Hoşgeldiniz  

MARZINC YORUMU

Okan Küçük | 11 Ekim 2013 | Genel, Okan Küçük, Yazar A- A+

    Bilindiği gibi Karabük’te üretime başlayan MARZINC  firması  işçilerinin Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gidip kanlarındaki Kurşun başta olmak üzere bazı ağır metallerin  normalin üstünde çıkması sonucu ilgili firma bir anda Karabük’ün gündemine oturmuştu. Karabük Milletvekilleri Sayın Mehmet Ali Şahin ve Sayın Osman Kahveci’nin takibi   ve CHP  Ankara Milletvekili İzzet Çetin’inde durumu mecliste gündeme getirmeleri sonucunda… (aslında Sayın Şahin; derhal Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı  odasına davet ederek konudan haberdar etmiş ve ilgilenilmesini rica etmiş. Ardından da Sayın Bakan Müfettişleri göndermiş. İşte müfettişlerin Marzınc’e geliş öyküsü tastamam böyle olmuştu,Bunu Sayın Kahveci açıklamıştı.)

*

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın duruma el koymasının ardından  ilgili firmanın bacalarından alınan  kanserojen olarak bilinen dioksinve furan gazlarının normal değerlerin üzerinde çıkması sonucunda tesisin süresiz kapatıldığı Bakanlık tarafından açıklanmıştı.

*

   Ardından firma yetkilileri    dioksin ve furan gazı ölçümlerinin yeniden alınmasını istemişler ve ilgili tesiste bir dizi iyileştirme çalışmalarına başlamışlardı.

*

   Süreci ilk andan itibaren , Hem Batı Tv Genel Müdürü olarak  ,  hem bu haberi yaptığımız karabük ajans78.com un yetkilisi olarak, hem de bir Karabük’lü olarak en başından itibaren takip etmiş, Karabüklünün  haber alma hakkına duyduğumuz saygının gereği olarak tüm gelişmeleri ve işçilerinin söylemlerini  yetkili bulunduğumuz mecralarda ( BATI TV ve karabük ajans 78) dile getirmiştik.

*

    O zamanlar bize sorulan soruların başında, daha önce de olduğu gibi siz yatırıma karşı mısınız ? İstihdama karşı mısınız? İnsanlar işsiz kalsın mı istiyorsunuz ?  şeklinde anlamsız şeyler geliyordu. Ta o zamandan beri  aynı şeyi söylüyoruz. Bunları hem bize bu saçma soruları soranlara  hem de  bize böyle saçma sorular sormayan ilgili firmanın yetkililerine de defaatle söyledik. Biz ne yatırıma , ne istihdama karşıyız ama  konu insan sağlığı ve çevre olunca duyarlılık gösterdik, yaptığımız şey birilerine çook anormal geldi ama aslında normalin anormal , anormalin normal hale geldiği bir durumun içinde bulduk kendimizi. Kimseyi suçlamıyoruz, ya da kimseyle bir derdimiz yok. Biz kamuoyunun gerçekleri öğrenme hakkına duyduğumuz saygının gereği yapmamız gerekeni yaptık.

*

Hem haberci, hem Karabük’lü, en çokta insan olarak…

*

    Gelişmelerin akışına baktığınızda daha sonra kanserojen olarak bilinen dioksin ve furan gazlarının normal değerlerin üzerinde çıkması sonucu zaten Bakanlık ilgili tesisi kapatmıştı.  

*

    Bir taraftan bu kararı nedense hazmedemeyenler vardı. Bizim ekmeğimizle oynamaya çalışmaya çalışanlar oldu. Şahıs  olarak beni mahkemeye vereceklerini  söyleyerek bir nevi gözümüzü korkutmaya çalışanlar  oldu. İlginçtir bizim ekmeğimizle oynamaya çalışmaya çalışanlar da bizi mahkemeler de süründüreceklerini  hakkımız da yüklü tazminat davaları açılacağını söyleyenler de HEP KARABÜKLÜLERDİ. BİZİMKİLERDİ YANİ.

*

   Yani ilgili firma  onları yoğun bir şekilde eleştirmemize rağmen tarafımıza  dava açmadığı gibi  ilgili firmadan gözümüzü korkutmaya çalışan da olmadı, ekmeğimizle oynamaya çalışmaya çalışanlarda ilgili firmadan değildi… 

*

  Ne garip değil mi ? Söylenecek sözün bittiği anlardı o anlar ya neyse…

*

  Konumuza dönerek devam ediyorum. Biz  Karabük’te yüzü aşkın  işçinin Ankara’larda Mesleki Hastalıklar Hastanesi’nde  tedavi gördüğü süreçte , kanlarındaki kurşun başta çeşitli ağır metallerin normalin üstünde çıktığı dönemler de tabi ki seyirci kalamazdık/kalmadık.

*

   İlgili firmanın iletişim sorumluları daha sonra  Karabük’te tüm yerel basını ziyaret ettikleri gibi bizi de ziyaret etti. Biz işçilerin o dönem bize anlattıklarını kendilerine de aktardık, çekincelerimizi ortaya koyduk. Kendileri de, bazı idari eksikliklerin olmuş olabileceğini ama  hem Bakanlığın tespit ettiği eksikliklerin hem de işçilerin ifade ettikleri çeşitli eksikliklerin derhal giderilmeye başlandığını bize ifade ettiler.

*

    Bizim hassasiyetimizi anladıklarını ifade ettiler. Eleştiri hakkımıza saygı duyduklarını,   basın olarak görevimizin eğer bir yanlış varsa düzeltilmesi yönünde uyarı haberleri yapmak olduğunu kendileri bize ifade ettiler. ( Bazı Karabüklüler eleştiri yaptığımız için ellerinden gelse Hz. İsa gibi bizi çarmıha germeye  çalışırken onlar bunları söylediler.) 

*

 Eklediler, eleştiri haberi yaptığınız gibi yarın biz gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra sizi de basın olarak davet ederek tesisimizi gezdireceğiz, o zaman da gördüklerinizi haber yapmanızı rica ediyoruz  sizden , dediler. Bizde kendileriyle düşman olmadığımızı eğer gerekli düzenlemeler yapılırsa bunun da haber değeri olduğunu ve tarafsız gazetecilik anlayışımız gereği o zaman da haber yapacağımızı beyan ettik.

*

  İşte bir önceki haberimizi tarafsız gazeteciliğimiz gereği yayınladık. Yani Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün dioksin ve furan gazlarının normal değerlerde çıktığının haberini yaptık. 

*

 Bknz :    https://www.karabukajans78.com/yeni-degerler-aciklandi/

 *

Şimdi bize ulaşan bilgilere göre Kurban Bayramı sonrasında ilgili tesisin içinde orada çalışan işçiler ve ailelerininde katılacağı bir piknik türü program tertip edilecek, ve orada yapılan tüm düzenlemeler basına da gösterilecek, anlatılacak. Tüm basınla birlikte bizi de davet edeceklerini iletişim  sorumluları bize ilettiler. Daha önce o düzenlemeler için davet ettiğinizde geliriz düşman değiliz, eksiklikler giderilirse o da haber değeri taşır demiştiniz sizi de bu düzenlenecek etkinlikte görmek isteriz dediler…

 *

Biz yine en başta bulunduğumuz yerdeyiz. Ya bu bir siyasinin sloganı ama Sözümüzün Eriyiz, yani.  Ne söylediysek arkasında durur ve sözümüzü yerine getiririz. Telefonda iletişim yetkililerine söylediğimizi yine söyleyelim. Geliriz anladığımız kadarıyla inceleriz, açıklamalarınızı dinleriz ama bir eksiklik tespit edersek Karabük yararına yine haberimizi yaparız, o zaman da , ondan sonra da, dedik hay hay dediler…

*

Belirtelim, dioksin ve furan gazları ölçümlerinin normal değerlerde çıkması  çok önemli bir gelişmedir. Karabük yararınadır , bundan sonraki süreci de izleyeceğiz…

*

Uzadı biliyorum ama bir çok yazmadığımız şeylerin yanında bu  yukarıda yazdıklarımızı da yazmazsak derdimizi/durumumuzu tam anlatamayız…

*

Hoş hala tam anlatabilmiş değiliz ama Karabük kamuoyuna bir daha buradan söylüyoruz. Bu sürecin başından beri herhangi bir hesap içinde olmadık, sadece gerçeklerin peşinde olduk, gerçeği aradık, bugünde durumumuz bu, ve yarında öyle olacaktır.   Bilinsin istedik vesselam…

*

 (Ha bu arada “Dumanlı Kentin Kurşun Yüklü Çocukları” dediğimiz o işçi arkadaşlar ve onların aileleri ne durumda acaba ? Kendilerini kullanılmış ve de en çok sahipsiz hissediyorlar mı acaba ? Sağlık durumları nasıl ? Malesef  ara ara gördüğümüz bir – iki işçi arkadaş dışında  onları da göremiyoruz. Dava açmışlardı, davaları ne aşamada acaba bilemiyoruz ?  Karabük’ün, Karabüklünün o işçi arkadaşlarımızı da unutmaması gerektiğini Mübarek Kurban Bayramı öncesi bir kez daha hatırlatmak istedik.Sonuçta bir nevi ayıptır söylemesi kobay gibi oldular sanki. Şu an çalışanların bir çoğu işlerini ve hatta (yeni düzenlemeler yapılarak eksiklikleri giderilen tesiste) sağlıklarını belki bu arkadaşlara borçlular aslında. Karabüklü işçilerini unutmasın, yani UNUTMASIN!)

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle