Hoşgeldiniz  

Marzınc, Marzınc, Marzınc…

Okan Küçük | 04 Temmuz 2013 | Genel, Okan Küçük, Yorum - Haber A- A+

 Yarın bir engel durum olmazsa  Batı Tv Genel Müdürü olarak Ankara’da olacağım. Mesleki Hastalıklar Hastanesi’nde yatmakta olan MARZINC çalışanlarını ziyaret edeceğiz.  Bilindiği gibi ilk giden 16 kişi 1 haftayı aşkın zamandır Ankara’da sonradan gelen işçilerle birlikte şu an 40 ‘ı aşkın işçi tedavi görüyor.

   Geçen hafta Pazar Günü’de 16 işçiyi ziyaret etmiştik. Söylediklerini/anlattıklarını duyunca kulaklarımıza inanamamış  insan sağlığı bu kadar da ucuz mu diye düşünmüştük ?   O haberimiz için alttaki linki tıklayınız ya da kopyalayıp adres satırına yapıştırınız.

   (                                 https://www.karabukajans78.com/marzinc-karabuku-zehirliyor-mu/             )

                  Tabi yaptığımız değerlendirmeler de, geçmişte bazı kişilerin önce neler söylediği ve sonra neler söylediğine dair eleştirilerimizi de dile getirmiştik.  Sayın Kahveci’nin bazı açıklamalarına yine bu sitedeki bir haberimizde yer vermiştik.  (Sayın Kahveci’nin açıklamalarını yazıyorsunuz da Başkan Vergili , Marzınc’ı davet edenlerden biriydi onu niye yazmıyorsunuz, diyenler oldu. Özellikle onlar ,okumaya devam etsinler. BİZ DOĞRU OLDUKTAN SONRA HER ŞEYİ YAZARIZ.)  Sonuçta  başka yerlerde kurulmak istenen ama kurulamayan bu firma Karabük’e davet edilmişti. Yani başka yerlerde havayı ve çevreyi kirletecek diye  kimi yerde halkın öz tepkisi kimi yerde mahkeme kararları ile kurdurulmayan bu tesis  Karabük’e aldıkları davet üzerine gelmişlerdi. Bu davet edicilerden biri de Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili idi.

                                         VERGİLİ : “MARZINC’I KONUŞMAYA KİMSENİN HAKKI YOK.”

         Başkan Vergili ; davet etmenin yanı sıra MARZINC’in savunuculuğunu da yapmıştı. O dönem yaptığı ve arşivlere giren açıklamaların da MARZINC ‘i eleştirenleri adete fırçalıyor. Marzınc hakkında kimse konuşmasın , Karabük’ü kirleteceğine inanayım ilk mührü ben vururum , diyordu. 

  Başkan Vergili ;  o  dönem Marzınc karşı toplantılar düzenleyen Karabük Çevre Derneği’ne “…Buradan sormak istiyorum Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun Bey sen ne iş yapıyorsun? Sen Karabük’e yeni yapılacak olan yatırımların önüne taş koymak için mi Çevre Derneği Başkanısın Sen yok MARZİNC ne yapar? MARZİNC ne yapacak? Sen bilmeden bunlara taş koymak için mi dernek başkanısın…”  derken  Karabük Ziraat Odası’na da  “ …Ben sebze-meyve nasıl yetişir onu bilmiyorsam Ziraat Odası Başkanı da bu tesis nasıl yapılır , ne kadar çevreye zararlıdır bu konu da ahkam kesmemeli…“diyordu.

 Gelinen süreçte 40’ı aşkın Marzınc işçisi HASTANELİK OLDU VE TEDAVİ GÖRÜYOR. Yarın yanlarına gideceğiz BELKİ BİR KISMI TABURCU OLACAK,  BELKİ HEPSİ TABURCU OLACAK, BELKİ TEDAVİLERİ DEVAM EDECEK, BİLEMİYORUZ…

 Ama onların anlattıklarını    ( Batı Tv olarak 5-6 kez yayınladık)  Karabük duydu/gördü.  Bundan sonra önemli olan Karabük’ün kenti için /işçisi için/ çocukları için/sağlığı için gerekli adımları atmasıdır. Herkese ama herkese bir görev düşmektedir.  Geçmişte kimin nasıl mücadele ettiği ya da etmediğinin artık çok önemi yoktur.

           Şimdi mühim olan bu yeni durumda Başta yöneticilerimizin davranacağı/alacağı /takınacağı tavır ve durumdur. Bakalım bu olaylarla ilgili neler düşünüyorlar ?  Bu tesis diğer kurulamadığı yerlerden neden kovuldu ? ORALARDAN KOVANLAR YENİ BİR TESİSİN KURULMASINA İSTİHDAMA KARŞI ÇIKAN MEMLEKET HAİNİ MİYDİLER? Neyse

    Özetle Karabük’te başta yöneticilerimiz ardından siyasi partiler/sivil toplum kuruluşu   başkanları/ yöneticileri/ üyeleri dünü dünde bırakarak Karabük adına tek yürek/ tek bilek olma vaktidir, vakit.

       Vakit; Karabük’ün geleceği için uyanık olma ve demokratik tepkilerimizi gösterme vaktidir.  Ha  bu yapılmazsa birileri buna önderlik yapmazsa halkta ses vermezse , kimse boşuna uğraşmasın o zaman kardeşim.,  SENİN SAĞLIĞINI/GELECEĞİNİ/ HAVANI /SUYUNU/ÇOLUĞUNU ÇOCUĞUNU  SEN DÜŞÜNMEDİKTEN SONRA İŞVEREN Mİ DÜŞÜNECEKMİŞ .  O  40 KİŞİ GİDER ÖBÜR 40 KİŞİ GELİR.İŞVERENE İŞÇİ Mİ YOK YANİ, Dİ Mİ ?

     

Marzınc, Marzınc, Marzınc… için 4 Yorum

 1. yusuf baskurt dedi ki:

  boyle yuksek risk gurubundaki tesislerin tamamen modernize edilip entegre hale getirilmesi gerekir. tabiki gecikmis olsak da sanayi ulkesi olmayi hepimiz isteriz, lakin saglik elden gittikten sonra hicbir sanayi ve/veya sanayi urunu buna care olamaz. burda marzincle birlikte buyuk bi tehlike olan kardemiri de unutmamak gerekir. gerekenin yayapilmasi icin insanlarin “bilincli” bir sekilde tepkilerini gostermesi sart.

 2. fatih aydemir dedi ki:

  marzingle herhangi bir bağlantım bulunmamakla beraber haberi okuduğumda bilgi eksikliği olduğu kanaatine vardım şöyleki;
  marzinc ne kullanıyor?
  baca tozu yani senelerdir karabüklünün soluduğu havadaki partiküller.
  nereden geliyor bu toz ?
  kardemir den toz toplama ünitesi ve benzeri tesislerden .
  peki daha önce bu toz ne oluyordu?
  soluyorduk …
  peki fabrikadaki çalışma şartlarını bilmem gerekli önlemleri almayana cezanın en ağırı verilmeli lakin kardemir gibi bir kuruluş tozunu sattığı filtreleme sistemini sizce ne zaman kurdu bu memlekete ve marzinc gibi firmalar bu işi yapmazsa toz toplamanında bir anlamı kalır mı?
  tamam yeni sanayileşen toplumuz önlemler geçde olsa alınıyorda aynı duyarlılığı neden marzince göstermiyorsunuz ? birde yolunuz düşerse kocaeli dilovasını dolaşın derim .
  sanayi karabüğe geliyor belediye başkanı destekliyor . fabrika iyi yönetilmemiş suçlu belediye başkanı mıdır ?
  Saygılarımla ;

 3. Okan Küçük dedi ki:

  Bize gönder biz elimizden geleni yaparız.

 4. necati dedi ki:

  Bende orda calistim isten 1.5 ay zor calistim halen daha oksuruyorum egerki bendeki video ve resimleri gorseler mührü vururlar

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle