logo

Milletvekili Güneş TBMM’de Karabük’ü Konuştu

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş TBMM Genel Kurulu’nda Karabük’ün İl oluşunun 25. yıl dönümü ile ilgili söz aldı.

Demirçelik Fabrikalarının geçmişi, bugünü ve Karabük turizmi ile ilgili konuşma gerçekleştirdi.

Demir-Çelik fabrikalarının 90’lı yıllarda yaşadığı zor günleri değerlendiren Güneş; Kardemir’in Karabük halkının özverisi ve fedakarlığı ile ayakta kaldığını ve AK Parti iktidarı ile yeniden kendini yenileyerek ilkleri gerçekleştirdiğini vurguladı.

Ayrıca TBMM kürsüsünden tüm Milletvekillerini Karabük’e davet etti.

Konuşmasının devamında ise Karabük’ün şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte seyrettiği kentlerden birisi olduğunu ifade eden Güneş;

6 Haziran 1995 yılında 250 bin nüfusa ulaşan Karabük; Zonguldak’tan Safranbolu, Yenice ve Eflani, Çankırı’dan da Eskipazar, Ovacık ilçelerini bünyesine alarak ülkemizin 78. ili olmuştur. Karabük, ülkemizde şehirleşme ve sanayileşmenin birlikte seyrettiği kentlerden birisidir. Karabük halkı ilk Türk Demir ve Çeliğini üretmenin haklı gururunu yaşamıştır. Karabük ve Demir-Çelik fabrikaları Genç Cumhuriyetin sanayileşme atılımlarına ilk günden itibaren okul ve rehber olmuştur. Ancak, İlk göz ağrımız Demir-Çelik Fabrikaları 90’lı yıllarda alınan 5 Nisan kararları ile kapanmanın eşiğine gelmiştir. Aynı tarihli kararla Demir-Çelik fabrikaları özelleştirilirken, Karabük’ün de il olması kararı alınmıştır. 1 Lira Sembolik bedel ile Karabük halkına satılan Demir-Çelik Fabriklarının içinde bulunduğu durum; şehrimizin il olmasına rağmen sevincimizin buruk yaşanmasına neden olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Nüfusunun 5 katı üzerinde turisti ağırlıyor”

Karabük’ün turizm alanında önemli bir yere sahip olduğuna da değinen Güneş, şunları kaydetti:

Karabük ve çevresinin özellikle turizm alanında önemli bir yeri vardır. Yılda 1.5 milyon dan fazla insan ilimize gelerek hem tarihi dokuyu hem de doğal güzellikleri görme imkanı bulmaktadır. Karabük her yıl nüfusunun 5 katı üzerinde ziyaretçiyi misafir etmektedir. Karabük için bu çok önemli bir değerdir. Tarihin canlı kaldığı Safranbolu tarih kokan dokusuyla en büyük ilgiyi kendisine çekmektedir. Geçtiğimiz yıl faaliyete açtığımız Karaağaç Keltepe Kayak Merkezi hem bölgemizden hem de ülkemizden kayak severlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bakla Bostan Milli Parkımız, Sarıçiçek Ören Yeri, Ulu Yayla, yeşil Yenicemizin Ihlamur Ormanları, doğa severler ve kampçılar için bulunmaz mekânlardır. Bunu en iyi bilen buralara ziyarete gelen misafirlerimizdir. Ovacık Kaya Mezarları, Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti, Gölleriyle meşhur Eflanimizin masmavi göletleri; tüm güzellikleriyle ülkemizin dört bir yanından yine ziyaretçi çekmektedir. Son yıllarda Valiliğimiz ve Belediyelerimizin katkılarıyla ilimizin doğal güzellikleri daha çok tanınmakta ve bu güzellikler kendine has turist kitlesi oluşturmaktadır.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ