Hoşgeldiniz  

Marzinc’in bu inşaatına kim dur diyecek ?

Okan Küçük | 28 Temmuz 2019 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

                 

                   

                   Girişte biraz uzun bir parağrafla süreci başından hatırlatmaya çalışalım. Kurulmaya çalışılan en son yer olan Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesinde halkın yoğun tepkisiyle karşılaşan ve  Bursa 1. İdare Mahkemesinin “yatırımın gerçekleşmesi halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabileceği” gerekçesiyle önce yürütme durdurma ardından da iptal kararı vermesinin ardından Karabük’e DAVET ile gelen , kurulduğu günden bugüne tartışma konusu olan, kurulduğundan 6 ay sonra bir çok işçinin Ankara Mesleki Hastalıklar Hastanesinde tedavi görmesiyle kanlarında normal değerlerin üzerinde kurşun, kadmiyum gibi bazı ağır metallerin bulunduğu ilgili hastanenin kan tahlilleri sonucu tespit edilen ve konunun Dönemin Karabük Milletvekilleri Osman Kahveci ve Mehmet Ali Şahin kanalıyla  ( Kahveci, dönemin Bakanına süreçle ilgili Sayın Şahin’in rica da bulunduğunu açıklamıştı) Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aksettirilmesi üzerine bir nevi baskın denetimle yapılan ölçümler sonucu normal değerlerin üzerinde (dioksin-furan  gibi gazların ki atom enerjisi kurumu tarafından kanserojen olarak sınıflandırdığı gazlardan olduğu ifade edilen…) baca salınımı yaptığı tespit edilip  ilgili  bakanlığın web adresinde  “işçileri zehirlenen tesis kapatıldı” denilerek kapatılan ve  kapatıldıktan 2 ay sonra tekrar açılarak  faaliyetine devam eden Marzinc’te bir süre sonra  belli aralıklarla fabrika da çalışan  2   işçinin ölümüyle  yeniden gündeme gelen, bu ölümlerde  ağır metallerinin etkisi var mıdır iddialarının konuşulduğu  gündeme özetle DAVET ile gelip kurulduğundan bugüne( ilk imzalar 7 Temmuz 2010’da Karabük Valilik makamında dönemin Valisi İzzettin Küçük, dönemin TSO Başkanı Pehlivan Baylan, dönemin ve şimdiki Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin imzaları...) sürekli bir şekilde olumsuz olarak Karabük’te eleştirilen tesisin kurulmaması için geçmişte   40 küsur sendika , dernek bir araya gelmiş Karabük’te 17 Binin üstünde  hayır imzası toplanmış ama başarılı olunamayarak tesis kurulmuştu.

          Bu biraz uzun ama süreci kısaca açıklayan parağraftan sonra gelelim bugünkü haberimizin konusuna. Malum  Karabük’te hep tartışma konusu olmuş olan bu firma en son  Marmara Geri Kazanım Tesisi (MARZİNC) kapasite artırım çalışmaları öncesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu almak için  Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü kanalıyla  halkı bilgilendirme toplantısı yapmak istemiş toplantı vatandaşların yoğun tepkisi nedeniyle iptal edilmişti. 

                        Ek olarak ifade edelim Karabük’te 2. bir Marzinc’in kurulması anlamına gelen bu kapasite arttırma talebinin bazı müdürlükler tarafından olumsuz rapor verildiği ve ilgili Bakanlığa sunulan bu raporların neticesinde ÇED için İZİN VERİLMEYECEĞİ gayrı resmi olarak konuşulurken MARZİNC’in toplantısı halkın protestosu nedeniyle yapılamamışken Marzınc firmasının Karabük OSB’de faaliyet gösteren işletmesinin önündeki  alanda  Bakanlığın ÇED sonucunu bile beklemeden  tesisi büyütmek için inşaat çalışmasına başladığı tespit edildi…

                    Haber merkezimize konuyla ilgili  ” Marzinc, Bakanlığı, kanunu, Karabüklülerin protestosunu hiçe sayıyor, kapasite arttırmasıyla ilgili ÇED Raporu sonucunu bile beklemeden, fabrikasının önündeki alan da saha genişlemesi için hummalı bir şekilde çalışmalar başlamış. Fora kazıklar çakılıyor, Beton pompası var, vinçler var. İnşaat alanına dönüşmüş.  Bu firma hadi diyelim ki, Karabüklüleri afedersiniz sallamıyor. Ama Bakanlığı da mı tanımıyor, kanun – nizam da mı bilmiyor. ÇED Raporu süreci sonuçlanmamışken, süreç belli değil iken nasıl olur da inşaat çalışmasını başlatabilirler. Burası Muz Cumhuriyeti mi ? Bunlar Türkiye Cumhuriyet yasalarından, kanunlarından büyük mü, bunları yetkililer, yöneticiler, Müdürlük, partiler vs. görmüyorlar mı ? ” şeklinde gelen ihbar sonucu Marzinc firmasının önüne iddialar doğru mu değil mi öğrenmek üzere gittik. Orada hummalı bir şekilde çalışmaların başladığını resimlerle ve video ile tespit ettik. Fabrikanın Genel Müdüründen bilgi almak istedik. Fakat hafta sonu  olduğundan yerinde olmadığını öğrendik.

         Şimdi Vatandaş adına soruyoruz…

      Bu tesis  OSB’ den inşaat ruhsatı aldı mı ?  

      Aldı ise bile ÇED RAPORU sonuçlanmadan fabrikasının dışındaki alan da hangi hakka ve yetkiye dayanarak inşaat yapabiliyor ?

       Bu konuda OSB Yetkililerinin  denetleme görevi yok mu ? OSB’den inşaat ruhsatı alan herhangi bir firma istediği gibi inşaat çalışmalarına başlayabiliyor mu ?

           Bakanlığın ÇED Raporu netleşmemişken yapılan bu inşaat kaçak hükmünde olmuyor mu ?( Kaldı ki Bakanlığın ÇED e izin vermeyeceği kamuoyundaki iddialara göre kesin gibi.)

        OSB yetkilileri ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu inşaatı  görmedi  ise,  bu haber den sonra ÇED Raporu olmadan yapılan inşaat için  durdurma ya da yıkım yapacaklar mı ?  Cezai bir işlem uygulanacak mı?

           Hepsinden önemlisi Marzinc firması bize bu konuyu ihbar eden değerli bir Karabüklünün ifade ettiği gibi Karabüklüleri, Bakanlığı, Kanunu-nizamı tanımıyor mu ?

Marzinc

Marzinc Çed Raporunun sonuçlanmasını beklemeden genişletme çalışmasına başlamış. İyi de bu nasıl iş ?

Gepostet von Karabük ajans 78 am Sonntag, 28. Juli 2019

                   Bu haberimizin ardından Valilik başta olmak üzere yetkililerimizin, Milletvekillerimizin  ve Parti Başkanlarının, kaçak inşaat hükmünde olduğu söylenen bu  ek inşaat çalışmasını süratle durduracağını ve gerekli hukuki-cezai işlemleri Karabüklüler adına başlatacağına inanıyoruz.

 

        

     

konuyla ilgili öncceden yapılmış bazı haberler aşağıdadır

42 Marzınc İşçinin Şok İddiaları

CHP İşçinin Yanında…

Marzinc toplantısı vatandaş tepkisiyle yapılamadı


https://www.csb.gov.tr/karabuk-te-iscileri-zehirlenen-tesis-kapatildi-bakanlik-faaliyetleri-607

Marzinc Savaşı Mahalleler de…

MARZİNC SAVAŞI SÜRÜYOR.

VERGİLİ’DEN MARZİNC TOPLANTISI…

Marzinc için Savcılar, Göreve Davet Edildi.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle