logo

Mayıs ayının ilk haftası bol yağışlı geçmesi bekleniyor

Karabük Valiliği tarafından meteorolojik duyuru yapıldı.

Yapılan duyuruda Mayıs ayının ilk haftasının Türkiye genelinde bol yağışlı geçmesi beklendiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Yurdumuz bugün batı bölgelerinden itibaren yağışlı sistemin etkisine girdi. Bu sistem bugün ve yarın (01.05.2020 Cuma) yurdumuzun büyük bölümünde yağışlara neden olurken, 2 Mayıs Cumartesi günü Balkanlar üzerinden yeni bir yağışlı sistemin gelmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta ortasına kadar bu sistemin yağışlarının yurt genelinde görülmesi bekleniyor. 6 Mayıs Çarşamba gününden itibaren ülkemizin yeni bir yağışlı sistemin daha etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hafta sonuna kadar yağışların yurt genelinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Hava Sıcaklıklarında Önemli Bir Değişiklik Olmayacak

Meydana gelmesi beklenen etkili sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlara rağmen hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı kaydedilen açıklamada;

Hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Mayıs ayında görülecek gök gürültülü sağanak yağışların ısınmayla birlikte genellikle öğle saatlerinden sonra meydana gelmesi ve zaman zaman yağışların şiddetli olması beklendiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlayacağı meteorolojik uyarılara dikkat edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir” denildi.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ