Hoşgeldiniz  

Karabük Tabip Odası Başkanı Aksoy’un 14 Mart Mesajı

| 14 Mart 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

Karabük Tabip Odası Başkanı ve MEDİKAR Hastanesi Çocuk Doktoru Hüseyin Avni Aksoy, 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı yayınladı.

Aksoy mesajında;“Saygı değer Karabük Halkı ve Fedakar Sağlık Çalışanları ; Sağlık , sevgili peygamberimiz (Hz. Muhammed s.a.v ) ifade ettiği gibi ‘’ vücutları sağlam olanların başına konmuş bir taçtır.’’ Karabük Tabip Odası olarak İnsanlarımızın sağlıklı yaşaması , sağlığını kaybetmiş olanların da eski sağlıklarına kavuşması gibi ulvi bir görevi yerine getirmek için özveriyle çalışan doktorlarımız ile diğer sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutlar, başarılarının devamını dileriz. Tıp Bayramı’nın ortaya çıkışı, 14 Mart 1827’de İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önermesiyle kurulan ilk Cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kurulmasıyla oluşmuştur. Cerrahhanenin kurulmasıyla Türkiye’de modern tıp eğitimi başlamıştır ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de “Tıp Bayramı” olarak kabul edilmiştir. Tıp Bayramı’nın ilk kutlaması 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da yapılmıştır. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece ilk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Türk Hekimleri olarak her zaman düşüncemiz Vatan mevzu bahis ise gerisi teferruattır , kaldı ki Türk Hekimleri tarihine baktığımızda bunun bir çok örneklerini görmekteyiz. İstanbul Üniversitesi Tıbbiye bölümü 1921’de hiç mezun vermemiştir . Çünkü gönüllü katıldıkları Çanakkale Savaşında 19 Mayıs 1915 Taarruzunda hepsi şehit olmuşlardır. Biz Dr. Hikmet Boran’ın torunları olarak Türk Hekimleri her zaman Vatanının , Milletinin yanında yer alacaktır. Doktorlara yıllardan beri söz verildiği halde , çok düşük olan emekli doktor maaşlarının ve sosyal haklarında iyileştirmenin olmaması ve gene yıllardır sözü edilen ve bir çok mesleğe verildiği halde Doktorlara nedense verilmeyen yıpranma hakkının da verilmemesinin hayal kırıklığıyla bir 14 Mart Tıp Bayramını daha kutlamaktayız.” ifadelerinde bulundu.

Not: Rakamlar her zaman gerçeği yansıtmaz.  Örnek aşağıda…

*

Bu haber 999.999 kere görüntülendi

Çeber’in Tıp Bayramı Mesajı

“LÖSEV Farkındalık Günü”

STK ve Derneklerden 18 Mart Hazırlığı

YUNUS DEĞİRMENCİ , OKAN KÜÇÜK’E KONUŞTU

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle