Hoşgeldiniz  

Okan Küçük Yorumluyor…BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI, KENT MEYDANINDA ÇADIR MI KURACAK ? ALİ KÖSE, SIRADAN DEĞİL FARKLI ÇALIŞMALARLA İÇ İÇE SÜREKLİ. KARDEMİR’DE ÖNCELİKLİ ALIMI %30’ ÇEKİLDİ. FATİH HOCA’NIN BULUŞU GÜME Mİ GİDİYOR ? 27.12.2017

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 27 Aralık 2017 | Genel, Okan Küçük A- A+

                                              

      Okan Küçük Yorumluyor… BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI, KENT MEYDANINDA ÇADIR MI KURACAK ?

                                                            

                  DİSK’e Bağlı Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı geçtiğimiz hafta  Karabük’te bir basın toplantısı düzenledi. Genel Başkan  Adnan Serdaroğlu,  Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı,  Kocaeli Şube Başkanı Talat Çelik , Kocaeli Şube Sekreteri Hakan Küçük  ve bazı işçiler katıldığı basın toplantısında Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet göstere bir fabrika da çalışan işçilerin bazı sıkıntıları dile getirildi.

       SERDAROĞLU:  40 İŞÇİ SENDİKAYA GEÇTİKTEN  5 GÜN SONRA İŞ AKİTLERİ  FESHEDİLDİ.”

                                                             ***

                     Sayın Serdaroğlu 40 işçinin , Birleşik Metal İş Sendikasına geçtikten 5 gün sonra,  ilgili fabrikanın ‘Fabrikayı 15 Ocak itibarıyla kapatıyoruz’ denilerek,  işçilerin iş akitlerinin sonlandırılacağını çalışanlara bildirdiğini söyledi.

                      Serdaroğlu: ” 4 Aralık’ta  çoğunluğu aldık 8 Aralık’ta ilgili Bakanlıkça  bize çoğunluk yazısı geldi. İşverene bunu  e mail yoluyla gönderdik. Fakat çoğunluğu aldıktan sonra işçiler tehdit edilmeye başlandı. 1-2 işçi arkadaş sendikadan istifa etti. Ardından 7 işçiyi işten çıkarttılar, o 7 işçi diğer işçi arkadaşlarımızın dayanışması sonucu tekrar iş başı yaptı. 7 işçinin tekrar işbaşı yapmasından sonra tüm işçilerin iş akitleri fesh edildi.” Dedi.

    SERDAROĞLU: “SENDİKAYI ENGELLEMEK İÇİN YAPILAN BU FESİHLER YASA DIŞI LOKAVT DEMEKTİR.”

                                     

                     “Bu sendikasızlaştırmaya yönelik bir tavırdır. Türk Ceza Kanuna göre ve Sendikacılık Yasasına göre bu suçtur. Sendikayi engellemek için yapılan bu fesihler yasa dışı lokavt demektir” şeklinde iddialı açıklamalar da bulundu Sayın Serdaroğlu.

       Ve ilgili fabrikaya yönelik,  “Tamamen sendikalaşmaya yönelik bir engelleme faaliyeti olarak gözüküyor. Bir ay sonra kapatılacak bir yere 10’uncu ayda bu kadar işçi alınmaz. 1 ay sonra kapatacaksan bu kadar işçiyi neden alıyorsun? .   Hem 1 ay sonra  kapatılacaksa 1 ay önce neden işçi alımı yapıyorlar? ” şeklinde bir soru da yöneltti.

SERDAROĞLU: “ İŞ YERİ ÖNÜNE ÇADIR MI KURARIZ , KENT MEYDANINDA, VALİLİĞİN ÖNÜNDE EYLEM Mİ YAPARIZ  PLANLAYACAĞIZ.”

                                           

            Ve ilgili basın toplantısında   “Diyelim ki ’15 Ocak’ta tamam benim sürem doldu, fabrikaya kilit vurup gidiyorum’ dese de biz burada fiili olarak varlığımızın devam ettirileceği şartları yaratacağız. İş yeri önünde çadır mı kurarız, kent meydanında mı, valiliğin önünde mi eylem yaparız; kendi dinamiklerimizin içerisinde eylem planlamalarını yapacağız. Biz şu anda barışçıl bir şekilde sorunun çözümlenmesini istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

            Daha önce Karabük’te hiç görmediğimiz bir sendika, ilgili sendika. Karabük’te ilk olarak  örgütleniyorlar. Ve bu da onlar açısından ilk sınav olacak gibi görünüyor. Kararlı bir duruş sergileyeceklerine yönelik açıklamalar yapıyorlar.

2018’DE İNŞALLAH  SÜREÇ ORTAK MUTABAKATLA ÇÖZÜLÜR.

            Fakat diğer taraftan  ilgili fabrikadaki işçilerin durumları ne olacak ? Yani, sonuçta bir şekilde 15 Ocak’ta işsiz kalacaklarsa ki, öyle görünüyor,  ne olacak ?

            Tamam, belki dediği gibi ilgili sendika bir mücadele verebilir fakat bu arada işsiz kalan arkadaşlara yönelik bir planları, düzenlemeleri, ekonomik destekleri olacak mı acaba ?

            Diğer taraftan  Karabük’e bir şube kurulacak mı ? Yoksa Karabüklüler Karabük’te kalacak ta, sendikacılar dışarıdan gidip gelecekler mi ?

            Konu şimdilik görmezden gelinse de çok değil  15-20 gün sonraki süreçte Karabük’te yeni yılın ilk hareketi bir şekilde ilgili sendika tarafından başlayacak gibi görünüyor.

                Bizim bir Karabüklü olarak  samimi dileğimiz, temennimiz, hiçbir işçi arkadaşın işinden olmamasıdır. Bu nokta da işverene de, işçiye de , sendikaya da düşen görev ve sorumluluklar ortak payda da birleştirilip hem fabrika, hem işçiler işlerine devam etmelidirler.

              Tabi sözleşme süresi olduğu ve o sürenin de 15 Ocak’ta biteceği söyleniyor. Yani resmi durum nedir, ne değildir bilemiyoruz. Bir taraf sözleşme bitiyor diyor diğer taraf yasadışı lokavt diyor.

             O kısımları da yargıya taşınacak gibi görünüyor. Yine söylüyoruz umarız ve dileriz ki   herkes işinin, ekmeğinin, aşının peşinde, ortak payda da buluşarak kimsenin işsiz kalmayacağı bir sonuç ortaya çıkartılır…

            Nasıl bir süreç bekleyecek orada çalışan işçi arkadaşları gerçekten 15 Ocak’ta iş akitleri fesih mi edilecek ?   Eğer fesih olursa bunun sonuçları  neler olacak ?

         ALİ KÖSE, SIRADAN DEĞİL FARKLI ÇALIŞMALARLA İÇ İÇE SÜREKLİ.

                                         

            Karabük’ün göreve geldiği günden beri çalışkanlığıyla  göz dolduran, Karabük’te eğitim çıtasının yükselmesi noktasında önemli hizmetler ifa eden , başarılı Milli Eğitim Müdürü Ali Köse; Karabük’te fark yaratan çalışmalara imza atan bir isim.

                Mesaisini koltukta  doldurmuyor. Aktif bir şekilde yöneticilik yapıyor.  Daha önce bir yazımız da yazmıştık, farklı bir sosyal çalışma yapıyor Sayın Köse , diye.

                Kısaca hatırlatalım, Karabük’ün farklı mahallerinde, öğrencileri evlerinde aileleriyle birlikte ziyaret ediyor Sayın Köse. Öğrenciye, veliye dokunuyor bir anlamda.  Ziyaretlerde bir yandan öğrenci ve ailelerin sorunları yerinde tespit edilirken diğer yandan  Karabük’te nasıl bir eğitim olmalı, Karabük’te öğrenci ve ailelerin gözünde yanlış uygulamalar var mıdır,  öğrenciler yönetici olsa hangi konularda nasıl çalışmalar yaparlar gibi  Karabük eğitimi açısından bir nevi canlı anket çalışması yapıyor, ufuk genişletiyor bir anlamda.

KÖSE’NİN BU ÇALIŞMALARI  YENİ BİR KÜLTÜR OLUŞTURUYOR KARABÜK’TE.

                                                                                             

               

            Müdürlük koltuğundaoturup, Bakanlıktan gelen evrakları ilgili birimlere , ilçelere vs. dağıtabilir, istese. . Bir yandan rutin işleri yerine getirirken , aksatmazken öte yandan Karabük’e farklı ve yeni bir kültür getiriyor aslında…

                Öğrenci ziyaretlerinde vatandaşa, öğrenciye ulaşarak, demiş  örnek bir çalışma yapıyor…Karabük’te böylesi zihniyet değişimleri lazım.  Devlet büyükleri de bu tarz ziyaretleri yapıyorlar, okuyoruz, görüyoruz ulusal haber kanallarında.

                Bu çalışmayı yazmıştık fakat, öğrenci ziyareti yapılan evlerden birkaç tanesi dolaylı yoldan benim tanıdığım çıktı. Onlar çok mutlu oluşlar, memnun olmuşlar.  Yani öyle görünüyor ki, ciddi bir memnuniyet oluşuyor öğrencilerde ve ailelerde…

               Önemsendiklerini, değer verildiğini görmek hoşlarına gidiyor. Ne diyelim, tekraren tebrik ediyoruz Sayın Köse’yi. Verimli ve değerli bir uygulamayı hayatiyete geçirdi.  

KARDEMİR’DE ÖNCELİKLİ ALIMI %30’ ÇEKİLDİ.

            Dönem dönem gündeme gelen ve demir tüccarlarının sıklıkla yakındığı bir durum var malum,  Kardemir’de öncelikli alım hakkı diye.

            Etkin hissedarlara tanınan bu öncelikli alım hakkı konusunda  daha önce bir açıklama yapan Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Faruk Öz, bu konu gündemimizde, demişti.

               “Bu konuda kamuoyunun taleplerini alıyoruz. Masa başında oturup karar verecek değiliz. Bu noktada şehirde STK’ları ziyaret ediyorum. Kardemir ile ilgili ilintili ilişkili bütün şahıslarla bir araya gelip herkesten istifade edeceğiz”Kaybedeceğimiz müşteri var mıdır bunları değerlendireceğim.” Şeklinde bir açıklama yapmıştı.

              Gelinen süreçte %40 olan öncelikli mal alım hakkı %30’a düşürüldü. Kademeli bir geçişin sinyali olarak algılandı bu durum.

               Kimi çevreler, direk geçişin yerine kademeli bir şekilde öncelikli alım hakkının tamamen kaldırılacağını düşünüyor. %10’luk bu düşüşe azaltmaya ise  bir dönemin moda tabiriyle “Yetmez ama evet” deniliyor.

               Bakalım Kardemir’de öncelikli mal alımının kaldırılması konusu nasıl gelişecek. Şimdilik durum bu.      

 FATİH HOCA’NIN BULUŞU GÜME Mİ GİDİYOR ?

                  Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalurji Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Hayat, Türkiye’de ilk yüksek ve ultra yüksek mukavemetli çelik Patentini aldı. Amacımız, milli çeliği milli marka ile üretip satmaktır diyen Hayat; Milli Otomobili %20 Hafifleteceğim diyor…

                   Yeni değil bu. Daha önce de haber yaptık, köşe yazısında işledik.Döküm işlemini 4 farklı yerde  yapan,KOSGEB, TÜBİTAK, Roktsan, SAGE gibi ve birçok yerde test yaptıran ve değerleri onaylatan Fatih Hoca, “ Ülkemizde üretilen çeliklerin maksimum çekme mukavemeti x %uzama değeri 25.000 iken patentli çeliğimizde 100.000 ‘in üzerine çıkılmıştır. Bizlere sunulacak imkânlar ile daha da üstün özelliklere sahip çelik üretebileceğimizi ifade etmek isterim. Bu durum şaşılacak bir durum değildir. Bilimsel gerçekler her yerde aynıdır.” Diyor.

            Diyor, diyor da kime diyor yani gibi bir durum var ortada bizim anladığımız kadarıyla.Bir ses veren, bir kulak veren yok hala.

                 Bir Karabüklü Türk Bilim adamı olarak MİLLİ Çeliğe sahip çıkılması ve milli ekonomiye kazandırılmasında destek olunması istiyor Hoca.

                   “Bu çelik kritik, stratejik ve prestijli bir olaydır. Çalışmalarımız devam ettirmekte zorlanmaktayız… 8 adet patent başvurumuz devam etmektedir. 3 adet marka aldık.

               Ülkemizde ilk defa milli çeliği milli marka ile üretip satmak gibi bir hedefimiz vardır.” Diyor.

               Fakat, dedik ya diyor da kime diyor diye. Ne diyelim 2018’e birkaç gün kaldı şura da yeni gün yeni ümitler, yeni ufuklar doğurur belki ve Fatih Hoca’nın buluşu da hak ettiği değeri görür inşallah.

         Not: Bu yazı 27 Aralık 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete‘deki köşemizde yayımlanmıştır…

REFİK POLAT’IN;  İLK UYGULAMALARINDAN BİRİ…

Karabükspor Habertürk’te…

Karabük’te kamyonet, evin çatısına düştü.

Okan Küçük Yorumluyor…KARDEMİR KARABÜKSPOR  YARGI SÜRECİ, TANKUT’UN AÇIKLAMALARI, ÇETİNKAYA’NIN ÇAĞRISI. KARABÜKSPOR YENİ YÖNETİMİ YARGI SÜRECİNİ NEDEN BAŞLATMADI ? GENÇ PARTİ VE VATAN PARTİSİ KARABÜK’TE HAREKETE GEÇİYOR.   BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, KARABÜK’TEYDİ.25.12.2017

 

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle