logo

Okan Küçük Yorumluyor. Alparslan Bayraktar Gerçeği


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

Malumunuz, İran’ın Türkiye’ye verdiği doğalgazı kestiğini açıklaması sonrası Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı doğalgaz tüketiminin kontrolünü sağlayabilmek için sanayide elektrik ve gaz kısıntısı uygulama kararı aldı.

Özellikle demir çeliğin başkenti olan Karabük’te sanayi tesisleri de  bu süreçten olumsuz etkilenmeye başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı  telefon diplomasisinin ardından Karabük’ün yakından tanıdığı bir isim, beraberindeki heyetin başkanı olarak, İran’la görüşme yaptı. Heyet başkanı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar’dı. Bayraktar başkanlığındaki heyetin Tahran’da yaptığı görüşmelerin sonrasında gaz akışının kısmen başladığı Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün köşe yazısıyla Türkiye gündemine oturdu.

Türkiye’nin gündemine oturan gaz sorununu başarı ile çözerek gaz akışının kısmen başlamasını sağlayan Bayraktar’ın, kriz yönetiminde ne kadar başarılı olduğuna Karabük kamuoyu da şahit. Bayraktar öncesinde Karabük’ün gözbebeği KARDEMİR’de sürekli zarar açıklanırken, Bayraktar yönetimindeki KARDEMİR’in üst üste açıkladığı üretim ve karlılık rakamları rekor düzeyde.

Kimi çevrelerce itibarsızlaştırılmaya çalışılan Alparslan Bayraktar’ın, KARDEMİR’de gösterdiği büyük başarı ve Karabük için gösterdiği gayret birtakım çevrelerce görmezden geliniyor. Ancak Bayraktar öncesi ve sonrası rakamlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarılı bürokrat Bayraktar’ı KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanlığına atayarak Karabük’e nasıl bir değer verdiğini de gözler önüne seriyor.

 Bir parantez açayım.( Kardemir 1994 yılında 5 Nisan Kararlarıyla kapatılacaktı. Her Karabüklünün yakinen bildiği o kara dönemler de, dönemin  Ticaret Odası Başkanı Kamil Güleç,  Kurucu Heyet Başkanı olarak işaret fişeği yakmıştı. Karabük kenetlendi ve 1995 yılında 1 Tl’ye Kardemir özelleştirilmişti. Sanayici Kamil Güleç’in  geçtiğimiz 2 -3 yıl da bazı sorun ve sıkıntıları Ankara’ya götürmesi sonrası önce 3 sonra da şimdiki 9 bağımsız yönetici Ankara’dan gönderilmişti.)

 Hatırlayacak olursak Mustafa Yolbulan yönetimindeki KARDEMİR, art arda zarar açıklıyordu. Sanayi devi KARDEMİR açıklanan zararlarla  bir kambur olmaya başlıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gidişata daha fazla kayıtsız kalmayarak Karabük’ün gözbebeği KARDEMİR’i himayesine aldı. En başarılı bürokratlarını görevlendirerek tabiri caizse KARDEMİR’i ipten aldı. Karabükspor’un göz göre batırılması ve ortada bırakılmasındaki gibi bir gidişatın Kardemir versiyonunun önünü tümden kesti.

KARDEMİR AŞ’nin Alparslan Bayraktar öncesi ve sonrası karlılık oranlarına bakıldığında bu durum daha net görülüyor. Tüm Türkiye’de Çelik sektörü üretimini arttırırken Mustafa Yolbulan yönetimindeki KARDEMİR; 2020 yılı birinci çeyrekte 161,7 Milyon TL zarar, 2020 ilk yarı yıl rakamlarına göre 267,8 Milyon TL net zarar,2020 ilk 9 ayda ise 396 milyon tl zarar açıklamıştı.

2 Kasım 2020’de iş başına gelen Alparslan Bayraktar Başkanlığındaki KARDEMİR ise; 2021 yılının ilk çeyreğinde 501,26 milyon TL net kar, 2021 yılının ilk 6 ayında 1,42 Milyar TL net kar , 2021 yılı 9 ayında 2.14 Milyar TL konsolide net dönem karı açıkladı.

Rakamlar bu kadar açık ve ortada iken hiç kimsenin söyleyecek bir sözü kalmıyor, kalmamalı da. Kim KARDEMİR için elini taşın altına koymuş, kim Karabük’ün gelişmesi, Karabüklünün geleceği için bir şeyler yapmışsa bu kent ona sahip çıkmasını bilir, bağrına basar ve unutmaz. Hal böyle olunca, KARDEMİR’i zarardan ve zarara uğratanlardan kurtaran Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar da Karabük halkının gönlündeki yerini almıştır.

İlginizi çekebilecek bazı haber ve köşe yazıları

İki Sendikanın Bitmeyen Kavgası

Orta Okul Mezunu Olup Lise Okuyamayanlara Büyük Fırsat

GAM MECLİSİNE VARIŞ

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okan Küçük Yorumluyor.04.07.2022

  04 Temmuz 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Asgari Ücret Zammı Hayırlı Olsun. 2022 Ocak’ta  asgari ücrete yapılan zam ile asgari ücret 4 bin 253 lira olmuştu. 1 Temmuz itibariyle asgari ücrete  yapılan zamla birlikte yeni asgari ücret tutarı 5 Bin 500 TL olarak belirlendi. Hayırlı olsun diliyorum.  İşverene de 100 TL Destek Verilecek. Asgari ücretliler yeni zamla birlikte 5 Bin 500TL maaş alacak. İşveren anlamında bakıldığında 1 asgari ücretlinin işverene maliyeti SGK Primi ve İşsizlik sigortasıyla birlikte 7 Bin 603 TL olacak. Devlet işçi başına 100TL destek verecek işver...
 • Okan Küçük Yorumluyor.29.06.2022

  29 Haziran 2022 Ekonomi, Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Kısa Çalışma Ödeneği Ve Sektörel Teşvik… Dünkü yorum haber de “Demir Çelik Sektöründe Neler Oluyor ?” başlığıyla Karabük’te demir çelik sektöründeki İşten çıkarmaları gündeme getirmiştim.  Demir çelik sektöründe sıkıntı var. Şura da 2-3 ay öncesine kadar amiyane tabirle çuvalla para kazanan sektör şimdi dip yapmış durumda. Bu sıkıntı da maalesef işçiye yansıyor ve işten çıkarmalar oluyor. Biraz daha devam edecek gibi maalesef bu üzücü durum. Birçok gerekçesi var ama UKRAYNA -RUSYA Savaşı sonrası Rusya,  ABD ve AVRUPA ülkelerind...
 • Okan Küçük Yorumluyor.27.06.2022

  27 Haziran 2022 Ekonomi, Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Vali Gürel, Parke Taşı Konusunu Açıkladı. Karabük Organize Sanayi Bölgesinde yol yapımında parke taşlarının kullanılmasıyla ilgili önceki yorum haberler de “Konuyla ilgili çevrelerin hatta konuyla ilgisiz çevrelerin bile ağır tonajlı araçların kullandığı ilgili yol da parke kullanılmasının çok yanlış bir karar olduğunu, oraya harcanan paraların heba edildiğini  düşündüklerini ifade etmiştim. Edindiğim dolaylı bilgilere göre aslında parke işinin yanlış olduğu konusunda itirazlar olmuş ama konu tamamen  Sanayi ve Teknoloji Bakanl...
 • Okan Küçük Yorumluyor.24.06.2022

  24 Haziran 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Parkeler Tüm Türkiye’deki OSB’lere Döşenecekmiş… Karabük Organize Sanayi Bölgesinde yol yapımında parke taşların kullandığını birkaç kez yorum haber de yazmıştım. Konuyla ilgili çevrelerin hatta konuyla ilgisiz çevrelerin bile ağır tonajlı araçların kullandığı ilgili yol da parke kullanılmasının çok yanlış bir karar olduğunu, oraya harcanan paraların heba edildiğini  düşündüklerini ifade etmiştim. Kaldı ki parke taşlar daha yapılırken bazı yerlerde şimdiden bozulduğunu, kırıldığını- eğildiğini falan görmek mümkün. Yani bu işin tekni...