logo

MÜSİAD’da Cengiz Ünal Dönemi Başladı

MÜSİAD Karabük Şubesi 4. Olağan Genel Kurulu bugün MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman KAAN’ın katılımıyla  By Fatih Vip Salonu’nda gerçekleştirildi.

 İşadamı Cengiz Ünal başkanlığında tek aday ve tek liste ile gerçekleşen genel kurul da Ünal başkanlığı’ndaki yönetim kurulu asil üyeleri şu isimlerden oluştu.

 Cengiz Ünal, Remzi Özçelik, Orhan Esen, Suat Aksu, Aydın Saray, Şenol Kuru, Murat Sönmez, Mustafa Köşker,Fatih Erdem, Çelen Uygar As.

 2013’ten beri MÜSİAD Şube Başkanlığı görevinde bulunan, sağlık sorunları nedeniyle yeniden aday olmayan ve bugün yapılan genel kurulla görevi yeni başkan Cengiz Ünal’a devredecek olan Ahmet Nur, kongre de yaptığı konuşmada, Genç MÜSİAD’ı kurarak , Karabük’e başarılı gençleri kazandırmaktan gurur duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: “

“MÜSİAD Karabük macerası   3 Aralık 2013’te başladı. O tarihte kendine güvenen 10 kişi ile yola çıktık.  Beraber görev yaptık. Görev süremizde çok zorluklarla karşılaştık. 17/25 Aralık’ı yaşadık. Tam kendimizi toparladık derken 15 Temmuz’u yaşadık. Hiçbir şey yapamadıysak bile Genç Müsiad’ı kurduk, Karabük’e çok başarılı gençleri kazandırdık, bununla gurur duyuyoruz. Acısıyla tatlısıyla MÜSİAD misyonuna, vizyonununa uygun hizmetler yaptığımıza inanıyorum. Tabi yapamadıklarımız var. Görevi, yerine gelecek başkanı yetiştirmek olan bir başkan olarak,  başkan yardımcımız olan Cengiz Bey’e  sizlerin oyları ve genel merkezimizin tensipleriyle görevi devredeceğim. Buradaki arkadaşlarımız beraber görev yaptığımız arkadaşlarımız. MÜSİAD’a benden daha iyi hizmet edeceklerine daha iyi yerlere getireceklerine inancım tam. Bana da  akıl/fikir sormaya geldiklerinde kapımız açık. Arkadaşlarımızla beraber olacağız. Görev süremizde bize destek veren Valimiz, vekillerimiz, kurum müdürlerimiz ve basın mensuplarına teşekkür ediyorum.”

 “Gittiğimiz Yerler De İşsizlikten Çok İşçisizlik Var.”

 MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan yaptığı konuşmanın bir bölümünde  2020’de pandemiyle birlikte ekonomi başta olmak üzere zor bir yılı geride bıraktıklarını  ifade ederek, Türkiye’nin tüm dünyanın yaşadığı bu sıkıntıların ardından bir toparlanma grafiği çizerek hareket ettiğini söyleyeyelim, diyerek;  “Özellikle kapasite kullanım oranları çok ciddi şekilde çalışıyor. Ben şu an da 66. İldeyim geçen sene Haziran’dan beri dolaşıyorum 140’ın üstünde firma gezdim ve bunu bizzat gördüm. İmalat sanayimizde özellikle son 2 çeyrekte kayda değer bir şekilde yatırım yaptığınıda  ifade edeyim. Ki bugün açıklanan işsizlik rakamlarında %2.5’luk bir azalma olduğunu da gördük. Gittiğimiz her yer de işsizlikten ziyade işçisizlik var. Yani üreticimiz, sanayicimiz nitelikli işçiyi bırakın vasıfsız işçiyi bile bulamadıklarından bize şikayet ediyorlar.” Dedi.

“Kendi Kendimize Yeteceğiz Ve Parayı Emtia Unsuru Olarak Görmeyeceğiz.”

Türkiye olarak enflansyonist baskıyı zorlayan  iki temel etkinin en yakın zamanda bertaraf edilmesi gerektiğini vurgulayan Kaan, Bunlardan birincisinin, kendi kendine yetmek olduğunu söyledi.

Kaan: “ Türkiye’nin 175 milyar dolar ara malı ithalatı var! Ne yapacağız? Bir araya gelip bu ürünleri kendimiz üreterek mümkün olduğunca dışa bağımlılığı azaltalım. Diğeri , parayı bir emtia unsuru olarak görmekten vazgeçeceğiz. Ne demek istiyorum. Bugün kağıt paramız Türk Liramız var. İnsanımız bu kağıt parayla gidip bir başka ülkenin kağıt parasını satın alıyor. Bir mal mı, emtia mı değil. Niçin alıyoruz ? Gelecek vadeli bir vaat senedi gibi görüyoruz. Bir emita haline getiriyoruz. Bunu yapmayacağız. Elde tuttuğumuz dövizi, altını, faiz veya katılım paylarındaki paralarımızı değerlendirebileceğimiz yeni ve güvenilir yatırım olanakları sağlamamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

“Aslında Türkiye’de Likidite Sorunu Yok.”

 Şuan da yaklaşık 235 milyar dolar döviz olarak bankalar da  paramız olduğunu vurgulayan Kaan; “ Ayrıca faizde de çok ciddi para var. Aslında Türkiye’de likidite sorunu yok. Herkesin parası var. Sorun ne, proje geliştirip projeleri menkulleştirileceği girişim sermaye fonları kurmamız gerekiyor ve bu fonlar üzerinden ortaklık kültürünü pekiştirerek Türkiye’de üretimi teşvik eden projeleri yerine getirmemiz gerekiyor. İlk çeyrekte %7‘lik bir büyüme sağladık, biz bunu pandemiden çıkış olarak görüyoruz. İkinci çeyrekte büyüme rakamının %15’in üzerinde çıkacağını bekliyoruz. Bunun sürdürülebilir olması için  bizim üretimi temel esas olarak zihnimize yerleştirip bu şekilde çalışmaktan geçtiğini ifade etmek istiyorum.” Şeklinde konuştu.

MÜSİAD Genel Başkanının ardından yeni Başkan Cengiz Ünal’da bir konuşma yaptı. Ünal’ın konuşmasının tam metni aşağıdadır.

 “Sayın Genel Başkanım, MÜSİAD Genel Merkezi Yöneticileri ve üyeleri, Karabük protokolü,İş Dünyası ve STK’ların Değerli Başkan ve Temsilcileri, Değerli MÜSİAD Üyeleri ve Dostları,Değerli Basın Mensupları,MÜSİAD Karabük Şube Başkanlığı 4. Olağan Genel Kurulumuzda hepinizi saygıyla selamlıyorum; hoş geldiniz.

Öncelikle ekibime ve şahsıma gösterdiğiniz teveccühten ötürü şükranlarımı sunuyor, yapmış olduğumuz Genel Kurulumuzun hepimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Bizler, ülkemizin üreterek büyüyen bir yapıya kavuşması için var gücüyle çalışan iş insanlarıyız. Enerjimizin büyük bölümünü, Türkiye’nin geleceğini, geçmişinden aldığı o kıymetli mirasla, kadim medeniyetinin gücüyle inşa edebilmek için harcıyoruz. Bütün çabamız, derdimiz ve gayemiz budur.

MÜSİAD; erdem, yüksek ahlak ve güven temelinde yükselen bir iş dünyası tasavvuruyla yürütülen bir Medeniyet Davasıdır. Her birimizin, doğduğu topraklara, bu toprakların gelecek nesillerine, milletimize borcumuz var kıymetli dostlar. Attığımız her adımı, bu sorumlulukla planlamak zorundayız. Yürüttüğümüz ticari faaliyetlerin yanı sıra, güçlü fikir teatileri gerçekleştiriyor, bunların çıktılarını, ekonomi yönetimimiz, politika yapıcılar ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.

MÜSİAD, bütüncül kalkınmayı sağlayabilmenin önemli koşullarından biri olan bölgesel kalkınmada kilit noktadadır.

Faaliyetlerimizi gönüllülük, tarafsızlık ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürüyoruz. Ülkemizin gelişmiş ülkeler arasında yerini almasını amaçlayan bir perspektifle çalışıyoruz. Ana faaliyet alanımız ise ekonomik büyüme, bölgesel kalkınma ve sosyal gelişme.

Memleketine sevdalı iş insanları olarak, bizlerin de üzerine düşen vazifeler var. Gördüklerimizi, işittiklerimizi aktarmanın ötesinde bizler, elimizi taşın altına koymak zorundayız.

Günümüzde şirketler, artık sadece kârı hedeflemekten çıkmış, toplumun sosyal, kültürel ve siyasal birçok sorunu ile ilgilenir hale gelmişlerdir.

Dünyada güçlü bir dönüşüm yaşanıyor. Ekonomide ve ticarette rekabet koşulları değişiyor. Bambaşka bir dünya düzeni kuruluyor. MÜSİAD, Dünyadaki siyasi ve ekonomik değişime uyumlu olarak aynı zamanda dünyaya ve ülkemize model olacak, güneş katmanlı yapı modeli ile kendini 2023’e hazırlıyor.

Bizler, yeni dönemde de sahanın nabzını tutarak toplamış olduğumuz tüm verileri, başta üyelerimiz olmak üzere ülkemizin menfaatleri doğrultusunda işlemeyi ve üretmeyi sürdüreceğiz.

Bizler, ülkemizin içinde bulunduğu realitenin farkındayız, önümüzdeki zorlu süreci doğru okuyor, analiz ediyoruz. İş insanları olarak, bu süreci nasıl atlatacağımızı da iyi tahlil ediyoruz. Cesur olacağız. Yatırımdan ve ticari faaliyetlerimizi çeşitlendirmekten korkmayacağız.

Tüm Karabüklü hemşerilerimizi birlik olmaya, beraber olmaya güçlü bir takım olarak çalışmaya davet ediyorum.

Biz burada, iş insanlarımıza hizmet üreteceğiz. Özellikle, Karabük’ten ne alırız değil, Karabük’e ne yapabiliriz anlayışında olacağız. Çok kıymetli Karabüklü işadamlarımızla bir araya gelerek, ortak akılla bir konsorsiyum oluşturup, iş ve istihdama yönelik bir üretim merkezini hayata geçirebiliriz. Kısaca, üretmek için var olacağız tüketmek için değil. İnsan odaklı ve her şey Karabük için anlayışıyla hareket edeceğiz. Öteleyen ve ötekileştiren değil, birleştiren ve kucaklayan bir anlayış içerisindeyiz. Yol haritamızın temelinde birlik beraberlik vardır. Gönlümüzde açık, kapımızda açık.

Geldiğiniz ve bu sorumluluğu bizimle paylaştığınız için şükranlarımı sunarım. Beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor, hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.”

Ünal’ın konuşmasının ardından genel kurul programı  sona erdi.

MÜSİAD’da Cengiz Ünal Dönemi Başladı

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ