Hoşgeldiniz  

Metin Yalçın, Marzinc Anlaşmasını Yazdı

Okan Küçük | 12 Şubat 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

                      Yıllar önce , Türkiye’de kurulmak istediği yerlerden bir şekilde kovularak kurulamayan ve Karabük Valiliğinde yapılan imza tönreninde dönemin Karabük Valisi İzzettin Küçük, Dönemin TSO Başkanı Pehlivan Baylan ve Dönemin ve şimdiki Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin imzalarıyla  Karabük Organize Sanayi Bölgesindeki   mevcut yerine kurulan Marzinc , kurulduktan  6 ay kadar  sonra (2013 Temmuz’unda) işçileri zehirlediği gerekçesiyle ilgili bakanlık tarafından kapatılmıştı.

                  2 ay kadar sonra açılan ve faaliyetlerine devam etmekte olan Marzinc , 4 Ekim 2017’de Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin  bir anda “MARZINC’ı söküp, alıp, gitsinler”   diyerek açtığı savaş sonucu  1 ayı aşkındır duruşa geçmişti.

   Gelinen süreçte  Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Marzinc ile 30 Milyon TL’lik bir anlaşma sonucu el sıkıştıkları Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Metin Yalçın’ın  bir haber sitesine yazdığı bir yazıyla ortaya çıktı.

    Yalçın:  “Marzinc’in “ Safranbolu Kanyon Park için 15 Milyon TL,  Karabük’ün farklı mahallelerine yapılacak Kanser Tarama Merkezi, Aile Sağlık Merkezi ve Bilim Merkezi için de 15 milyon lira daha olmak üzere toplamda 30 milyon liralık yatırım yapmasına karşılık belediyenin Marzinc’in giderlerine dökülen betonu, Şubat sonuna kadar sökmesine ve yapması gereken çevre yatırımları için verilen 6 aylık sürenin 2018’in sonuna kadar uzatılmasına karar verilmiştir.”  Dediği yazının bazı bölümleri aşağıdadır…

“Yıl 2017… Ekimin ilk çarşambası… Yer, Kent Meydanındaki Belediye Nikah Salonu…
   
    Başkanlığının bitmesine 1.5 yıl kaldığını, kendi hakkında kamuoyunda dillendirilecek birçok dedikoduyu tahmin etmesine rağmen, bunlara kulaklarını tıkayarak, bu meselenin görev süresi bitinceye kadar, kendisi için tek mesele olacağını kimseyi yanında bulamasa bile tek başına hukuki yoldan mücadelesine devam etmekten asla çekinmeyeceğini da eklemeyi ihmâl etmez..
    Konuşmalar önce yerel basına, ardından ulusal medyaya ve sosyal medyaya yansır. Karabük kamuoyu da sahiplenir; çünkü içten içe herkes muzdariptir hava kirliliğinden. Öyle ya kiminin çoluk çocuğu, kiminin torunu, kiminin sevdiği, kimilerinin de annesi babası vardır zarar görmesini istemediği.
    Ertesi gün sabah saatlerinde işine, okuluna gitmek için yollara düşenler; dolmuşların camlarında, köprülerde, direklerin arasına gerilmiş afişlerde MARZINC’E HAYIR yazılarıyla karşılaşırlar. Afişlerdeki yazıların altında isim olmamasına rağmen, insanların yüzlerine yansıyan gülümsemeden, bu yazıyı kimlerin yazdırdığı anlaşılıyordu. 

     Özellikle MARZİNC konusu gündeme her geldiğinde sayın başkan” Bu meselenin kendisi için şahsi bir mesele haline geldiğini, kimse ilgilenmese bile şahsen mahkemeye başvurarak dava açacağını ve gerekirse Anayasa mahkemesine götürmekten geri durmayacağını” söyler.
     Olayı takip eden herkes umutludur çevre felaketini önlemek için. Başkan direksiyona geçmiş, meclis onu desteklemektedir, kamuoyunun rüzgârı da ondan yana esmektedir. Bu arada Karabük Belediyesi tarafından Marzinc’in logarlarına beton dökülerek tesis devre dışı bırakılmıştır. Güven, had safhaya çıkmıştır. Ok, yaydan çıkmış, fırtınalar kopmuştur. Sonunda şeytanın bacağı kırılmıştır. Marzinc, nihayet kapanacak ve Karabüklüler rahat bir nefes alacaktır.
          Ve yıl 2018… Şubat’ın ilk Çarşambası… Yer, Kent Meydanındaki Nikah Salonu… Aylık meclis toplantısı… Yine rutin konular görüşülür oylanır, kabul veya red edilirken bazıları da komisyonlara havale edilir. Derken gündem harici bir metin gündeme gelir, okunur:
“MARZİNC yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucu belli konularda anlaşılmıştır. BUNA GÖRE:
     ”Belli bir ödeme planı dahilinde taksitlerle ödeme yapmak kaydıyla MARZİNC, 15 milyon lira Safranbolu Kanyon Park için; Karabük’ün farklı mahallelerine yapılacak Kanser Tarama Merkezi, Aile Sağlık Merkezi ve Bilim Merkezi için de 15 milyon lira daha olmak üzere toplamda 30 milyon liralık yatırım yapmasına; buna karşılık belediyenin Marzinc’in giderlerine dökülen betonu, Şubat sonuna kadar sökmesine ve yapması gereken çevre yatırımları için verilen 6 aylık sürenin 2018’in sonuna kadar uzatılmasına karar verilmiştir.”
     Bu anlaşılan maddelerin uygulanıp uygulanmadığı, üç kişiden oluşan bir komisyon tarafından sıkı bir şekilde takip edilecektir. Marzinc atıklarının değerleri, kurulacak sistem aracılığıyla belediyeye düzenli gönderilecek, bu değerler gerekli görüldüğünde Kent Meydanındaki dev ekranlardan yayımlanacaktır. 

     Marzincle yapılan bu sözleşmeye ’’Anlaşılan hükümler, MARZİNC, kanuni ölçülere göre üretim yapmak adına sorumluklarını yerine getirmesi şartıyla geçerlidir.’’ diye bir not düşülmesi de ihmâl edilmez.”
    Fakat bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Karabük Belediye Meclisi tarafından onaylanması gerekmektedir. Oylama yapılır ve kabul edilir.
             Bu “EVET”le birlikte, ülkemizin birçok şehrinden yöre halkının tepkisi sonucu kovulan, KARABÜK’te ise hepi topu 250 kişi ekmek(!)yiyeceği düşünülerek gururla kabul edilen tesis, bir daha asla gitmeyecek şekilde topraklarımıza kök salmış oldu.
Biz kolunu,bacağını kestiğimizi düşünürken meğerse sadece sakalını kesmişiz.
HAYIRLI, UĞURLU OLSUN KARABÜK !!!”” Ak Parti Karabük Belediye Meclis Üyesi Metin Yalçın.

İlgili haber sitesi yaptığı  paylaşımda 

  • “6 aylık süre uzatımının 30 milyon TL ettiği göz önüne alınırsa, Karabüklü 6 ayda aslında  kaç milyon TL’ lik zehirleniyor ?

  • Bunca yaygara Vergili’nin seçim vaatlerine finansman sağlanması için mi yapıldı ve Vergili’nin çevre sevdası 30 milyon TL karşılığında bitti mi ?

  • Karabüklüye sizi kanser ediyoruz ama o kadar da vicdansız değiliz karşılığında Kanser Tarama Merkezi  de yaptırıyoruz mu deniyor ? sorularını akıllara getirdi.” şeklinde yorum yaptı.

  • Şimdi gözler yurt dışında olan  Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ye çevrilmiş durumda… Vergili’nin yurt dışı dönüşü konuyla ilgili açıklama yapacağı öğrenildi…

 

“MARZİNC’İ SÖKÜP ALIP GİTSİNLER.”

Feyzioğlu: “Çünkü bu proje 2013’te  pkk’yla elele faaliyet yürüten, fetönün hepimiz tarafından bilinen projesidir.”

Okan Küçük Yorumluyor… KARABÜKLÜLERİN ŞEHİT UĞURLAMASI TÜRKİYE’DE GÜNDEM OLDU.  KARABÜK SPOR’DA ŞİRKETLEŞME…BİNDE 2’LER VE ÇAĞRI GÜLEÇ’İN EŞBAŞKANLIK TEKLİFİ. YOLBULAN AİLESİNİN İŞİN BAŞINA GEÇMESİ ŞART, DEĞİL Mİ  ?  ŞEFİK DİZDAR, RABBENA HEP BANA MI DİYOR ? 12.02.2018

Birleşik Metal İş, İşçilerle Nöbette

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle