’nin mücadelesinin somut sonuçlara ulaştığı, analiz raporlarına,  tübitak raporlarına ulaştığı  görüldüğü halde, yani Karabük’ün genel yararı görüldüğü, kirliliğin, tehlikenin bir yer de resmi kurum raporlarıyla Başkan Vergili tarafından ortaya konulduğu halde hala neden şimdi diye Başkana soru yöneltmenin doğru ve anlamlı olmadığını düşünüyorum.

             Yani evet, geç kalmış olabilir o zaman diğer unsurlar neredeydi ? Her şeyden önce devletin ilgili kurumları neden bu analizleri yaptırmadı ? Yani Başkan VERGİLİ, bir süredir Marzinc konusunda Karabük yararına bir mücadele yapıyorsa hala neden şimdi diye sormanın, sürekli sürekli neden şimdi demenin ne gibi bir anlamı var, anlayabilmiş değilim.

            Sonuca bakmalısınız, sonuç odaklı düşünmelisiniz. Tekrar ediyorum ortada resmi kurumların verdiği analiz raporlarına dayanarak işlem yapılıyorsa, ve bu Karabük yararına ise çıkıp hala neden şimdi diye sormanın,  ne anlamı var ?

            Başkan Vergili ben şimdi mücadeleye başladım diyelim, siz neredeydiniz, diğerleri neredeydi şeklinde bir söylemi olmuştu. Ve çok da doğruydu.  Hadi Başkan Vergili geç fark etmiş diğerleri neredeydi yani ?

            Şimdi ilgili Bakanlık Vergili’nin çıkışlarından sonra  bir inceleme yapıp ilgili firmaya ciddi bir ceza kesti. Bakanlığa da mı soracaksınız neden şimdi diye ? 6 ay da süre verdi Bakanlığa da neden şimdi diyecek misiniz ?

                    Demek ki  ortada laf değil, söylem değil ciddi bulgular var ki Bakanlık ceza kesiyor, süre veriyor. Başkan Vergili’de analiz  raporu sonucu kanalizasyon giderlerini mühürlüyor.

            Yani orta da  raporlu, resmi süreçler var ki bu iş ve işlemler yapılıyor… Fakat, birileri hala çıkıp neden şimdi demeye ısrarla devam ediyor ?

                 Ben de onlara soruyorum? Israrla bir şekilde raporlarla bazı bulgular tespit edildiği halde, Bakanlık ceza  işlemi ve 6 ay süre tahditi koyduğu halde, hala ve ısrarla neden şimdi, sorusunu sorarak süreç  bir nevi baltalanmaya çalışılıyor olmasın ve son soru

  Bunu ısrarla NEDEN ŞİMDİ  yapıyorsunuz ?

                               

  HALK SAĞLIĞI VE  AÇIK KASALAR DA TAŞINAN EKMEKLER…

                       Daha önce de yazmıştık ama  bu aralar Çevre ve insan sağlığına yönelik hassasiyetler artmışken ilgililerin , yetkililerin dikkatini çekmek isterim.

                    Konu  insan sağlığı konusu. Konu ekmek meselesi. Konu ciddi ve önemli bir konu yani.

                        Konu,  Karabük’te ekmeklerin  açık kasa içinde dağıtılması konusu.  Malum Karabük’te araçların içine dizili kasalarda ekmek taşımacılığı ve dağıtımı yapılıyor.O kasalar ekmekleri boşaltırken yerlere konuluyor ekmekler, boşaltılıyor ve  yerlere konulan boşalan kasalar tekrar araçta daha az yer kaplaması için üst üste konulup götürülüyor.

           Yani, yere, konulan kasalar iç içe sokulurken bir çok mikrop kasalara bulaşıyor. Yine kasalar yeniden ekmekle doldurulurken de doğal olarak  ekmeklere bulaşıyor.

                 Zaten poşetlenmiş bir şekilde ekmek taşımacılığı yapılmazken, üstüne üstlük kasaların yerlere konulup sonra iç içe sokulması  ve tekrar ekmeklerin o kasalara doldurulması önemli bir sorun oluşturmuyor mu  halk sağlığı açısından  ?

                   O kasalar daha sonra tekrar tekrar , defalarca kullanılıyor. Böylece sağlıksız ve çeşitli mikroplara belki de maruz kalmış olan ekmekler evimize giriyor, eşimiz, çoluğumuz, çocuğumuz, annemiz, babamız bu ekmekleri yiyor, tüketiyor değil mi ?

         KASALARLA DAĞITILAN EKMEKLERİN SAĞLIĞI KONUSUNDA,  SAĞLIK KURUMLARI BİR  ÇALIŞMA YAPARLAR MI ACABA ?

     Yani bu konunun SAĞLIK KURUMLARI tarafından  bir incelenmesi, araştırılması gerekiyor değil mi ?

                 Ekmeğin halka en sağlıklı şekilde ulaştırılması için fırıncılar mı bir çalışma yapar, sağlıkçılar mı bir inceler konuyu ama  bu konu önemli bir konu değil mi ?

                        Aslında ekmekler poşetlense,  halka en sağlıklı bir şekilde ulaşması mümkün olabilir.

                   Özetle bu konuyu biz SAĞLIKla ilgili olduğu için Sağlık kurumlarının ve  konunun ana unsuru olması açısından fırıncıların dikkatine sunuyoruz. Sonuçta HALK SAĞLIĞINDAN yani Sağlıktan değerli  bir konu yok, değil mi ?                              

 TÜRKİYE’DE İHTİYAÇ İLE LÜKS BİRBİRİNE KARIŞTI  HERHALDE.

                        Karabük, görüldüğü üzere Türkiye ortalamasının üzerinde nüfus açısından büyüyor. Araçlara bakarsanız Karabük’te neredeyse  her iki kişiden birinin aracı var.

                         Bildiğin, büyüyor Karabük. Halkın ihtiyaçları değişti artık. Eski Türkiye yok. Yeni Türkiye’de  adamın altındaki araba 30 Bin Tl’lik te yetmiyor 100 Bin Tl’lik araba almak için para yok ,diyor.

 100 Bin tl’lik arabaya binen 300 Bin TL’lik araba için param yok diyor.

                       İşte  oturduğu evi beğenmiyor adam, 4+1 istiyor, yetmiyor villa tipi ev istiyor. O zaman para sıkıntısı oluyor tabi. O zaman parası olmuyor, yetmiyor olabilir tabi.

                         Ya cidden sokaklara çıkıp bir bakın. işsiz denilen vatandaşın cebinde en pahalı sigara var. En pahalı afedersiniz  sigara denilen zıkkımı içiyor adam.

                             İşsiz  denilen adamın cebinde bilmem kaç bin tllik telefon var. E,  5 Bin TL’lik son çıkan telefonu almaya parası  olmayabiliyor tabi. 

                  Bakınız Yeni Türkiye’de, ihtiyaç kavramı ile lüks kavramı  biraz karıştırılıyor herhalde. Böylesi değişen ihtiyaçlar söz konusu artık.  İhtiyaç kavramı değişti Türkiye’de.

                        Neden mi yazdık. Karabük’te kimi çevreler de bir krizin varlığından söz ediliyor. Son zamanlar da krizin derinleştiğine yönelik konuşmalar yapıldığını duyuyoruz.

                      Ama  özellikle bunu konuşanların altlarında ve hatta eşlerinin altlarında arabalar olduğunu biliyoruz. Hatta lüks evler de yaşadıklarını biliyoruz. Yani memleketin işsisizinin cebinde bilmem kaç bin tl’lik telefon var iken  Karabük’te kriz  var söylentileri pek tutarlı görünmüyor ,değil mi ?

                       Yani bunu söyleyenlerin, iddia edenlerin lüks yaşam içinde olmalarından dolayı bunu yazıyoruz. Yoksa gariban her daim zaten gariban da pek ağlayıp, sızlamıyorlar yani…

Not:  Bu yazı 5 Aralık 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

MARZİNC’İN KANALİZASYON BAĞLANTISI MÜHÜRLENDİ.MARZİNC İÇİN SAVCILAR GÖREVE DAVET EDİLDİ. MAVİ ATEŞ SAHAYA İNDİ. ÇÖZÜM YOLBULAN -GÜLEÇ AİLELERİNDE. KARABÜK İÇİN KONSORSİYUM KURULMALI.04.12.2017

KARABÜK’TE GÜNDEM KARDEMİR KARABÜKSPOR

Refik Polat: ” Üniversitemizi ve yönetimi TÜRK BAYRAĞI’na muhalifmiş gibi göstermek isteyenler… acizler..”

Marzinc için Savcılar, Göreve Davet Edildi.

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle