Hoşgeldiniz  

MEDİKAR Şifa dağıtmaya devam ediyor

Okan Küçük | 04 Ağustos 2018 | Genel, Sağlık A- A+

 

                  Tam teşekküllü çoğu hastanelerde bile yapılamayan, sayılı merkezlerde dahi ancak birçok cerrahi ekibin uzun sürede bir araya gelmesiyle yapılabilecek olan   bir ameliyat Özel Medikar Hastanesi’nde başarıyla  gerçekleştirildi.

           

          Konuyla ilgili teknik bilgi şöyle (Böbrek kanserinin toplar damar yoluyla İnferior Vena Cava adı verilen ana toplar damar içerisinde ilerleme (bu damarın duvarını tutma) hatta kalp boşluklarına kadar uzanma özelliği vardır. Günümüzde görüntüleme tekniklerinde kaydedilen ilerlemeler neticesinde bu tip nadir vakaların teşhisinde artış sağlanmıştır.)

       Bu teknik bilgiden sonra  habere dönelim. Özel MEDİKAR Hastanesinde solunum sıkıntısı olan sol akciğerde zatüre tablosuyla yatırılan 68 yaşındaki Emin Halim Altay isimli hastaya yapılan radyolojik tetkikleri neticesinde sağ böbreğinde tümöral kitle olduğu görüldü. Çekilen MR’da bu kitlenin ana damar içersinden karaciğer içine kadar ilerlediği (ana damar duvarını kısmen tuttuğu) tespit edildi.

             Gerekli hazırlıklardan sonra hasta ameliyata alındı. Operasyonda önce tümörlü sağ böbrek etraf dokulardan ayrıldı. Karaciğerin tüm bağlantıları kesilerek serbestleştirildi. Karaciğer seviyesinde ana toplar damar hazırlandı.                              Bütün ince ve kalın bağırsaklar kaldırılarak ana toplar damar alt ve üst ucu her iki atar ve toplar damarları kontrol altına alındı. Daha sonra hastanın göğüsü açılarak hasta kalp akciğer makinasına bağlandı ve soğutuldu. Dolaşım tamamen durdurularak kalp içinden de destekle aşağıdan tümörlü ana damar duvarıda kesilerek tüm tümörlü uzantılarla birlikte böbrek çıkartıldı.

          Sonra ana toplar damar duvarında oluşan açıklık kalp zarı ile tamir edilerek operasyona son verildi. Hasta Emin Halim Altay Yoğun Bakım Ünitesinde ve Serviste toplam 9 gün takip edildikten sonra taburcu edildi. Yapılan kontrollerinde sorunsuz olduğu görüldü.

             Kalp ve Damar Cerrahi  Doç. Dr. Caner ARSLAN ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Emin COŞKUN “Bu ameliyatın tam teşekküllü çoğu hastanelerde bile yapılamadığını sayılı merkezlerde dahi ancak birçok cerrahi ekibin uzun sürede bir araya gelmesiyle gerçekleştirilebildiğini” dile getirdiler.

              MEDİKAR’ın imkanları sayesinde Emin Halim Altay bey çok kısa sürede hazırlıkların tamamlanmasıyla Kalp ve Damar Cerrahisi, Üroloji, Genel Cerrahi ve tecrübeli Anestezi ekibi sayesinde böyle ciddi komplike bir ameliyatı sorunsuz bir şekilde atlatarak sağlığına kavuşmuştur” dediler.

Ameliyat Ekibi:

Doç.Dr.Caner ARSLAN – Op.Dr.Emin COŞKUN – Op.Dr.Hasan ÖNER

Op.Dr.Mustafa BAŞAR – Uzm.Dr.Hatice KÖSTEKÇİ – Uzm.Dr.Alper İYNEM

Uzm.Dr.Dilek ŞAHİN

 

 

Karabük Özel Medikar Hastanesi Türkiye’de Bir İlke İmza Attı

Medikar Hastanesi Dilehan’ın Hayallerini Gerçekleştirdi

Trabzonlu Öğretim Üyesi Medikar Hastanesinde Şifa Buldu

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle