logo

Metin Kalender’den Vali Gürel’e Ziyaret

Türk Kızılay Kan Bağışçısı Kazanım Birimi Müdürü Dr. Metin Kalender ile Uzman Dinçer Karagöz, Vali Fuat Gürel’i makamında ziyaret ederek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Ziyarette Kan Bağışçısı Kazanımı Birimi Yöneticisi Dr. Metin Kalender, Türk Kızılay’ın faaliyetleriyle ve kan bağış sistemiyle ilgili Vali Gürel’e bilgiler verdi.

Dr. Kalender, “18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler. Sağlıklı bir birey yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır.”diye konuştu.

Kanın üretilemeyen bir doku ve halen tek kaynağının sağlıklı bağışçıların olduğunu ifade eden Vali Gürel, kan vermenin insan sağlığı açısından da önemli olduğunu vurgulayarak kan bağışı yapmanın sadece acil durumlar için geçerli bir ihtiyaç olmadığını, süreklilik isteyen bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ