logo

Öğrencilere Müjdeli Haber..

Karabük Belediyesi tarafından yapılan “Kitap Kafe”nin açılışı yapıldı.

Karabük Belediyesi tarafından 100. Yıl Mahallesi’nde yapımı tamamlanan “Kitap Kafe”nin açılışı törenle yapıldı. Törene KarabükValisi Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 
Törende konuşan Karabük Valisi Gürel, bugünün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu hatırlattı. Bugünü engellilerin bu güzel gününü kutlamaya, farkında olmaya, onları anlamaya çalışarak geçirdiklerini ifade eden Gürel, “Biraz öncede yine kardeşlerimizin eğitilmesi sürecinde nelerle karşılaşılabiliyor, neler yapılması gerektiğiyle ilgili bir kısım eğitim faaliyetlerindeydik. Öncelikli olarak onların gününü kutlamak istiyorum” dedi. 

100. Yıl Mahallesi’nin üniversitede okuyan gençlerin bulunduğu bir bölge olduğunu aktaran Gürel, şunları kaydetti: 
“Bu güzel mekan gerçekten yakışmış bu bölgeye. Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Önemli bir tesis olduğunu düşünüyorum. Şehrimizde 50 bine yakın öğrencimiz mevcut bunların bir takım sorunları mevcut. 50 bin öğrenci az değil, şehrimizin nüfusunun 250 bin olduğunu düşündüğümüzde aslında 5’te birinin öğrencilerden müteşekkil olduğunu ifade etmek gerekir.” 

Karabük Belediye Başkanı Vergili de tüm engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladı. “İnşallah daha kolay bir yaşam sağlanması için tüm belediyelerimizi, devlet kurumlarımızın daha fazla gayret içerisinde olacağı inancıyla, onlara da daha güzel, daha mutlu yaşamlar temenni ederim” diyen Vergili, 10 yıllık görev süresinde yaptıkları yatırımları anlattı. Gelecek yıllarda lise çağındaki öğrenciler için çok daha fazla etkinlikler olacağını kaydeden Vergili, “Genelde burası üniversite mahallesi sayılır, bu şekilde gelişmesine de Karabük Belediyesinin çok büyük katkıları olmuştur. Türkiye’de örnek bir uygulama yapılmıştır. Üniversite mahallesi girişimiyle beraber yine müdürlerimizle, istişare kurullarımızla burada öğrencilerimizin rahat oturabilecekleri, ücretsiz çay ve kahveleri içebilecekleri, kitapları okuyabilecekleri mekanları yapmış olduk ki mahallemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

Öncelikle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutlar, onlara daha güzel bir yaşantı temenni ederim.Biz Karabük'te çevre illerden daha fazla hizmet ürettiğimizi söylüyoruz, iddialı konuşuyoruz. Yine her türlü işi kendi imkânları ile gerçekleştirebilecek borçsuz bir belediye olduğumuzu söylüyoruz. İşçisi ile personelleri ile yalnızca Karabük'e hizmet etmeyi gaye edinmiş bir belediye olarak çalışmamıza devam ediyoruz.Bizim en önemli çalışmalarımızdan bir tanesi yayalaştırılmış Kent Meydanıdır. Bu meydan bir akşamda 130 tane bina yıkılarak ortaya çıkartılmıştır. Hemen yanında ancak devlet imkanları ile ortaya çıkarılabilecek olan Battı Çıktı yapılmıştır. Yine geçtiğimiz dönemlerde Dolmuş Durakları, Hal, Mezbaha, Emekli Evi, Sosyal Yaşam Merkezleri yapılmıştır. Yine önümüzdeki sene yarım kalan Spor Vadisi'nin açılışını yapıp hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Karabük ile Safranbolu'yu birbirine bağladığımız köprü belki de ilerleyen yıllara bırakılmış mimari bir eser olacaktır.Karabük Belediyesi olarak pazar yerlerindeki servis hizmetlerinden, yaşlı bakım hizmetlerine, Sosyal Yaşam Merkezlerimizdeki etkinliklerden, 300'e yakın arkadaşımıza yaptığımız gıda yardımlarına kadar tüm sosyal etkinliklerimizi yerine getiriyoruz. Zaman zaman "Belediye Başkanı Rafet Vergili sosyal etkinler içerisinde bulunmuyor" diye eleştiriler alıyoruz. Doğru söylüyorlar. Bugüne kadar eğlenceli sosyal etkinlikler içerisinde bulunmadım. Sebebi de geçtiğimiz 10 yıl içerisinde Karabük'ün bir hayli fazla hizmete ihtiyacı olmasıydı.Önümüzdeki dönem Yağmur Suyu Drenaj programını 2 yıl içerisinde kendi imkânlarımızla bitireceğiz. Bu projenin Devlet Birim Fiyatı 85 milyon liradır. Yine önümüzdeki dönem Bilim Merkezi ve Sağlık Tarama Merkezi'ni gerçekleştirileceğiz. Önümüzdeki dönem Karabük Belediyesi kültürel çok farklı hizmetlerde bulunacaktır.Kat Sayı Düşürme Uygulaması İle 100. Yıl Mahallesi’nin Gelişimine Katkıda Bulunduk100. Yıl Mahallesi üniversite mahallesidir. Bu mahallenin bu şekilde gelişmesinde Karabük Belediyesi'nin çok büyük katkıları olmuştur. Bizim dönemimizde burada Türkiye'de örnek bir uygulama yapılmış 1,60 olan kat sayısı 1,20'ye düşürülmüştür. Çarpık bir yapılaşma olarak başlayan mahalleyi durdurup düzenli hale gelmesini sağladık. Çoğu Belediye Başkanı oy korkusu olduğu için bu şekildeki rantları düşürmek yerine yükseltmeyi tercih ederler.Üniversite mahallemizin gelişimi ile beraber müdürlerimiz ve istişare kurullarımızla konuşmalarımız neticesinde öğrencilerimizin rahatça oturup ücretsiz çay ve kahvelerini içip kitaplarını okuyabilecekleri böyle bir mekânı ortaya çıkarttık.#karabük

Gepostet von Rafet Vergili am Dienstag, 3. Dezember 2019

Konuşmaların ardından Vali Gürel, Başkan Vergili, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ve diğer protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesildi, ardından “Kitap Kafe” gezildi. Bu sırada açılışa katılan tekerlekli sandalye kullanan engelli bir kişi, “Kitap Kafe”ye engelli rampası yapılmaması dolayısıyla tek başına giremedi. Tekerlekli sandalyedeki engelli, vatandaşların yardımıyla basamaklardan çıkarılarak binaya giriş yapabildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engellilerin unutulması tepkilere neden oldu. 

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ