Hoşgeldiniz  

Okan Küçük Yorumluyor…“HAVA KİRLİLİĞİNDEN ÖLENLER, TRAFİK KAZASINDAN 2 KAT FAZLA.” HAVA ÖLÇÜM CİHAZLARI SAĞLAM MI VE NERELERDEN ÖLÇÜM YAPILIYOR ? BENZİNE ZAM, MTV’YE ZAM ZAM. 28.09.2017

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 28 Eylül 2017 | Genel A- A+

                      

Okan Küçük Yorumluyor…“ HAVA KİRLİLİĞİNDEN ÖLENLER, TRAFİK KAZASINDAN 2 KAT FAZLA.”

                                                  

                Hacettepe Üniversitesi Göğüs hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu: ” “Ülkemizde hava kirliliği nedeniyle ölümler, trafik kazası nedeniyle ölümlerden yaklaşık 2 kat fazladır.” Demiş, iyi mi ?

Burada bir parantez açarak soralım( Ankara Onkololoji Hastanesinde maalesef Kanserden tedavi gören kaç Karabüklü var acaba ? Karabük’te kalp damar hastalıkları ve kanser açısından kaç hasta var acaba ve Türkiye ortalamasının üstünde mi acaba ? sorularından sonra kapatıyorum parantezi.)

 Neymiş  hava kirliliğinden ölenler, trafik kazalarından 2 kat daha fazlaymış , bize ne yani değil mi ?

Hani Karabük’ü pek ilgilendirmiyor bu konu değil mi ? Neden derseniz  Karabük’te hava temiz, tertemiz değil mi ? Yani göz gözü görmediği zamanlarda bile, aldığınız nefesin ciğerinizi yaktığı zamanlarda bile bakınız devletin verilerine Karabük’ün havası mutlaka yine tertemiz çıkıyordur, değil mi ?

                 Yani bir parantez daha açalım ( Vaktiyle valilik bahçesinde bulunan Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu Esentepe Orman İşletme Müdürlüğü yanında bulunan İl Müdürlüğü Hizmet Binası’nın bulunduğu yere taşınmıştı da Karabük hava kirliliğinde 40. Sıraya çıkmıştı. Yani o zaman biz de demiştik daha ötelere ya da Keltepe’ye götürün oldu olacak o zaman 70. Falan oluruz diye.)

 Sonradan gelen tepkilerden sonra oradan alınmıştı herhalde o cihaz ve Valilikte bulunan önceki yerine ISRARLA değil de arka tarafında falan bir yere konulmuştu diye biliyoruz, hala öyledir herhalde.

 ÖLÇÜM CİHAZLARI SAĞLAM MI VE NERELERDEN ÖLÇÜM YAPILIYOR ?

                                         

                                        Karabük’te özellikle  kış aylarında  sabah saatlerinde göz gözü görmüyor, Karabük toz bulutu halinde oluyor.

Hava Kalitesi ölçüm verilerine göre ise her daim  havamız tertemiz maşallah, Allah nazardan saklasın. Bildiğin mis gibi hava, ölçüm cihazlarına göre…

Karabük’teki ölçüm cihazları  sağlam mı, düzgün çalışıyor mu acaba ?

        Karabük’te hava kalitesi ölçümü kaç yerden yapılıyor  acaba ?  Yani Karabük’te kaç hava kalitesi ölçüm cihazı var ? Bu cihazların teknik tamir bakım ve kontrolleri düzenli olarak yapılıyor mu ?

               Daha önce de bu konuyu gündeme getirip  “ Bu  önemli soruların cevabını kamuoyuna verilmesi lazım. Karabük Çevre Müdürlüğü bu konu da bir açıklama yapmalı ve kamuoyuna ölçüm cihazları, ölçüm cihazlarının sağlamlığı ve ölçüm yerleri konusunda bir açıklama bir bilgi aktarımı yapması lazım değil mi ?” demiştik.

 Çünkü kamuoyu özellikle kış aylarında göz gözü görmeyen bir Karabük’te  havası temiz verilerini görünce  iyi de hangi Karabük, sorusunu soruyor, biz hangi Karabük’te yaşıyoruz, ölçüm cihazları hangi Karabük’ün hava kalitesini ölçüyor, o zaman ?    diye  soruyorlar.

Zor değil bunları açıklamak ve bunların cevabını vermek değil mi ? Ki bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan’ın  çok hassas olduğunu, çok duyarlı olduğunu yakinen biliyoruz…

Sayın İl Müdürümüz de konuyla ilgili bir açıklama yapacaklardır, buna da inanıyoruz.

 BENZİNE ZAM, MTV’YE ZAM ZAM.

       

 Şimdi çok şükür dünyanın en pahalı benzini kullanıyoruz  diye bir çok haber görmüşsünüzdür. Neden ?   Neden olacak zengin  bir milletiz de ondan olsa gerek, değil mi ?

 Bu zenginlikte başa bela tabi bi yer de , onun için dün itibarıyla benzine 13 kuruş daha zam yapılmış. Yani dünyanın en pahalı benzinini kullanmamız yeter mi? Demek yetmezmiş.

 Hem en pahalıyı kullanmalıyız hem de en yakın rakibimize fark atmalıyız demek ki. Onun için 13 kuruşcuk zam  yeter mi yetmez ama şimdilik 13 kuruşcuk daha zam gelmiş…

 Bitti mi, e burası Türkiye ise biter mi ? Bitmez tabi. Dün Sayın Maliye Bakanımız da açıkladı. 2018 yılında  binek otomobil MTV’si % 40 oranında artacakmış.

Binmeyek otomobil değil bu,  binek otomobil ama  Türkiye olarak fakir falan olsak binmeyek otomobiline döner yani. Ama sorun var mı , yok.

                Özetle vatandaş gerçekten çok tepkili. Bu tepkinin tarafımıza yansımasının bir ürünü bu yazı da. Mtv zammı , benzin zammı… Zamma zamlar ne zaman bitecek diye soruyor, inliyor vatandaş. Bize de yaz diyor ne olacak böyle, yaz…

Ya, olacak bir şey yok aslında .  TEMEL’in  yaptığını yapıyoruz, geçinip gidiyoruz işte.

Hani Temel’e sormuşlar. Benzine şu kadar daha zam geldi ne düşünüyorsunuz diye . Benim için farketmez ben hep 50 tllik alıyorum demiş ya. O hesap işte…

Not: Bu yazı 28 Eylül 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

*

 

Bu haber 8.628 kere görüntülendi

               

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle