logo

Mustafa Şahin…Annemin Son Yemeği


Mustafa Şahin

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
karabukfarkligazete@hotmail.com

Diyebilirim ki annemin ömrü bize bakmakla, bizi büyütmekle geçti. Tam yedi evlat büyütüp yetiştirmek kolay mıydı? Onun ki, evlatlarına adanmış bir ömürdü. Kendisi sıkıntı çekse de bizlere hiç sıkıntı çektirmedi.

Cennetin kapısını cömertler açacak diyen annem kapımıza gelen hiç kimseyi eli boş çevirmezdi.

Sayılı günler çabuk geçer derler ya yıllar çabucak geçivermişti. Daha dün emekleyen bizler büyümüş yurdun dört bir yanına dağılmıştık. Yazdan yaza annemizin evine gelişimiz annem için bir bayramdı. Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir diyen yanlış söylemiş. Çünkü bu sözü söylerken annelerin yüreğini hiç hesaba katmamış. Zira her ne kadar aynı kalmazsak ta bizi bekleyen annelerimizin yüreği hep aynıydı. 

Annem Emine Hanım, hep dualarla karşılayıp, dualarla uğurlardı. “Ya Rabbi evlatlarımı hayra yakın, şerre uzak eyle, beni onlara yük eyleme” diyerek dualar ederdi.

Her fani gibi annem de artık gitme zamanın geldiğini hissetmiş. Rahatsızlanınca kendisini hastaneye götürmek isteyen kardeşime; “Dur yavrucuğum acele etme. Bir kap yemek yapayım ondan sonra gideriz.” demiş.

Küçük kardeşimin ısrarına rağmen yemeklerini pişirip dolaba koymuş sonra; “Şimdi gidebiliriz” demiş.

Hastane de gerekli tetkikler yapılıp, filimler çekilmiş, iğneler vurulmuş ancak her zaman ki gibi tedbirin takdire faydası yokmuş.

Hani derler ya kaplumbağa hızıyla gelir sevinçli haber, lakin kara haberin çabuktur ayağı diye. Kara taşlı, kara şehirden gelmişti kara haber şimşek hızıyla.

“Her ölüm erken ölümdür.” demiş şair, ne kadar da haklıymış. Hangi yaşta olursa olsun her ölüm vakitsiz ve erken…

Yıkmıştı hepimizi annemin ani ölümü. Son görevimizi ifa ederken tarifsiz acılar içindeydik. Mezarlıktan annemizin, anılarla dolu evine sessizce, büyük bir hüzünle gittik gitmesine ama ‘yavruuum Hanif’im’ diyen annemin o şefkat dolu seslenişi artık yoktu.

Annemin ‘yavruuum’ diye seslenişi artık yoktu ama ne bana söylediği ninniler gitti kulağımdan ne de verdiği öğütler… 

Aç, susuz geçen yorucu hüzün dolu iki gün geçirmiştim. Acıktığım söylediğimde kardeşlerim dolapta yiyecek bir şey var mı bakıver dediler. Dolabı açtığımda annemin hastaneye gitmeden bizim için yaptığı yemekleri gördüm. Koyarken yemekleri masaya gözyaşlarına boğulduk.

Ah anneciğim! Hakkın öyle çok ki ödenmez. Hasta halinle bile uzak yoldan gelen bizler için, en sevdiğimiz yemekleri yapıp dolaba koymuşsun.

Bayram sabahlarında çağırırdın ya bizi sofra başına.

Yine çağırmışın bizi…

Yüreğinle pişirdiğin, son yemeğine…

Mustafa Şahin…Annemin Son Yemeği

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Mustafa Şahin…Annemin Son Yemeği” için 4 Yorum

 1. Ramazan AYDEMİR : diyor ki:

  Mustafa anneniz vefat etmiş,yazından öyle anladım. Çok üzgünüm Allah(cc) mekanını cennet eylesin,Sizlere sabırlar versin

 2. Ali veli : diyor ki:

  Hocamız kendi çalışmalarıyla hem ilimiz hem de ülkemiz eğitimi için çok olumlu çalışmarı olmuştur. Ellerinden öperim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okan Küçük Yorumluyor.04.07.2022

  04 Temmuz 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Asgari Ücret Zammı Hayırlı Olsun. 2022 Ocak’ta  asgari ücrete yapılan zam ile asgari ücret 4 bin 253 lira olmuştu. 1 Temmuz itibariyle asgari ücrete  yapılan zamla birlikte yeni asgari ücret tutarı 5 Bin 500 TL olarak belirlendi. Hayırlı olsun diliyorum.  İşverene de 100 TL Destek Verilecek. Asgari ücretliler yeni zamla birlikte 5 Bin 500TL maaş alacak. İşveren anlamında bakıldığında 1 asgari ücretlinin işverene maliyeti SGK Primi ve İşsizlik sigortasıyla birlikte 7 Bin 603 TL olacak. Devlet işçi başına 100TL destek verecek işver...
 • Okan Küçük Yorumluyor.29.06.2022

  29 Haziran 2022 Ekonomi, Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Kısa Çalışma Ödeneği Ve Sektörel Teşvik… Dünkü yorum haber de “Demir Çelik Sektöründe Neler Oluyor ?” başlığıyla Karabük’te demir çelik sektöründeki İşten çıkarmaları gündeme getirmiştim.  Demir çelik sektöründe sıkıntı var. Şura da 2-3 ay öncesine kadar amiyane tabirle çuvalla para kazanan sektör şimdi dip yapmış durumda. Bu sıkıntı da maalesef işçiye yansıyor ve işten çıkarmalar oluyor. Biraz daha devam edecek gibi maalesef bu üzücü durum. Birçok gerekçesi var ama UKRAYNA -RUSYA Savaşı sonrası Rusya,  ABD ve AVRUPA ülkelerind...
 • Okan Küçük Yorumluyor.27.06.2022

  27 Haziran 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Vali Gürel, Parke Taşı Konusunu Açıkladı. Karabük Organize Sanayi Bölgesinde yol yapımında parke taşlarının kullanılmasıyla ilgili önceki yorum haberler de “Konuyla ilgili çevrelerin hatta konuyla ilgisiz çevrelerin bile ağır tonajlı araçların kullandığı ilgili yol da parke kullanılmasının çok yanlış bir karar olduğunu, oraya harcanan paraların heba edildiğini  düşündüklerini ifade etmiştim. Edindiğim dolaylı bilgilere göre aslında parke işinin yanlış olduğu konusunda itirazlar olmuş ama konu tamamen  Sanayi ve Teknoloji Bakanl...
 • Okan Küçük Yorumluyor.24.06.2022

  24 Haziran 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Parkeler Tüm Türkiye’deki OSB’lere Döşenecekmiş… Karabük Organize Sanayi Bölgesinde yol yapımında parke taşların kullandığını birkaç kez yorum haber de yazmıştım. Konuyla ilgili çevrelerin hatta konuyla ilgisiz çevrelerin bile ağır tonajlı araçların kullandığı ilgili yol da parke kullanılmasının çok yanlış bir karar olduğunu, oraya harcanan paraların heba edildiğini  düşündüklerini ifade etmiştim. Kaldı ki parke taşlar daha yapılırken bazı yerlerde şimdiden bozulduğunu, kırıldığını- eğildiğini falan görmek mümkün. Yani bu işin tekni...