Hoşgeldiniz  

Marzinc için Savcılar, Göreve Davet Edildi.

Okan Küçük | 30 Kasım 2017 | Genel, Güncel, haber A- A+

       

                    Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, MARZINC konusunda verdiği micadelede hız kesmiyor. Vergili; konuyla ilgili  yaptıı açıklama da Marzinc’in atık suları analiz sonuçlarına göre olması gerekenden yüzlerce kat fazla zararlı madde içeren suları Belediye kanalizasyon hattına bıraktıklarını söyleyerek, Marzinc’in kanalizasyon bağlantısını Belediye hatlarından ayırarak mühürlediklerini açıkladı.

                 Bu konunun aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konusu olduğunu söyleyen Vergili; buna  rağmen bugüne kadar bu Bakanlıklar tarafından hiçbir inceleme yapılmamış, adeta göz yumulmuştur, diyerek, Marzinc yöneticileri ve diğer sorumlular konusunda işlem yapılması ve cezalandırılması talebiyle Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum, dedi.

***********************

Karabük  Belediye Başkanı Rafet Vergili: “Değerli dostlarım,
MARZİNC ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum;
Geçen hafta yaptırmış olduğumuz, işletme atık suları ile ilgili analiz sonuçları elimize ulaşmış bulunmaktadır. Bu analiz sonuçlarına göre, hemen hemen olması gerekenden yüzlerce kat fazla zararlı madde içeren bu suların, belediyemizin kanalizasyon hatlarına bırakmaktadırlar. Tam Karabük’ten başlayarak (Atık Su Arıtma tesislerimizin çıkışından başlayarak), Filyos nehri boyunca Karadeniz’e ulaşıncaya kadar çevreyi zehirlemektedirler.
Bu konu aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konusu olmasına rağmen bugüne kadar bu bakanlıklar tarafından hiçbir inceleme yapılmamış, adeta göz yumulmuştur. 
Bugün (30.11.2017) yapılan Karabük Belediyesi Encümen toplantısında almış olduğumuz karar doğrultusunda, Kanalizasyon hatlarımıza bırakılan bu işletme atık suları ile ilgili yaptırım kararı aldık ve uygulamaya geçtik. Tesisin kanalizasyon bağlantısını hatlarımızdan ayırarak mühürledik. 
Artık bu zehirli suları nereye deşarj edeceklerini merak ediyorum.
Gerçekte bu firmanın yapması gereken şu idi; Tesisin kendi iç arıtmasını yaparak bu suları en başından bu güne kadar arıtılarak hatlara deşarj etmesi gerekirdi. Bu şekilde hiçbir zaman kanalizasyona deşarj etmemesi gerekirdi. Bu davranışları tamamen çevre sağlığını ve doğal hayata zarar veren bir uygulamadır. Bu işlem MARZİNC firması yöneticileri tarafından bilerek yapmaktadırlar.
İlgili kurumlar ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından, MARZİNC firması yöneticilerinin ve diğer sorumluların hakkında gerekli soruşturmalar yapılarak cezalandırılması için ilgili tüm kurumları ve Cumhuriyet Savcılığını göreve davet ediyorum.
Bizim belediye olarak 1. Etapta yapmış olduğumuz; kanalizasyonumuz aracılığıyla çevre sağlığını ve doğaya verdiği zararı engellemek için MARZİNC fabrikasının kanalizasyon bağlantısı belediyemiz tarafından kesilerek mühürlenmiştir.
Firma yetkilileri ile aylar önce yapmış olduğumuz görüşmelerde defalarca, bu sakıncalı durumları düzeltmeleri gerektiğini, düzeltmedikleri takdirde ilgili makamlara haklarında suç duyurusunda bulunacağımızı söylememize rağmen hiç ilgilerini çekmedi.

                           Düzeltilmesi ile ilgili de hiçbir gelişme sağlanmadı. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın altı ay süre vermesi de son derece sakıncalı ve manidardır. Bu güne kadar yapacağı tahribatları yeterince yaptılar. Daha fazla tahribat olmaması için, bir an evvel bu fabrikanın üretiminin durdurulması, gerekli iyileştirilmeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra üretimine devam etmesine izin verilmesini temenni ediyorum.

Değerli dostlarım,MARZİNC ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum;Geçen hafta yaptırmış olduğumuz, işletme atık suları ile ilgili analiz sonuçları elimize ulaşmış bulunmaktadır. Bu analiz sonuçlarına göre, hemen hemen olması gerekenden yüzlerce kat fazla zararlı madde içeren bu suların, belediyemizin kanalizasyon hatlarına bırakmaktadırlar. Tam Karabük’ten başlayarak (Atık Su Arıtma tesislerimizin çıkışından başlayarak), Filyos nehri boyunca Karadeniz’e ulaşıncaya kadar çevreyi zehirlemektedirler.Bu konu aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın konusu olmasına rağmen bu güne kadar bu bakanlıklar tarafından hiçbir inceleme yapılmamış, adeta göz yumulmuştur. Bu gün (30.11.2017) yapılan Karabük Belediyesi Encümen toplantısında almış olduğumuz karar doğrultusunda, Kanalizasyon hatlarımıza bırakılan bu işletme atık suları ile ilgili yaptırım kararı aldık ve uygulamaya geçtik. Tesisin kanalizasyon bağlantısını hatlarımızdan ayırarak mühürledik. Artık bu zehirli suları nereye deşarj edeceklerini merak ediyorum.Gerçekte bu firmanın yapması gereken şu idi; Tesisin kendi iç arıtmasını yaparak bu suları en başından bu güne kadar arıtılarak hatlara deşarj etmesi gerekirdi. Bu şekilde hiçbir zaman kanalizasyona deşarj etmemesi gerekirdi. Bu davranışları tamamen çevre sağlığını ve doğal hayata zarar veren bir uygulamadır. Bu işlem MARZİNC firması yöneticileri tarafından bilerek yapmaktadırlar. İlgili kurumlar ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından, MARZİNC firması yöneticilerinin ve diğer sorumluların hakkında gerekli soruşturmalar yapılarak cezalandırılması için ilgili tüm kurumları ve cumhuriyet savcılığını göreve davet ediyorum.Bizim belediye olarak 1. Etapta yapmış olduğumuz; kanalizasyonumuz aracılığıyla çevre sağlığını ve doğaya verdiği zararı engellemek için MARZİNC fabrikasının kanalizasyon bağlantısı belediyemiz tarafından kesilerek mühürlenmiştir. Firma yetkilileri ile aylar önce yapmış olduğumuz görüşmelerde defalarca, bu sakıncalı durumları düzeltmeleri gerektiğini, düzeltmedikleri takdirde ilgili makamlara haklarında suç duyurusunda bulunacağımızı söylememize rağmen hiç ilgilerini çekmedi. Düzeltilmesi ile ilgili de hiçbir gelişme sağlanmadı. Bu konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın altı ay süre vermesi de son derece sakıncalı ve manidardır. Bu güne kadar yapacağı tahribatları yeterince yaptılar. Daha fazla tahribat olmaması için, bir an evvel bu fabrikanın üretiminin durdurulması, gerekli iyileştirilmeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra üretimine devam etmesine izin verilmesini temenni ediyorum.

Rafet Vergili paylaştı: 30 Kasım 2017 Perşembe

Refik Polat: ” Üniversitemizi ve yönetimi TÜRK BAYRAĞI’na muhalifmiş gibi göstermek isteyenler… acizler..”

Okan Küçük Yorumluyor… KARDEMİR İSTESE DE BU TOPA GİREMEZ…HİSSEDARLAR CAMİ YARDIMLARINA BİLE RET VERİYORLAR… ÇÖZÜM KARDEMİR’DE DEĞİL , AİLELER DE… SENDİKA NEDEN SESSİZ DENİLİYOR, NE YAPSIN ADAMLAR ? ÇOKLU KONSORSİYUMUN AİLELER NEZDİNDE KURULMASI ŞART. TEK REÇETE BU.30.11.2017

İsmail Altınöz’ün Dikkatine…

Vergili’den Atatürkçülük Açıklaması…

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle