logo

Niyazi Güneş’in 23 Nisan Mesajı

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş TBMM’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında Mecliste basın toplantısı düzenledi. Milli mücadele döneminin önemini vurgulayan Güneş, Milli mücadele haklı bir davanın, var olma savaşıdır. Varlığı boyunca ruhunda ve kalbinde en derin vatan sevgisiyle dolu olan Anadolu insanı genci yaşlısı, kadını erkeği bu kutlu mücadelede bizzat cepheye koşmuş, vatanını can siperhane savunarak düşmana geçit vermemiştir.” Dedi.

Güneş, yarın başlayacak olan Ramazan ayının hayırlar getirmesini diledi.  Ramazan ayı yapılacak ibadetlerin yanı sıra tefekkür etmenin de önemli bir erdem olduğunu söyleyen Güneş’in açıklamaları şöyle.

 “ Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Ecdadımız, bir asır önce tarihte örneğine rastlanmamış işgale karşı zorluk ve inançla kazandığı bağımsızlık mücadelesini Türk Milletinin iradesini arkasına alarak taçlandırmıştır.

Milli mücadele haklı bir davanın, var olma savaşıdır. Varlığı boyunca ruhunda ve kalbinde en derin vatan sevgisiyle dolu olan Anadolu insanı genci yaşlısı, kadını erkeği bu kutlu mücadelede bizzat cepheye koşmuş, vatanını can siperhane savunarak düşmana geçit vermemiştir. İşgalcilerin ve destekçilerinin karşısına tereddüt etmeden çıkarak, her türlü takdire şayan bir direniş göstermiştir. ( Düşman Polatlıya Haymanaya kadar gelmişti. Milletimiz varlık yokluk mücadelesi verdi. Dişini tırnağına takarak bu mücadeleyi kazandı.) Türk Milleti olağanüstü şartlarda kurduğu meclisiyle yurdunu kimseye çiğnetmeyeceğini gösterdi.

Milli mücadelenin başlangıç safhası olan Amasya Tamimi’nde de ifade edildiği gibi İstiklalimizi, milletimizin azmi ve kararlılığı kurtarmıştır.

23 Nisan 1920’de Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından Ankara’da yakılan “İstiklal Ateşi” Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yüz yıldır Milletimizi birbirine kenetlemiştir. Bugün de birlik ve beraberlik heyecanımızı tıpkı Kuvay-i Milliye ruhuyla ilk günkü kadar muhafaza etmekteyiz.

Değerli arkadaşlar, üzerinde yaşadığımız topraklarda milletimiz bir çok zaferi, coşkuyu, hüznü asırlardır yaşamış ve yaşamaktadır. Bu topraklarda yaşamak her zaman bedel ödemeyi göze almayı gerektirmektedir. üstümüze düşen görev millet iradesini çiğnemeye yeltenen her türlü tuzağa karşı dün olduğu gibi bugün de uyanık olmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kurtuluş mücadelesini zor şartlar altında büyük bir kararlılıkla sürdüren bata Başkomutan ve İlk Meclis Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o günkü Milletvekillerimizi, komutanlarımızı, askerlerimizi, basın mensuplarımızı, şehit ve gazilerimizi, rahmet, minnetle ve saygıyla yad ediyorum,

Gazi Meclisimizin 100 yılını kutluyor, nice yüzyıllar diliyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu olsun…

     Kıymetli basın mensupları,

İnsanlığın zorlu bir süreçten geçtiği günleri yaşıyoruz. Çin’nin Vuhan eyaletinde başlayan covid-19 virüsü tüm dünyayı olduğu gibi coğrafyamızı da kısa sürede etkisi altına aldı. Bu suretle insanlığı istisnasız her alanda tehdit eder hale geldi.

Bu süreçte günlük hayatımızda olağan dışı değişimler yaşandı yaşanmaya da devam ediyor. Dışarı çıkamıyoruz, sevdiklerimizle bir araya gelemiyoruz, mesleklerimizi rahatlıkla icra edemiyor, ibadet yerlerimize giremiyoruz, evlerimizde, odalarımızda tek başımıza haftalar geçiriyoruz. Bu süreç dünyaya yalnız geldiğimizi ve yalnız döneceğimizi her an yakınımızda olan yüce Mevlâ’nın olduğunu hissettirmekte ve göstermektedir.

Arkadaşlar, yarın Mübarek Ramazan ayının ilk günü. Yaradılış amacımız, yaratana itaat ve ibadet, yaratılana saygı ve sevgidir. Yıl içerisinde insanların gönüllerinin yumuşadığı, rahmet kapılarının açıldığı geceler, günler ve aylar bulunmaktadır. Bunlardan biri de Peygamber efendimizin “öncesi rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş” dediği Ramazan ayıdır. Bu ay inananlara fazilet ve olgunluk kazandıran, başka bir deyişle ruhumuzu beslemek için bedenlerimizin aç bırakıldığı bir aydır. Oruç yaradan ile kul arasındaki sevginin doruğa çıktığı, her türlü gösteriş ve riyanın en aza indiği kalpten bir ibadettir. Bu ay Oruç ayı, Kur’an Ayı ve Gönül Eğitimi ayıdır aynı zamanda. Anadolu erenlerinden Yunus Emre, Mevlana, Hoca Ahmed Yesevi ve Hacı Bektaş Veli, Peygamberimizi ilham alarak Ramazanı gönül ehli yapma, sevgi ve rahmet ayı olarak değerlendirmişlerdir.

Bu ayın en büyük ibadetlerinden biri de tefekkür etmektir. Yani düşünme ile hem hal olma zamanıdır. Günümüzde karşılaştığımız birçok dünyevi sorunun, sıkıntıların, kötülüklerin neden ve nasıl meydana geldiğini düşünmek bizler için ve dünyamız için erdemli bir davranış olacaktır. 60 – 70 yıllık hayatımızda insanlık tarihinde yaşanan bütün acı ve tatlı olayların Rabbimiz tarafından bizlerin de yaşantısında olmasına ancak hikmetine de takdirini de razıyız diyebilmeliyiz.

İçerisinde olduğumuz küresel boyuttaki bu karanlık dönemi, aczimizi ve sınırlılığımızı unutmaksızın ancak dayanışma ve işbirliği içinde özlediğimiz günlere ulaştırabiliriz. Yeter ki Aklı ve ilmi rehber edinerek, önlemlere ve tedbirlere riayet edelim.

Covid 19 salgınının başladığı ilk günden bugüne kadar büyük bir özveri ile mücadele eden Sağlık Bakanımız başta olmak üzere en alt kademesinden en üst kademesine kadar tüm sağlık ordumuza şükranlarımızı sunuyoruz. Bu salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyorum.

Bu duygularla Ramazan ayının evlerimize huzur, bereket, ülkemize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ