Hoşgeldiniz  

Mustafa Şahin… Yabancı Menfaatlerin Kürek Mahkûmu Türk Aydını

sahinmustafa (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 02 Eylül 2017 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

“Millet, …maziden gelip halden geçerek istikbale akan bir nehir gibidir. Milleti yaşatan hayati kuvvetler onun mazisinde gömülüdür. Bu kuvvetler halin hayat tarlasını suladıktan sonra yine kaybolmaz, toprağa gömülmezler, istikbali de onlar yaratırlar.”[1]

Bu günü açıklamak için, dünü bilmek zorundayız. Bu günü akıllı değerlendirebilmek, yarına gerektiği gibi hazırlanabilmek için tarih şarttır.

 “Bir toplumun içinde debelendiği zorunlulukların nedenleri tarihin derinliklerinde bulunduğu gibi, kurtuluşunun yolları da, tarihin derinliklerinden gelir. Çağımızın üstün yaşama çizgisine erişebilmek için gözlerimizi Batı’ya dikip burnumuzun dikine gitmek ancak bizi çukurdan çukura düşürür.”[2]

Bugünkü medeniyetimizin ve kültürümüzün arkasında büyük bir tarih vardır.”[3] Karşımızda olanlar da yanımızda bulunanlar da bizi tarihi hüviyetimizden tecrid ederek düşünmüyorlar. Düşünmezler, düşünemezler.

Nitekim Yahudi asıllı Alman Neumark’a Türk öğrenciler sormuşlar: “Hocam Avrupalılar bizi niçin sevmiyorlar? Müslüman isek, İslamiyet’i Arap ve Farslardan aldık. Hatta bize duydukları kin kadar onlara duymuyorlar.”

Neumark, gülümseyerek şöyle cevap vermiş:

“Siz olmasaydınız, İslamiyet Avrupalıların gitmek zahmetine katlanmadıkları Hicaz çöllerinin bazı bölümlerinde kalırdı.

Siz olmasaydınız, Anadolu ve Kuzey Afrika kesinlikle Avrupalıların olurdu.

Siz ruhunuza kavuşup tekrar ayağa kalktığınız gün, Avrupa’nın durumu çok şüpheli hale gelir, Batı’nın tarihi yeniden yazılır.

Batı ve Batı’dakiler, bunu biliyorlar…

Bunu bilmeyenler içimizdeki yabancı menfaatlerin kürek mahkûmu Türk aydını…

O hala kendisinin farkında değil…

   Mustafa ŞAHİN

  Maarif Müfettişleri Başkanı

[1] TOPÇU, Milliyetçiliğimizin Esasları, Dergâh Yay. S:17

[2] TAHİR, Türk Düşüncesinde Batlılaşma, Çağdaşlaşma ve Modernleşme, Türkiye Günlüğü, Mayıs, Sayı–2, S:55

[3] ARVASİ, Türk İslam Kültürü, Cilt-l, 5.Baskı, Burak Yay, S:29

*

 

Bu haber 2.826 kere görüntülendi

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle